Haber

Yonca Evcimik’in İnterneti Allak Bullak Eden ‘Ayıp Şeyler’ Şarkısı ve Gelen Tepkiler

Yonca Evcimik’in İnterneti Allak Bullak Eden 'Ayıp Şeyler' Şarkısı ve Gelen Tepkiler

1999 yılında Birleşik Milletler Genel Kurulu kadar Kadına Karşın Şiddete Aleyhinde Milletlerarası Mücadele Günü olarak ilan edilen 25 Kasım’da, ülkemizde uzun süredir yoğun şekilde tartışılan zorlama sorunu her tarafta masaya yatırıldı. Kadına karşın zor ilk önce edinmek üzere aile içi şiddetin boyutlarına ilişkin medyada sayısız yazı, sayısız ağız dalaşı döndü.

sosyal ağ ve özellikle Twitter, bu tartışmalara vatandaşların da görüşleri ile katıldılar. Oysa bu yıl 25 Kasım’a damgasını vuran şey şiddetin çözümüne yönelik nelerin yapılacağı tartışmaları olmadı. 90’lı yıllarda Çılgın Bediş isimli gençlik dizisi ile adını duyuran şarkıcı Yonca Evcimik, “Ayıp Şeyler” isimli bir şarkısı, yalnızca sosyal medyayı değil, genelde bütün internet dünyasını karıştırdı.

Evcimik, şarkısının “sosyal mesuliyet” başlıklı tanıtım çalışmaları için Kral Müzik’e verdiği röpotajında “Sene 2020. Yaşananlar apaçık. Acilen aşk, meşk, mal, mülk, para pul içerikli veya giderli ‘sığ’ şarkıların zamanı değil. Şiddetin her türlüsüne ‘Dur!’ deme zamanı” açıklamasında da bulunmuştu. Ama şarkısının içeriği, toplum kadar bu sözlerle çelişiyordu.

Yonca Evcimik’in Ayıp Şeyler şarkısına sosyal medyadan gelen tepkiler:

kutsal bayraktar

gizem

fatih yılmaz

sabahat bardakçı

chocmonster

özkan şenol

ilayda the yargı

gülhansa

kyung/cheng

Şarkının düzenlemesi, meşhur müzisyen Metin Özülkü’ye aitti:

çiğdem dumanlı

Şarkıya aleyhinde en kayda değer tepki, Deli Bediş dizisinin yazarlarından Burak Akkul’dan geldi:

burak akkul

Comments
To Top