Haber

Yurt Dışından Telefon Nasıl Getirilir, Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Yurt Dışından Telefon Nasıl Getirilir, Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Döviz kurunun gitgide artarak yükselmesi yetmezmiş gibi üstüne yüklenen KDV, ÖTV, bandrol ücreti derken ülkemizde bir teknoloji ürünü edinmek giderek zorlaşıyor. bu nedenle imkanı olan böylece çok insan yurtdışından telefon getirmeye çalışıyor. Ama bu durum artık eskisi değin basit değil. Yurtdışından getirilen telefon için de ödenecek bir harç bedeli ve yapılacak son derece kayda değer işlemler var.

Peki, yurtdışından telefon nasıl getirilir ve dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? İlk olarak belirlemek gerekiyor ama kanunsuz yollar ile yurtdışından telefon getirmek suçtur ve telefonun iletişime kapanmasından fazla daha ciddi cezaları vardır. Yasal olarak yurtdışından telefon getirmek için ise bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı kayda değer noktaları daima göz önünde bulundurmanız da yarar var.

Yurtdışından telefon getirirken akılda bulundurulması gerekenler:

Tescil işlemi pasaport sahibi namına gerçekleştirilmelidir. Yurda antre yaptıktan sonradan 120 gün içinde kayıt işlemini tamamlamalısınız. 3 yılda bir yurtdışı telefon kayıt işlemi yapabilirsiniz. Harç bedeli başvuru formu sahibi namına ödenmelidir. Cihazın birdenbire artı IMEI numarası olup olmadığından belirli olun. Hatalı kayıtların düzeltilmesi mümkün değildir.

Tescil işlemi pasaport sahibi adına gerçekleştirilmelidir:

yurtdışından telefon, pasaport

2019 yılı itibarıyla bundan böyle yurtdışından getirilen telefonlar başka birinin pasaportuna işlenerek kullanılamıyor. Yurtdışından getirilen telefonun IMEI numarası kimin üstüne belirtilen ise benzer kişinin namına belirli bir hat ile kullanılabiliyor. Yani yurtdışından telefon getirtme olayı sona erdi diyebiliriz. Fakat kayıttan 3 yıl daha sonra telefon başka biri namına açıklanmış hat ile kullanılabilmektedir.

Yurda antre yaptıktan sonra 120 gün içinde kayıt işlemini tamamlamalısınız:

yurtdışından telefon, imei öğrenme

Yurtdışından getirilen telefonların IMEI kayıt işlemi, yurda antre yaptıktan sonradan 120 gün içinde gerçekleştirilmelidir. 120 gün içerisinde IMEI tescil işlemi yapılmayan telefonlar iletişime kapatılacaktır. bu nedenle bu süre içerisinde tescil işlemini yaptırmak son derece önemlidir.

Her 3 yılda bir defaya kasten yurtdışı telefon tescil işlemi yapabilirsiniz:

yurtdışından telefon, seyahat

Eskiden 2 sene olan bu zaman 3 yıla çıkarıldı. Bir telefonu adınıza kaydettirdikten sonra 3 yıllık yılı her tarafında yeni bir aygıt kaydı yapamazsınız ve adınıza belirtilen cihaz tekrar 3 yıl her tarafında sizden başkasının adına belirli bir hat ile çalışmaz. 

Harç bedeli başvuru formu sahibi adına ödenmelidir:

Harç bedeli olarak isimlendirilen IMEI tescil ücreti ücret dairelerine ve Hazine ve Maliye Bakanlığı kadar belirlenen bankalara kullanım sahibinin T.C. kimlik numarası ve kaydı yapılacak telefonun IMEI numarası belirtilerek ödenmelidir. Yanlış bilgi ile yatırılan ödemeler geçersiz sayılacaktır. 

Cihazın birden fazla IMEI numarası olup olmadığından belli olun:

yurtdışından telefon, birden fazla imei

Bir Takım telefonlarda iki adet IMEI numarası olabiliyor. Telefonun Ayarlar sayfası üzerinden ulaşabileceğiniz Hakkında bölümünde konu ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz. Eğer cihazın pat diye pozitif IMEI numarası bulunuyorsa IMEI Kayıt sayfası üzerinden durumu belirterek tüm numaraların kaydedilmesini sağlayın.

Yanlış kayıtların düzeltilmesi muhtemel değildir:

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun IMEI Kaydet hizmetinin bilgilendirme sayfasında dobra dobra belirtildiği üzere yanlış IMEI numarası ya da bambaşka bir hatalı data ile yapılan kayıtlar yönetmelik gereği düzeltilemezler. bu nedenle tescil öncesi girdiğiniz bilgileri daima denetim etmenizde yarar var.

