Haber

YouTube’da Hiç Durmadan Bas Gitar Solosu Atan Bir Yapay Zeka Geliştirildi

YouTube’da Hiç Durmadan Bas Gitar Solosu Atan Bir Yapay Zeka Geliştirildi

Son yıllarda adeta her alanda kullanılmaya başlanan yapay akıl, bu sefer de müzik sektörüne tezgâhtar olmaya başladı. Müzikle son derece ilgili olan bir takım, işin içine biraz da teknolojiyi katarak ortaya müzik yapabilen bir suni zeka çıkardı.

Canlı bas gitar yayını gerçekleştirmek üzere tasarlanan bu suni zekanın sahipleri CJ Carr ve Zack Zuckowski. İkili, Dadabots adlı YouTube kanallarında yayınlamak üzere melodileri kendi kendine üreten ve dur durak bilmeden bas solosu atan bir A.I ilerletti. 

Dakikada 85’ten artı notaya vuruş yapabiliyor

Dadabots, sinir ağlarını yaklaşık 2 saat süren bir bas gitar eğitiminden geçirdi. Bu eğitimi ise Adam Neely adlı ünlü bir bas gitaristi verdi. Neely, YouTube üzerinden yayınlamış olduğu bir videoda sinir ağlarına dakikada 85 doğaçlama vuruş yapmayı ve notaların sadece E minör bandında çalınmasını öğrettiğini dile getirdi.

Dadabots, asap ağları üstünde yapay zekanın bir sonraki melodiyi varsayım etmesini sağlayacak Sample RNN mimarisini kullandıklarını belirtti. Bütün bunlarla birlikte genel ses kalitesini de iyileştirebilen takım, ortaya yüksek tempoda dinamik melodiler çıkarabilen bir sistem geliştirmiş oldu.  

Comments
To Top