Haber

Yurt Dışı Uçuşları İçin “Dijital Sağlık Pasaportu” Üzerinde Çalışılıyor

Yurt Dışı Uçuşları İçin "Dijital Sağlık Pasaportu" Üzerinde Çalışılıyor

Uzun süreli çalışmalardan sonra COVID-19 virüsü için geliştirilen ve çoğu ülkede kullanılmaya başlanan aşı, devamında yeni kurallara da yol açacak gibi görünüyor. Uçak bilet satışı sunan Enuygun.com analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, yeni kurallara ilişkin “Yurt dışı uçuşlarda birçok ülke, yeni müşteri koronavirüs (COVID-19) aşısı ve hastalıkla ilgili bilgilerin yer aldığı veriler olmadan antre izni vermeyebilir” şeklinde açıklama yaptı.

Enuygun.com üzerinde yapılan açıklamalarda konuyu değerlendiren Tuğba Hacıbayramoğlu, kısa süre içerisinde çoğu ülkenin gerekli COVID-19 aşı kontrolü gerçekleştirmesi ve sağlık durumu bilgilerinin yer aldığı dijital pasaport kontrolü olabileceğini belirtti.

Dijital Sağlık Pasaportu

Ülkeler sıhhat pasaportu isteyecek

Havayolu şirketlerinden gelen istekler üzerine, söz konusu çalışmalara hız katıldığını söyleyen Hacıbayramoğlu, “Havayolu firmalarından gelen talepler doğrultusunda bu konuda çalışmalar hızlandı. Kişilerin yurt dışı uçuşlarında pasaportlarının yanında sıhhat bilgilerini belirten dijital bir sağlık durumu pasaportu daha olacak. Burada hastalık ile ilgili PCR testi, antikor testi ve aşı ile ilgili veriler yüklenecek ve hudut kapılarında bunun kontrolü yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Avustralyalı havayolu firması olan Qantas’ın COVID-19 aşısı olmayan yolcuların uçuşuna izin verilmeyeceği açıklaması üzerine değinen Tuğba Hacıbayramoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“United Airlines geçtiğimiz aylarda Londra Heathrow ve New Jersey Newark Liberty Havaalanı’na sağlık durumu pasaportu veya orijinal adıyla CommonPass uygulamasını deneme etmişti. United Airlines, JetBlue ve Lufthansa Havayolları da bu uygulamayı başlatmaya hazırlanıyor.

Zamanla uygulamaya aşı bilgileri ile kişilerin öteki sağlık durumu bilgilerinin de eklenmesi bekleniyor. Milletlerarası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), afiyet bilgilerinin tehlikesiz bir ortamda saklanıp paylaşılmasıyla uluslararası havayolu taşımacılığının her yerde eski günlerine dönmesini planlıyor. Ülkelerin taleplerine kadar PCR testleri, aşı bilgileri gibi bütün bilgiler içerisine yüklenecek. Dört aşamada yapılacak bu uygulamaya tarafından önce afiyet bilgileri olacak, ardındaki yolculuk destinasyonu, gidilecek yer, yetkili laboratuvar ve deneme merkezinin sonuçları, aşı bilgileri ve kişisel sıhhat bilgilerinin yer alması planlanıyor. Fransa, aşı olmayanların toplu nakliye araçlarını kullanmaması konusunda da hazırlık yapmaya başladı.” 

Dijital Sağlık Pasaportu

Türkiye’de şart ne?

Son olarak Türkiye’deki durumu değinen Hacıbayramoğlu, Türkiye’de de bir takım ülkelere sırası gelmişken kolera, tifo, kuduz, sarıhumma, meningokok, kara sarılık A, Japon Ensefaliti gibi hastalıkların aşılarına mecburiyet olduğunu belirtti. Hacıbayramoğlu, “Bu ülkelere gitmeden önce aşılarla ilgili karne veriliyor. Yakın zamanda tıpkı öteki aşılardaki gibi birçok ülke de COVID-19 aşısı zorunluluğu isteyebilir ve afiyet bilgileri için dijital pasaport kontrolü yapılabilir.” açıklamasını yaptı.

Comments
To Top