Haber

Zamanından Önce Gelen Teknoloji: Intel’in 1970’lerdeki Çift Çekirdek İşlemcisi

Zamanından Önce Gelen Teknoloji: Intel’in 1970’lerdeki Çift Çekirdek İşlemcisi

Bugün açılış seviyesi telefonlarda bile birden artı işlemci olduğuna haberlerimizde sık sık yer veriyoruz. Belirlenmiş bir yaşın üzerindekiler ise 2005 civarında ilk çift çekirdekli işlemcileri gördüğümüzü hatırlayacaktır.

Gerçekten bu teknolojiyi Intel fazla daha önce geliştirmişti. 1970’li yıllara gittiğimizde karşımıza gizemli bir çift çekirdekli işlemci teknolojisi çıkıyor. Aygıt hakkında fazla artı bilgi olmasa da bir öncü olduğu açık.

Neden çift çekirdek işlemciler daha önce gelmedi?

intel 8271

Intel’in bu işlemcisinin adı 8271 idi. Daha önce bu işlemciyi hiç duymamış olmanız oldukça normal. Zira kendisi az daha 50 yaşında. Yüksek performanslı disket denetleme işlemcisi, görece olarak eksik sayıda alet için özel olarak geliştirilmişti.

Gerçekten o dönemde bilgisayar teknolojisi daha fazla yeniydi ve yeniliğe epeyce açıktı. böylece de üreticiler için aniden fazla çekirdeği bir arada kullanarak karmaşıklığı arttırmak yerine işlemci hızlarını arttırmak daha önemliydi. 

İşlemcinin teknik özelliklerine dair fazla fazla bir data bulunmuyor. Ayrıntılı yapılan incelemelerde ise genel bir dilekçe işlemcisi bulunmadığı ama çift çekirdekli mikro kontrolcüyü, operasyon gücü paylaşımı için bir programla maskeledikleri ortaya çıkardı.

İri kıyım transistör canavarı

intel

Bu işlemcinin üstünde 22 bin transistör yer alıyordu. Görece iri kıyım olan çipin transistör sayısı günümüze kıyasla epeyce düşüktü. Bugün bu rakam 29 milyon civarında, yani geçen 50 takvim sürede transistör sayısı takriben 1350 katına çıkmış durumda. Intel bu dönemde 8273 adlı bir başka benzer data link yoklama işlemcisi de tasarlamıştı.

Her ne dek kullanıcılara çift çekirdek teknolojisi sonra gelmiş olsa da sahiden diğer bütünleşik sistemler geçmişte de kullanılıyordu. Bu sistemlerin birçok bir işlemci ile başka bir donanımın bir araya gelmesi şeklindeydi. gerçi 70’li yıllarda böyle bir teknoloji bakmak epeyce göz alıcı.

Comments
To Top