Haber

Zoom, Türkiye’de Türkçe Müşteri Desteği Vermeye Başladı

Zoom, Türkiye'de Türkçe Müşteri Desteği Vermeye Başladı

Pandemiyle birlikte hayatımızın merkezine yerleşen uygulamalardan bir tanesi olan Zoom’da yeni bir dönem başladı. Kullanıcılar bundan sonra Türkçe takviye alabilecekler. Zoom Türkiye’nin temsilciliğini yürüten Etgi Grup, Türkçe destek hizmetinden 7 gün 24 saat faydalanılabileceğini söylüyor. Bu sayede ülkemizdeki kullanıcılara daha iyi bir hizmet sunulmuş olacak.

Etgi Grup Genel Müdürü Alim Yazan göre yapılan açıklamalarda, Zoom’u Türkiye’de yurt dışı ile de benzer fiyata sunduklarını, bundan sonra da Türkçe olarak destek alabileceklerini söylüyor. Zoom’un bilinirliğinin pandemi sürecinde fazla daha yükseldiğini söyleyen Yazar, Zoom’un tam entegre video iletişim sistemi haline geldiğini, kullanıcılara benzersiz özellikler sunulduğunu açıklama ediyor.

Zoom

Zoom ile ilgili herhangi bir sorun yaşamış ya da kurumsal çözüm talebi olan kullanıcılar, artık Etgi Grup ile iletişime geçecekler. Tüketicilere her konu başlığı aşağıda hizmet vereceklerini söyleyen Bilgin Yazan, bu sayede Türkiye’de verilen hizmetin kalitesinin artacağını ifade ediyor. Zoom bu hamleyle, Türkiye’deki kurumsal müşterilerine daha iyi bir hizmet sunmuş olacak gibi görünüyor.

Etgi Grup ismini daha önce duymamış olabilirsiniz ancak bu şirket, bilhassa de uzak eğitim ve video irtibat sistemleri üstünde çalışan küresel bir kuruluş. Dağıtılmış yazılımlara sahip olan şirket, Zoom’un daha alçak yapısını kullanan bir uzakta eğitim uygulaması olan Vedubox‘ın da geliştiricisi konumunda. 

Comments
To Top