Haber

Yunusları İklim Değişikliğine Bağlı Olarak Etkileyen Ölümcül Deri Hastalığı

Yunusları İklim Değişikliğine Bağlı Olarak Etkileyen Ölümcül Deri Hastalığı

Okyanusların en arkadaş canlısı ve en popüler canlılarından biri de hiç değişkenlik değil ancak yunus balıklarıdır. Ne yazık ancak başlangıçta 2005 yılındaki Katarina Kasırgası esnasında gözlenen bir deri hastalığı bu canlıları tehdit ediyor.

Tatlısu deri hastalığı adı verilen hastalık uzmanlar tarafından ilk kez resmi olarak tanımlandı. Bu olguyu inceleyen yeni bir alıştırma yayınlanırken, hastalığın dünyanın dağıtılmış bölgelerinde deniz canlılarını etkilediği ortaya çıktı. 

Hastalığın emin nedeni muhakkak değildi

yunus hastalığı

Bu gizemli hastalığın bütün olarak niçin ortaya çıktığı bilinmiyordu fakat yeni araştırma, bu konuda ürkütücü bir izah etme getiriyor: yunusların doğal hayat alanlarında, iklim değişikliğine tabi olarak gerçekleşen başkalaşım onları ölüme götürüyor.

Kaliforniya Sausalito’daki Deniz Memelileri Merkezi’nden baş patolojist Padraig Duignan, “Bu yok edici cilt hastalığı Katarina Kasırgası’ndan bu yanlamasına yunusları öldürüyordu ve sonunda sorunu tanımlayabilmemizden memnunum” açıklamasını yaptı. 

Duignan keza Meksika Körfezi’nde yaşanan rekor sayıda fırtına gibi çevresel felaketleri tetikleyen iklim değişikliği arttıkça, yunusların ölmesine niçin olan daha artı yıkıcı salgınlar göreceklerinden kesin olduklarını söyledi. Her ne kadar hastalığın lezyonları birincil ABD kıyılarında keşfedildiyse de dünyanın geri kalanında da benzer durumlar ortaya çıktı.

Kasırgalarla tatlı suyun ne ilgisi var?

tatlı su salgın

Okyanusların ve denizlerin tuzlu su birikintileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Sayısı ve şiddeti çoğalan kasırgalar, denizlerin ve toprağın üstüne çok büyük miktarda temiz su salınmasına yol açıyor. Toprağa giden sular da sonra dereler ve diğer akıntılarla denizlere karışıyor.

Kıyılarda yaşayan ve tuz sulara alışılmış olan yunus balığı türleri de bu ani gelen pak su dalgası nedeniyle alışık olmadıkları sularda yüzmek durumunda kalıyor. Yaşanan metamorfoz de yunusları bu hastalığa karşı çaresiz ışık halkası getiriyor.

Comments
To Top