Haber

YouTube, Capitol saldırısını ele alan Trump videosunu kaldırıyor

YouTube, Capitol saldırısını ele alan Trump videosunu kaldırıyor

The Verge, YouTube’un, Başkan Donald Trump’ın 2020 seçimlerinin sonucuyla ilgili hatalı bilgileri tekrarladığı için bugün Kongre Binası’na yapılan bir çete saldırısını ele alan bir videosunu kaldırdığını öğrendi.

Şirket, yerinde eğitim veya haber bağlamı varsa, Trump’ın mesajının öteki içerik oluşturucuların videolarında görünmesine müsade verecektir; Esas olarak, ahali Trump’ın mesajından daha büyük bir noktanın parçası olarak bahsediyorlarsa, YouTube bunun ayakta kalmasına müsade verecektir. Kaldırma işlemi, YouTube’un Aralık 2020’de, yaygın seçmen dolandırıcılığının 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını etkilediğini bahis eden her cins içeriği yasaklayan yeni bir politika güncellemesi başlatmasının ardındaki geldi. Trump’ın Twitter ve Facebook’ta da yayınlanan yeni videosunda, 2020 seçimleriyle ilgili hatalı bilgileri yaymaya devam ederek sonuçları sahtekarlık olarak nitelendirdi.

Trump hatalı bir şekilde “Bizden çalınan bir seçim oldu” dedi. “Heyelan bir seçimdi ve bunu herkes biliyor, özellikle de muhalif.”

Videoyu aynı zamanda isyancıları atak saatlerinin arkasında “eve gitmeye” seslenmek için kullandı. Trump, bugün meydana gelen herhangi bir şiddeti kınamadı. Twitter ilk olarak videosuna kısıtlamalar getirdi ve insanların Trump’ın orijinal gönderisini beğenmesini, tekrar tweetlemesini ya da yanıtlamasını engelliyordu. Twitter niçin olarak “baskı riskleri” ni gösterdi. Bir vakit daha sonra Twitter, videoyu ve diğer iki tweet’i kurallarını ihlal ettiklerini söyleyerek adamakıllı kaldırdı. Trump’ın Facebook’taki gönderisi ilk olarak “ABD’nin seçimlerimizin bütünlüğünü sağlamak için yasaları, prosedürleri ve kurumları var” biçiminde bir etiket aldı, ancak o zamandan beri onu iyice kaldırdı.

Trump, 2020 seçimleri hakkında hatalı data yaymaya devam etti ve sonuçları sahtekarlık olarak nitelendirdi

​​YouTube’un hamlesi, şirketin tercih gününde platformunda görünen hatalı bilgileri işleme şekli nedeniyle eleştiriyle karşılaşmasının gerisinde geldi. O sırada YouTube, OANN gibi satış noktalarından ve sahtekarlık sonuçları hakkında yanlış bilgiler yaymak için siteye akın eden bireysel içerik oluşturuculardan bir dizi video bırakmayı savundu. “Trump Won.” Gibi başlıklara sahip videolar. MSM, gözlerinizin kalmasına müsade verildiğine inanmamanızı umuyor.

İlgili

Twitter, Trump’ın ‘zorlama riski’ oluşturduğu videosunu çekiyor

İlgili

Facebook ‘acil durum’ bildiri ediyor ve Trump videosunu kaldırıyor

“Öteki şirketler gibi, bu videolara da izin veriyoruz çünkü seçim sonuçları tartışılıyor ve oyları sayma sürecine izin veriliyor YT’de. Bu videolar sinyâl bir şekilde gösterilmiyor veya önerilmiyor ”diye yazdı YouTube o sırada Twitter’da.

O zamandan beri YouTube politikalarını yeniden değerlendirdi. Bugün, ahali Capitol’deki saldırıyı canlı yayınlarken ve videolar yayınlarken, yoklama ekipleri “şiddete kışkırtmaya aleyhinde olanlar ya da sansürlenmemiş güç görüntüleri ile ilgili olanlar da dahil almak üzere politikalarımızı ihlal eden canlı yayınları ve öteki içerikleri süratli bir şekilde kaldırmak için çalışıyorlar” dedi. Hudut. Bu, birkaç kanalın kendi canlı yayınlarından para galip gelmek için saldırıyı kullanmasını engellemedi. YouTube, yayınların şirketin kurallarını ihlal ettiği saptama edilirse bu ödemeleri iptal edip etmeyeceğini söylemedi.

Güncelleme 6 Ocak 18:45 ET: Twitter’ın da sonunda videoyu çektiğini spesifize etmek için güncellendi.

Comments
To Top