Haber

YouTube’a Spotify Benzeri Sesli Reklamlar Geliyor

YouTube'a Spotify Benzeri Sesli Reklamlar Geliyor

Dünyanın en popüler video içerik platformlarından biri olan YouTube, videonun yanı sıra müzik ve podcast yayınları göre da geniş kitlelere ulaşabilmek namına kullanılan epeyce popüler bir vasıta. Şimdi YouTube, sesli içeriklerin popülerliğinden kazanç elde edebilmek için deneme edilen yeni bir reklam modelini daha geniş kitlelelerin erişimine açıyor.

YouTube’un “erişimi verimli bir şekilde genişletmek ve marka bilinirliğini artmak” nedeniyle geliştirdiğini ifade ettiği özellik ile birlikte YouTube’da standart görsel reklamların yanı sıra sesli reklamlar da yer alacak. Tahmin edebileceğiniz gibi YouTube’un sesli reklamları özellikle uygulamayı podcast ve müzik için kullananları gaye alıyor.

YouTube, podscast severler için sesli reklamları yayınlayacak

youtube

Aslına bakacak olursak YouTube’un sesli reklamlar özelliğinin genelde Spotify’ın ücretsiz sürümüne benzetebiliriz. Kullanıcılar, ses odaklı içerikleri tüketmeye devam ederken yaklaşık 15 saniye uzunluğunda sesli reklamlarla karşılaşacaklar. Ama YouTube, temelde bir video içerik platformu olduğundan sesli reklamlarda da sabit bir resim veya ufak animasyonlar yer almaya devam edecek.

YouTube Reklamları Ürün Müdürü Melissa Hsieh Nikolic, sesli reklamlar ile ilgili olarak açıklamalarda bulunurken şirketlerin bir sesli reklam hazırlarken başrolün kullanılan ses olacağını unutmaması, kullanıcıların gözlerini kapattıklarında deha reklamın ne hakkında olacağını açık ve net bir şekilde anlaması, mesajın anlaşılabilir bir dille arkadaşça, sinyâl bir ses ile iletilmesi gerektiğini belirtti.

Nikolic’in açıklamalarına kadar sesli reklamlar ile ilgili birincil denemelerde markalar, reklam hatırlanabilirliğinde yüzde 14, tercih edilmede ise yüzde 2 büyüme fark etti. Nikolic’e tarafından YouTube’da test edilen sesli reklam kampanyaları, marka bilinirliğinin yüzde 75 gibi oldukça büyük bir oranda artırılmasını sağladı. YouTube, sesli reklamların şu an için beta aşamada olduğunu belirtirken zamanla daha geniş kitlelerin erişimine açılacağını açıklama etti.

Comments
To Top