Haber

YouTube, Yorumlarda Nefret Söylemini Azaltacak Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor

YouTube, Yorumlarda Nefret Söylemini Azaltacak Yeni Bir Özellik Üzerinde Çalışıyor

Popüler video platformu YouTube, videoların altındaki despotluk, korku söylemi veya hakaret taşıyan fena yorumları ortadan kaldırmak için yeni adımlar atıyor. Aktarılanlara tarafından şirket, bir suni zekâ aracılığıyla yorumları gönderilmeden önce tarayacak ve agresif olabileceği tespit edilen yorumlar için kullanıcılara “yorumları saygılı tutmalarını” hatırlatacak bir bildirim gönderecek.

Google’ın yeni özelliği aslında sosyal ağ devi Instagram’ın geçtiğimiz dönemlerde kullanıma sunduğu bir özelliğe epeyce benziyor. Korku söylemi taşıyan yorum yapmaya çalıştıklarında kullanıcıları uyaran ve yeniden düşünmelerini isteyen bir mekanizma geliştiren Instagram, platform kurallarını sürekli olarak ihlal eden kullanıcı hesaplarının ise devre dışı bırakılabileceğini söylemişti.

YouTube, yorumlarda korku söylemini azaltmaya çalışıyor:

YouTube'un yeni özelliği

Instagram’dakine aynı bir şekilde çalışan yeni YouTube özelliği de yapılan yorumda onur kırıcı bir söylem saptama ederse yorum gönderilmeden önce kullanıcıya uyarıda bulunacak. Bu noktada kullanıcılar, yorumu düzenleyebileceği gibi hiçbir şey yapmadan olduğu şekilde paylaşabilecek. Bir diğer deyişle platform, kullanıcıları kısıtlamak yerine yorum yapmadan önce “bir kez daha düşünmelerini” teşvik edecek.

Yapılan bu değişiklik, YouTube’un korku söylemini azaltma ve platformu bütün içerik oluşturucuları için daha adil ülkü getirme çabasının bir parçası. Bu kapsamda yukarıda bahsi geçen özelliğe ek olarak içerik oluşturucular, bu tür yorumlardan sakınmak için “potansiyel olarak uygunsuz ve incitici yorumları” otomatik olarak filtreleyen bir YouTube Studio özelliğine kavuşacak.

YouTube videolarının yorum bölümleri, içerik oluşturucuların takipçileriyle iletişime geçmesinin en önemli ve en etkin yolu ama bu kısmın çoğu vakit internetin çirkin tarafını gösterdiğini de unutmamak gerekiyor. Peki, sizce YouTube’un bu yeni özelliği fena yorumların sayısında bir azalmaya neden olur mu?

Comments
To Top