Yurtdışından telefon nasıl getirilir, dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir gibi merak edilen tüm soruların güncel yanıtlarını bilmeden yurtdışından telefon alışverişi yapmayın. Anlattığımız esaslar zaman içinde değişim gösterebilir, böylece her operasyon öncesi ilgili mevzuatta bir değişim olup olmadığını teftiş etmenizde yarar var. 

Yurtdışından telefon getirme adımları:

Adım #1: Yurt dışından alışverişte vergi avantajından yararlanın, Adım #2: IMEI kayıt ücretini anlaşmalı bankalara ödeyin, Adım #3: e-Devlet sistemine hesap bilgilerinizle antre yapın, Adım #4: IMEI kayıt sayfasını açın, Adım #5: Sizden istenilen bilgileri güncel ve eksiksiz olarak girin, Adım #6: Kaydet butonuna tıklayın.

Adım #1: Yurt dışından alışverişte ücret avantajından yararlanın

yurtdışından telefon

Bütün ülkelerin kendilerine ait bir vergilendirme sistemi vardır, ama siz bir turist olarak alışveriş yaptığınız için çoğu ülkede bu vergilerden muaf olursunuz. Alışveriş sırasında bu durumu belirterek bir ödenti formu doldurmanız gerebilir. Bu formu da ülkeden çıkarken havalimanında bulunan aidat ofislerine göstererek ödemiş olduğunuz vergilerin bir kısmını ya da tamamını geri alabilirsiniz.

Laf konusu vergi muafiyeti durumu Amerika Birleşmiş Devletleri’nde geçerli yok, ama orada da satmak vergisinin olmadığı bir takım eyaletler bulunuyor. Yurtdışında herhangi bir teknoloji ürünü almadan önce detaylı araştırma yapmanız ve faydalanabileceğiniz muafiyetleri kaçırmamanız tavsiye ediliyor.

Adım #2: IMEI kayıt ücretini anlaşmalı bankalara ödeyin:

yurtdışından telefon, banka

Yurtdışından almış olduğunuz telefonu ülkemizde hukuki olarak kullanabilmek için IMEI numarasını kaydettirmeli ve bunun için harç bedeli olarak adlandırılan bir ücret ödemelisiniz. 2020 yılı IMEI tescil ücreti 1828 Türk Lirası olarak belirli durumda. Bu ücreti ödenti dairelerine ve adeta tüm bankalara yatırabilirsiniz. Ödeme karşılığı aldığınız dekontu saklamayı unutmayın.

Adım #3: e-Devlet sistemine hesap bilgilerinizle giriş yapın:

yurtdışından telefon, e devlet

2008 yılından beri hayatımızda olan e-Devlet sistemi üzerinden pek fazla bambaşka hukuki işlemi çevrimiçi olarak gerçekleştirebiliyoruz. Sisteme giriş gerçekleştirmek için daha önce almış veya belirlemiş olduğunuz bir şifreye ihtiyacınız var. Eğer e-Devlet kaydınız yoksa nasıl yapılacağını buradan öğrenebilirsiniz.

Adım #4: IMEI kayıt sayfasını açın:

yurtdışından telefon, imei kayıt

e-Devlet hesap bilgilerinizle sisteme giriş yaptıktan sonradan arama çubuğuna IMEI yazın ve aratın. Meydana Çıkan sonuçlar arasından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun IMEI Kaydet hizmetini açın. Bilgilendirme sayfasını dikkatle bir şekilde okumayı ihmalkârlık etmeyin.

Adım #5: Sizden istenilen bilgileri güncel ve eksiksiz olarak girin:

yurtdışından telefon, e devlet kayıt

IMEI Tescil sayfasında tatbik türünü seçin. Kayda Geçirmek istediğiniz telefonun IMEI numarasını girin. Telefonun IMEI numarasını nasıl bulacağınızı buradan öğrenebilirsiniz. Gezi belgenize dair bilgileri girin. Yurda giriş tarihini girin. Paylaşmış olduğunuz bütün bilgilerin dürüst ve aktüel olduğundan belirli almak için bilgileri denetleme etmeyi unutmayın.

Adım #6: Kaydet butonuna tıklayın:

IMEI Kayıt sayfasında tüm bilgilerinizi güncel ve içten olarak girdiğinizden belirli olduktan daha sonra Kaydet butonuna tıklayın ve hizmetin yönlendirdiği adımları peşine düşüp takip edin. Kayıt işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan daha sonra artık yurtdışından getirmiş olduğunuz telefonu hukuki olarak rahatça kullanabilirsiniz.

Comments
To Top