Haber

Yıl 2021 ve salgın hala burada

Yıl 2021 ve salgın hala burada

Bu hafta diğer bütün haberlerin olmasına rağmen, hala bir pandemi olduğunu üzülerek bildiririm. Eski planlamacılarla ve ölü Noel ağaçlarıyla kapıdan süpürmek fantastik olurdu. Ancak bugün 2021 ve COVID-19 hala burada.

Bu koronavirüs büyük çıkışını yaptıktan bir yıldan pozitif bir süre sonradan, her zamankinden daha büyük. 7 Ocak 2020’de dizilenmesinden günler sonra Dünya Afiyet Örgütü, Çin’de 41 vaka ve bir ölüm olduğunu bildirdi. Bir sene sonra, geçiş ücreti bundan böyle 88.617.915 enfekte ve 1.907.608 ölü.

COVID-19 araştırmalarını, geliştirmelerini ve önemli hikayelerini vurgulayan bir haber bülteni. Buradan abone olun!

Bu rakamlar şipşak artıyor. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan Cuma günü tweet attı, 30 Londralıdan birinde COVID-19 var. Virüsün daha bulaşıcı görünen yeni varyantları İngiltere, Güney Afrika ve bütün dünyada yayılıyor.

ABD bu hafta birkaç gün COVID ile ilişkili ölüm rekorlarını kırarak Perşembe günü 4.000’i aştı.

“Derhal bunu geri çekmenin zamanı yok.”

Aşı üretimini ve dağıtımını hızlandırmanın zamanı geldi. Maske takmaya devam etmenin ve birbirimize olan mesafemizi korumanın zamanı geldi.

Geçen yıl çalınan salgını, bunu da devralmadan önce sona erdirmenin zamanı geldi.

Hindsight 20/20. Bakalım ondan bir şey öğrenmiş miyiz?

İşte bu hafta diğer neler oluyor.

Araştırma

ABD Bulaşıcı Yeni Virüs Varyantına Kör Oluyor, Bilim Adamları Uyarıyor
Ulusal bir gözetim programı yeni varyantların izlenmesine tezgâhtar olabilir, ama ABD’de bu cins bir program henüz mevcut değildir. Bazı COVID-19 testlerindeki bir tuhaflık, laboratuvarların varyantı aramasına yardımcı olabilir, ancak daha yaygın bir sisteme sahip değiller. (Carl Zimmer, The New York Times)

Epidemiyologlar yeni COVID-19 varyantları hakkında neden 2 grafikte bu dek endişeli?
Bu, yeni varyantların nedenini açıklıyor yeni türleri izleyen uzmanlar için özellikle endişe verici. Kısaca: Eğer daha basit bulaşabilirlerse, daha fazla insanın hastalanması veya ölmesi daha kolaydır. (Brian Resnik, Vox)

Bulaşıcı koronavirüs varyantında görülen mutasyondan etkilenmeyen Pfizer-BioNTech aşısı, çalışma gösteriyor
İlk incelemeler Pfizer aşısının etkin olabileceğini gösteriyor Bir Takım üzüntü verici varyantlarda yer alan mutasyonlardan birine karşı.

(Andrew Joseph, Stat)

Geliştirme

Derin Dondurucu kaputu olan bu NorCal hastanesi, 600 aşı aşısı yerine getirmek için iki saat geçirdi
işçiler bir Kaliforniya hastanesinde bir dondurucunun çalışmayı bıraktığını ayrım ettiklerinde, süre azalıyordu. 600 doz Moderna aşısını tehlikesiz bir şekilde uygulamak için yalnızca iki saatleri vardı. İnanılmaz bir şekilde yaptılar. (Anita Chabria, Los Angeles Times)

Florida ilçeleri, COVID-19 aşı randevuları planlamak için Eventbrite’ı kullanıyor
Florida’daki bazı ilçeler, telefon sistemleri çöktü. (Nicole Westman, The Verge)

ABD Halsiz COVID-19 Aşı Sunumuna Nasıl Süratli Başlayabilir
ABD’de aşı uygulaması son derece yavaş olmuştur. Hızlanmak için daha pozitif paraya, daha fazla aşıya ve halkla daha pozitif iletişime ihtiyacımız olacak. (Selena Simmons-Duffin ve Pien Huang, NPR)

FDA, ABD sağlık sağlayıcılarına COVID-19 aşı doz programını değiştirmemelerini söyledi
FDA, sağlayıcılara, ABD’de izin verilen aşılar için iki dozluk programa yan kalın. İngiltere de dahil olmak üzere diğer ülkeler, daha artı insanı telkin etmek amacıyla ikinci dozu askıya alma kararı aldı.

(Adrianna Rodriguez, USA Today)

Perspektifler

Kıskanılacak bir data birikimi, bakımın adale hafızası. Fakat tıpta böylece fazla şey gibi, bu da komplikasyonlarla, dünyanızla başkalarının arasında açılan jurnal yarıklarla, ruhun tekrarlayan gerginlik yaralanmalarıyla birlikte kazanç.

– Muhabir Eric Broodman, Stat için YBÜ hemşiresi Caroline McNamara ve COVID-19 ile koğuşunda kalan babası Tom’un deneyimlerini yazıyor.

Rakamlardan fazlası

Dünya çapında artı testler yapmış 88.617.915’den artı birey için iyileşme yolunuz sorunsuz olabilir.

Ailenin ve arkadaşlarının dünya çapında ölen 1.907.608 birey – ABD’dekilerin 367.635’i – sevdikleriniz unutulmadı.

Herkes güvende kalın.

.

Comments
To Top