Haber

Yüzlerce Twitter çalışanı Trump’ın yasaklanması çağrısında bulundu

Yüzlerce Twitter çalışanı Trump'ın yasaklanması çağrısında bulundu

300’den artı Twitter çalışanı, 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na düzenlenen bir baskının gerisinde Başkan Donald Trump’ın platformdan daimi olarak yasaklanmasını isteyen dahili bir kullanım imzaladı.

Mektupta çalışanların ” The Verge göre görülen mektubun bir nüshasına kadar, saldırıdan rahatsız oldu ve Twitter, katılımı nedeniyle Trump’ı “kalıcı olarak askıya olmak” zorunda. Washington Post ilk olarak mektubun tirajı hakkında haber yaptı.

“Seçilmiş Başkan Biden’ın haklı olarak ayaklanma olarak adlandırdığı şeyde Twitter’ın kabahat ortaklığını incelemeliyiz. Bu eylemler Amerika Birleşmiş Devletleri’nin, şirketimizin ve çalışanlarımızın refahını tehlikeye atıyor ”diye yazdılar.

” Gelecekte zarar vermekten kaçınmak için hatalarımızdan ders almalıyız. ”

Mektup yazarları ayrıca Twitter’ı, şirketin Trump’ın hesabını geçici olarak erteleme ve “Twitter’ın bugünkü ayaklanmadaki rolünü” araştırması için “net bir hesap sunmaya” çağırıyor.

“Bizimkilerden öğrenmeliyiz. ileride zarar vermekten kaçınmak için yapılan hatalar ”diye yazdı.

Dolaşımına bilinen olan bir kişiye tarafından mektup son iki günde 300’den fazla kişi göre imzalandı.

< Twitter içindeki geri itme, Facebook'tan gelen ve Trump'ı Perşembe günü belirsiz olarak askıya alan daha dinç eylemin arkasında geldi. Facebook, Twitter, YouTube ve diğer platformlar, cumhurbaşkanının Kongre Binası'na saldırgan mafyayı öven bir video yayınlamasının peşinde Çarşamba günü yayınları kaldırmaya ya da hesabını kısıtlamaya başladı. Alfabe İşçileri Sendikası da YouTube'u Trump'ı yasaklamaya çağırdı.

Twitter çalışanları da şirket genelindeki Slack odalarında liderliğe karşı baskı yapıyor. Bir çalışan, “Trump’ın ayakta kalmasına ve sahip olduğunu söylemesine müsade belirlemek için politikalar oluşturmak için geriye doğru eğildiğimizi hissediyorum,” diye yazdı.

Dorsey, Twitter’ın “kumda çok net bir çizgi” çizdiğini söyledi < "Bu konuşma, mevcut politikalarımızı ne değin titizlikle uyguladığımıza odaklandı ... Politikalarımızın kendileriyle ilgili sorunlar olabileceğini düşünüyor muyuz?" bir tane daha yazdı.

Perşembe günü, Twitter CEO’su Jack Dorsey, personele, şirketin Trump etrafındaki eylemlerinin güven oluşturmak için manâlı olduğunu söyleyen bir mesaj yolladı.

“Açık ve net bir şekilde peşine düşüp takip etmemiz önemlidir. Dorsey, herhangi bir anın ötesine dayanabilecek bir halk yönetimi grubu, ”diye yazdı. “Neden? Güven için. acilen böyle hissetmeyebileceğini biliyorum. ”

Dorsey keza Çarşamba günkü saldırının neden olduğu hasarı onarmanın seçilmiş liderlere emrindeki olduğunu savundu. Biz hükümet değiliz, dedi. “Seçilmiş yetkililerimiz bunu düzeltmek ve ülkeyi bir araya getirmek için gerekli çalışmaları yapmalıdır. Bizim rolümüz, kısa vadede her zaman kabul edilmeyeceğini mahsus, o işle ilgili konuşmanın bütünlüğü ve sağlıklı söylemi cesaretlendirmek için elimizden gelen her şeyi yapmaktır. Ama uzun vadede bitecek. Bundan eminim. ”

Dorsey, Twitter’ın platformun kurallarını daha da ihlal etmesi halinde Trump’ı kalıcı olarak askıya alacağını söyleyerek“ kuma çok net bir çizgi çizdiğini ”söyledi. “Bu hudut aşılırsa, yapacağımızı söylediğimiz şeyi yapacağız,” diye yazdı.

Cuma günü şirkette genel bir toplantıda çalışanlara bir “geçmişe dönük” olacağı söylendi. The Verge kadar görülen bir Slack görüşmesinin ekran görüntülerine göre, şirketin son politika kararları hakkında. Çalışanlardan medyaya daha pozitif bilgi sızdırmamaları da istendi.

Bir Twitter sözcüsü The Verge’e e-posta ile gönderdiği açıklamada şunları söyledi: “Twitter, liderlerimiz ve çalışanlar arasında açık bir diyaloğu özendirme ediyor ve çalışanlarımızın düşüncelerini ve endişelerini kendilerine dürüst gelen her şekilde ifade etmelerini gönül rahatlığıyla karşılıyoruz. . ”

Güncelleme 8 Ocak, 17:16 ET: Makale, Twitter’dan bir tanımlama ile güncellendi.

Comments
To Top