Haber

YouTube, İzlenme Sayılarını Nasıl Hesaplıyor?

YouTube, İzlenme Sayılarını Nasıl Hesaplıyor?

YouTube’a her dakika 300 saat uzunluğunda video yükleniyor, 1,3 milyar kullanıcı kadar izleniyor. Her ne kadar biz platformu görsel olarak deneyimlesek de doğrusu arka planında koskocoman rakamların olduğu bir dünya sıcacık. Videolar hakkında keza izleyici ayrıca de üretici için en önemli metriklerden birisi de izlenme sayıları. YouTube’un izlenme sayılarını hesaplama teknikleri de her geçen gün yenileniyor.

Bir YouTube videosunun izlenme sayısının hesaplaması için şirket göre belirlenen bazı kriterler var. Ama bu kriterlere uygun ve uygunsuz izlenmelerin sayısı, yine de her tarafta net olarak görüntülenemiyor. YouTube fenomenlerinin bile tamamiyle emin olamadığı YouTube izlenme sayısı nasıl hesaplanır sorusunu yanıtladık ve bütün detaylarıyla anlattık.

YouTube izlenmeleri nasıl sayılıyor? 

izlenme sayısı

YouTube, platformda bir video açıldığı zaman bunun izlenme olarak sayılması konusunda bir takım esas kriterlere sahip. Bu kriterlerden ilki, videonun kullanıcı kadar içinden gelerek gevşemiş olması. Yani bir internet sitesinde gömülü olan ve site açıldığında otomatik olarak başlayan bir YouTube videosunun oynuyor olması, daima izlenme olarak sayılmayabiliyor.

Diğer bir YouTube izlenme sayısı kriteri ise can atarak gevşemiş olan videonun asgari 30 saniye izlenmiş olması. Video hızlandırılırsa ya da atlanarak izlenirse kullanıcının video içinde geçirdiği vakit metriği daha fazla yük kazanıyor.

Kullanıcının kendi isteğiyle açtığı bir YouTube videosunu 40. saniyeye atlaması izlenme olarak sayılmıyor. Bu noktada bahsedilen 30 saniye video zamanına tarafından değil, hakiki zamana tarafından hesaplanıyor. Hızlandırma ya da atlayarak izlenme esnasında eğer 30 saniye geçmediyse YouTube tarafından bu etkileşim aracısız olarak bir izlenme olarak sayılmıyor. 

youtube

Benzer kriterler YouTube canlı yayınlarında da geçerli durumda. canlı yayın kullanıcı kadar can atarak açılmalı ve minimum 30 saniye izlenmeli. canlı yayın sırasında elde edilen izlenme sayısı, yayın video olarak yüklendiği zaman video izlenme sayısı olarak ekleniyor ve daha sonraki izlenmeler bu sayının üzerine ekleniyor.

30 saniyeden daha kısa olan videolar ise YouTube göre görünmez kabul ediliyor seslenmek hatalı olmaz. İzlense de olur, izlenmese de çünkü bu değin kısa videolar, zaten para kazanmaya uygun şekilde görülmediği için YouTube kadar çok da önemsenmiyorlar.

Sayfa onarım ile YouTube izlenme sayısı arttırmak olası mü?

izlenme hesaplama

Bilhassa platforma daha yeni dahil olmuş video üreticileri eş arkadaş videoyu izlesin, sayfayı yenilesin de birazcık izlenme kazanalım diye düşüneceklerdir. Fakat YouTube’un bu konuda emin kararları bulunuyor. Aynı kullanıcı tarafından sayfa yenilenerek videonun her açılması izlenme sayısı olarak sayılmıyor.

YouTube algoritmasına tarafından bir kullanıcı, bir videoyu en fazla 4 ya da 5 kere arka arkaya izler. Sayfa yenileyerek veya bir videoyu başa alıp yeni izleyerek oluşturulabilecek maksimum izlenme sayısı 5’tir. Benzer kullanıcı tarafından benzer gün içinde bir videoya kazandırılabilecek izlenme sayısı 5’i geçemiyor.

YouTube kadar böyle bir kural belirlenmesinin en büyük nedeni elbette izleme robotları. Kolayca oluşturulan basit yazılımlar bir video sayfasını gün içinde olur ya binlerce kez yenileyerek izlenme sayısı tez arttırabilir. Oysa YouTube’un izleme robotları konusunda epey sıkı tedbirleri var.

