Haber

YouTube, Trump’ı ve seçim yalanlarını yaymaya devam eden diğer kanalları cezalandıracağını söylüyor

YouTube, Trump'ı ve seçim yalanlarını yaymaya devam eden diğer kanalları cezalandıracağını söylüyor

YouTube, potansiyel olarak Başkan Donald Trump’ın kanalı da dahil olmak üzere 2020 tercih sonuçları hakkında yaygın hatalı bilgiler taşıyan videolar yayınlayan kanalları geçici olarak kısıtlayacak.

Hatalı veri yayan videoları kaldırmak yerine, seçimle ilgili hatalı iddialar taşıyan videolar yayınlayan her kanal, artık geçici olarak video yüklemelerini engelleyen bir uyarı alacak. Buna Trump’ın kanalı da dahildir. Bir YouTube sözcüsü, askıya alınmanın ne kadar süreceğini söylemedi.

Aralık ayında YouTube, haksız oylar veya diğer doğrulanmamış iddialarla ilgili hatalı teorileri teşvik ederek 2020 seçiminin sonucuyla ilgili yanlış veri dağıtmak için tasarlanmış her türlü içeriği yasaklayan yeni bir politika yayınladı. Bir şirket sözcüsüne tarafından, o zamandan beri şirket binlerce videoyu kaldırdı.

Geçen Günkü olaylardan önce, YouTube’un kanallara öğüt uygulamadan videoları kaldırmasına ihtimal tanıyan bir ilave vakit vardı. Bu genellikle YouTube yeni politikalar oluşturduğunda meydana gelir ve bu, yeni kurallara ahenk sağlarken içerik oluşturuculara adaletli kullanmak amacıyla tasarlanır. YouTube’a göre ödemesiz vakit, Başlangıç Günü’nün ardındaki 21 Ocak’ta sona erecek.

Dünden önce YouTube, geçici bir tedbir olarak kanallara grev uygulamadan videoları kaldırıyordu

YouTube ekipleri, “dün meydana gelen olağanüstü olayların ardındaki ve tercih sonuçlarının onaylandığı göz önüne alındığında” kararı aldı. bir YouTube sözcüsüne. Şirket, Trump’ın Kongre Binası’na yapılan bir mafya saldırısını ele alan ve aynı zamanda tercih sonuçları hakkında yaygın yanlış bilgiler içeren videolarından birini kaldırdı. Ilave olarak, 90 günlük zaman içinde üç ihtar alan herhangi bir kanal, YouTube politikalarına uygun olarak kapatılacaktır.

Bu, seçim sonuçları hakkında hatalı data yayan kanalların, devam etmeleri halinde kanallarına uygulanan grev görecekleri anlamına geliyor. Mesela, cumhurbaşkanının seçimi kazandığına dair yaptığı açıklamaları sürdüren sağcı bir haber kuruluşu olan OANN gibi kanallar, benzer açıklamaları yüklemeye devam etmeleri halinde videoların silinmesine ilave olarak grev alabilir.

Son 24 saat içinde, birkaç şirket başkanın içeriğine karşı daha katı bir davranış sergiliyor. Twitter, Trump’ın hesabını 12 saat süreyle askıya aldı ve şirketin politikalarını ihlal eden veya şiddeti özendirme eden başka bir tweet atarsa ​​başkanı düpedüz yasaklamakla korkutma etti. CEO Mark Zuckerberg Perşembe sabahı hesabını en azından önümüzdeki birkaç hafta belirsiz olarak askıya almayı taşıyan daha katı önlemleri açıklamadan önce Facebook başlangıçta Trump’ın Facebook ve Instagram’da 24 saat her tarafında paylaşım yapmasını engelledi.

Comments
To Top