Haber

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Geliyor: Çıkış Tarihi, Konusu ve Oyuncuları Hakkında Tüm Detaylar

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Geliyor: Çıkış Tarihi, Konusu ve Oyuncuları Hakkında Tüm Detaylar

J.R.R. Tolkien’in oluşturduğu Orta Dünya evreni ve bu evrenin merkezinde bulunan Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi, fantazi kurgunun en üst düzey örnekleri. Yüzüklerin Efendisi 2001 yılındaki ilk filmin çıkışına değin edebiyat dünyasında fazla meşhur olsa da Yüzük Kardeşliği filminden daha sonra dünya çapında milyonlarca hayran kazanmayı başardı.

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden önce geçen Hobbit serisinin de çekilmesiyle bir bakıma Yüzüklerin Efendisi serisi sinemadaki yolculuğunu tamamlamış oldu. Fakat Orta Dünya’da daha anlatılacak fazla hikâye var. Bu hikâyeleri bizlere aktaracak Yüzüklerin Efendisi dizisi nihayet geliyor. Dizinin ortaya çıkan tüm detaylarına defalarca beraber yakından bir göz atıyoruz.

Yüzüklerin Efendisi dizisi, sinema filmlerinde bile güçlükle toplanan bütçeye sahip:

yüzüklerin efendisi dizisi bütçesi

Büyük fantazi edebiyat serilerinin diziye dönüştürülmesine; 2011 yılında yayınlama hayatına başlayan Game of Thrones ön ayak oldu. HBO’nun çok büyük bütçelerle çektiği Game of Thrones, akıllara bir gün Yüzüklerin Efendisi serisinin de dizi olarak ekranlara dönebileceği gerçeğini getirdi.

Nitekim pek de oldu. 2018 yılında Amazon, Netflix’in verdiği teklifi geçerek Yüzüklerin Efendisi dizisi için serinin yayınlama haklarını HarperCollins yayınevinden 250 milyon dolara aldı. Burada bahsi geçen 250 milyon dolar ise sadece bir sezon için biçilen fiyat. Amazon’un 5 sezonluk Yüzüklerin Efendisi için harcayacağı bütçe bu durumda 1 milyar doları rahatlıkla aşıyor.

Dizi de filmlerin çekildiği Yeni Zelanda’daki bölgelerde çekilecek:

yüzüklerin efendisi nerede çekildi

Bildiğiniz üzere Yeni Zelanda’da çekilen Yüzüklerin Efendisi filmleri, nefes kesici mekânları ve sinematografisi ile meşhur. Yeni Zelanda’nın uçsuz bucaksız el değmemiş doğası ve filmlerin yakaladığı görsel galibiyet düşünüldüğünde dizinin de Yeni Zelanda’da çekilecek olması gayet doğal karşılanıyor. Keza Yeni Zelanda kırsallarının ve doğasının Tolkien’in Orta Dünya evreni ile bu kadar örtüşmesi, Yeni Zelanda kararını daha da rasyonel kılıyor.

Yüzüklerin Efendisi dizisi bize ne anlatacak?

yüzüklerin efendisi dizisinin konusu

Dizinin konusuna dâir şu an öyle bir ayrıntısıyla uğraşma bulunmasa da sahiden hangi zamanda geçeceği Amazon tarafından resmen duyurulmuştu. Bir Orta Dünya haritası paylaşarak dizinin detaylarını Twitter hesabında duyuran Amazon, dizinin İkinci Devir’da geçeceğini bizlere aktardı. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi ise Üçüncü Devir’da geçiyordu. Keza tekrar dizinin bir Yüzüklerin Efendisi bitmiş yapımı veya film serisinin devamı niteliğinde olmayacağı biliniyor.

yüzüklerin efendisi dizisi harita

Yani yeni diziyle beraber orijinal üçlemenin binlerce sene öncesine doğru bir yolculuğa çıkacağız. Şiddet yüzüklerinin dövülmesiyle ve Elflere, İnsanlara ve Cücelere dağıtılmasıyla ilgili meşhur repliklerin de Amazon göre paylaşılmasıyla, dizinin yüzüklerin dövüldüğü dönemde geçeceğini anlayabiliyoruz. Ayrıca Amazon’un paylaştığı Orta Dünya haritasında Númenor isimli İkinci Devir’a ait bir insan yerleşkesi yer alıyor. Bu ayrıntı da dizinin İkinci Çağ’ın başlarında ve ortalarında geçeceğini doğruluyor.

Dizide anlatılacak İkinci Çağ’da neler yaşanmıştı? Yüzüklerin Efendisi dizisi, evrenin Silmarillion kitabındaki hikâyeleri izleyebilir:

yüzüklerin efendisi ikinci çağ

İkinci Devir’da yaşanan olaylara ve dizide yer alması muhtemel hikâyelere baktığımızda birincil ilk önce doğal olarak yüzüklerin dövülmesi geliyor. Geçen yüzyıllar içerisinde toplam 16 yüzük yapılmıştı ve bu yüzükler Orta Dünya’nın hakim ırkları arasında paylaşılmıştı. sonra Elfleri Annatar kılığına girerek kandıran Sauron, Tek Yüzük’ü yaptı ve kendisine karşı meydana çıkan bütün uluslara savaş açtı.