YouTube izlenme sayısı arttırma hileleri ne kadar işe yarıyor?

izlenme sayısı hile

Uzun yıllardır insanların yüklediği videolar doğruca bizi bizden daha iyi tanıyan YouTube algoritması, her türlü hileye karşı fazla sıkı kurallara sahip. Bir video seve seve açılsa, en düşük 30 saniye izlense hatta videoya açıklama yapılsa bile tekrar tekrar izlenme olarak sayılmayabiliyor.

Bu işte açıkgözlük yapmaya çalışanların kullandıkları izleme robotları, gerçekte YouTube göre birçok vakit ayrım ediliyor. Böyle bir durumda robotun kazandırdığı izlenmeler, toplam izlenme sayısından düşebiliyor. YouTube kullanıcının hareketlerini gözlemlediği içib robotlar kadar birbiriyle ilgisiz videoların sırt sırta açılması, algoritmada değişkenlik yaratıyor. bu nedenle izlenme sayısı olarak kabul edilmiyor.

Videolara yapılan ve spam olarak kabul edilen yorumların sahibi, kullanıcıların izlenmeleri de sayılmıyor. Bir internet sitesine gömülü olan ve otomatik başlayan videoların da izlenmesi YouTube göre sayılmıyor.

YouTube’da 301 izlenmeye ulaşmak neden manâlı?

youtube, 301 izlenme sayısı

YouTube, platforma yüklenmiş olan her videoya ilk olarak şüpheyle yaklaşıyor. Bir şekilde işin içinde aldatma olacağı, telif sorunu olacağı gibi şüphelerin ortadan kalkması için YouTube’un beklediği bir izlenme sayısı vardır. 301 organik izlenmeye ulaşan bir video, YouTube göre gerçek olarak kabul edilir.

Bir videonun YouTube kadar reel olarak kabul edilmesi önemlidir. Ancak bu şekilde şüpheler kalkar, video aramalarda görülür, önerilen videolar arasında yer alır. böylece eğer YouTube’a bir video yükleyeceksiniz, ilk amacınız 300 organik izlenme sayısına ulaşmak ve onu geçirmek olmalıdır. Organik izlenmeden kastımız da kullanıcıların kendi istekleri ile videonuza ulaşmalarıdır.

Bir videonun benzer anda aniden fazla izlenme sayısı var:

analytics

Bu noktaya dek anlatılanlar genellikle kullanıcılar tarafından yapılan gözlemlere ve YouTube göre yapılan açıklamalara dayanıyor. Ancak YouTube izlenme sayısı ile ilgili soru işaretleri bitmiyor çünkü video sayfasında, arama sonuçlarında ve Analytics sayfasında daima bambaşka izlenme sayıları görüntüleniyor.

YouTube göre bile tamamen açıklanmayan bu koşul hakkında bazı tahminler var. Video sayfasında görüntülenen izlenme sayısının şirket göre hakiki izlenme olarak kabul edilmeyen, sayfa açılış sayısı olduğu tahmin ediliyor.

Arama sonuçlarında görünen izlenme sayısının ülke sunucularının önbelleğine yapılan yedeklemeler nedeniyle yaşanan kısa gecikmeler kaynaklı olduğu varsayım ediliyor. Analytics sayfasındaki izlenme sayılarının ise gerçeği en iyi yansıtan izlenme sayısı olduğu tahmin ediliyor. Yani YouTube bile izlenme sayısı konusunda biraz kesin olmayan durumda.

Öteki platformlarda izlenme sayıları: 

sosyal medya

YouTube, öteki sosyal ağ platformlarına tarafından daha uzun videolara konut sahipliği yapabildiği için izlenme sayma sınırı 30 saniye olarak muhakkak durumda. Öteki sosyal medya platformları zaten genellikle kısa videolara müsade verdikleri için daha kısa süreleri izlenme olarak sayıyorlar.

Instagram sıradan videoların ve IG TV videoların 3 saniye izlenmesini, Facebook videoların 3 saniye izlenmesini, Linkedin videoların 2 saniye izlenmesini, TikTok videoların 0,1 saniye izlenmesini yani sadece açılmasını, Twitter ise videoların 2 saniye izlenmesini izlenme olarak sayıyor.

YouTube izlenme sayılarını nasıl hesaplıyor sorusunun genel olarak kolay bir yanıtı var oysa şirket, çok sıkı kurallar çerçevesinde bu durumu denetliyor gibi görünüyor. YouTube’a yeni adım atacak bir üreticiyseniz düşünmeniz gereken ilk şey izlenme sayısı değil, benzersiz içerik üretmek olmalı, sonrası zaten gelecektir.

Comments
To Top