Hem İkinci Çağ, Tek Yüzük dövülene değin zor yüzüklerinin Elfler, İnsanlar ve Cüceler göre nasıl kullanıldığına dâir birçok hikâyeye konut sahipliği yapıyor. Bu hikâyelerin birçoğu, Tolkien’in ölümünden daha sonra oğlu göre düzenlenen ve yayınlanan Silmarillion kitabında bulunuyor.

Yüzüklerin Efendisi dizisinde rol alacak isimler:

yüzüklerin efendisi dizisi oyuncuları

Daha öncede belirttiğimiz gibi dizinin başlıca hikâyesi hakkında demin bir bilgi olmadığı için dizide hangi karakterlerin olacağı da doğal olarak bilinmiyor. Lakin Amazon dizide rol alacak çoğu ismi resmen açıkladı. Dizinin kadrosu ise bir hâyli geniş. İlk açıklanan isimlerin üstüne Amazon, Aralık ayı içerisinde ekstra 20 isim daha açıkladı. Yüzüklerin Efendisi dizisi için açıklanan isimler ve tanındıkları öteki projeler şu şekilde sıralanıyor:

Roberto Aramayo (Nocturnal Animals), Owain Arthur (The Palace), Nazanin Boniadi (Hotel Mumbai), Tom Budge (The Proposition), Morfydd Clark (Crawl), Ismael Cruz Cordova (Ray Donovan), Joseph Mawle (Game of Thrones), Cynthia Addai-Robinson (Arrow), Maxim Baldry (Last Christmas), Ian Blackburn, Kip Chapman, Anthony Crum, Maxine Cunliffe (Power Rangers), Trystan Gravelle, Lenny Henry (Harry Potter), Thusitha Jayasundera, Fabian McCallum, Simon Merrells, Geoff Morrell, Peter Mullan (Ozark), Lloyd Owen (The Bodyguard), Augustus Prew (Prison Break), Peter Tait (Yüzüklerin Efendisi: Kral’ın Dönüşü), Alex Tarrant, Leon Wadham, Benjamin Walker (Jessica Jones), Epilepsi Zwangobani.

Şu an için listelenen oyuncuların hangi karakterleri canlandıracakları bilinmiyor. Fakat Deadline Hollywood göre yapılan bir habere tarafından Crawl filminde rol alan Morfydd Clark, orijinal üçlemede Kate Banchett göre canlandırılan Galadriel’in gençliğini oynayacak.

Yüzüklerin Efendisi dizisinin yönetmeni kim? Peter Jackson olaya dâhil olacak mı?

yüzüklerin efendisi dizisinin yönetmeni

Dizinin birincil iki bölümü için yönetmen koltuğunda ünlü İspanyol yönetmen J.A. Bayona oturuyor. El orfanato (Yetimhane), A Monster Calls (Canavarın Çağrısı), Lo imposible (Kıyamet Günü) ve Jurassic World: Mahvolmuş Krallık gibi çoğu meşhur filme imza atan yönetmenin ortaya çıkaracaklarını bizler de merakla bekliyoruz.

Orijinal üçlemenin ve Hobbit üçlemesinin yönetmeni efsane Peter Jackson ise diziye danışmanlık yapabilir. Bazı yönetmenlerin süreklilik ve durum örgüsü noktalarında Peter Jackson’dan Orta Dünya hakkında takviye alacağı konuşuluyor.

Yüzüklerin Efendisi dizisi vakit yayınlanacak?

yüzüklerin efendisi dizi yayın tarihi

Yüzüklerin Efendisi dizisinin ilk sezon çekimlerine 2019 sonlarına doğru başlanmıştı. Lakin tüm dünyada hâlâ etkisini hissettiren koronavirüs salgını sebebiyle 2020 Mart ayında çekimler durduruldu. Yeni Zelanda’nın virüsle başarılı bir şekilde başa çıkması sebebiyle Eylül ayında dizinin çekimlerine bitmiş başlandı. Dizinin ilk sezon çıkış tarihi için ise 2021 yılının ortaları konuşuluyor. Amazon Stüdyoları başkanı Jennifer Salke de dizinin 2021 yılı bitmeden gala yapacağını umduğunu belirtiyor.

Yüzüklerin Efendisi dizisi kaç sezon olacak?

yüzüklerin efendisi dizisi kaç sezon

2019 yılında henüz ilk sezonun çekimlerine başlanmadan önce Yüzüklerin Efendisi, ikinci sezon onayını almıştı. Yapımcıların ve dizi ekibinin ise planı birincil sezonun birincil iki bölümünü çektikten sonra çekimlere ara vermek ve ikinci sezonun senaryosunu çekim için hazırlamaktı. Ama araya giren koronavirüs salgını, bütün bu planları alt üst etmiş oldu.

Fakat yeniden Deadline Hollywood tarafından yapılan habere kadar bu dizinin idareci yapımcıları J.D. Payne ve Patrick McKay, pandemi sebebiyle bahşedilen gerekli arada ikinci sezonun senaryosu üstünde çalışmaları ilerlettiler. Azıcık gecikmeli olsa da Yüzüklerin Efendisi dizisi, Amazon’un anlaştığı üzere 5 sezon olarak ekranlarımızda yer alacak gibi duruyor.

Yüzüklerin Efendisi dizisi hakkında tanıdık tüm detayları aktardığımız içeriğimizin sonuna geldik. Yüzüklerin Efendisi dizisi, keza bütçesi keza de doğaüstü Orta Dünya tamamen dizi dünyasında Game of Thrones’un en büyük ve tek rakibi olacak gibi duruyor.

Comments
To Top