Haber

Yetkililer, karanlık ağın en büyük yasadışı pazarını ele geçirdi

Yetkililer, karanlık ağın en büyük yasadışı pazarını ele geçirdi

Yetkililere göre (Gizmodo yoluyla), dünyanın en büyük karanlık web pazarı olduğu bildirilen DarkMarket, Europol kadar koordine edilen uluslararası bir işlem kadar çevrimdışı duruma getirildi. Alman kolluk kuvvetleri, illegal sitenin operatörü olduğuna inanılan Avustralyalıyı tutukladı ve onu barındıran 20 sunucuya el koyarak illegal faaliyetlerin yuvası haline gelen duruma son verdi.

Kapatılmadan önce DarkMarket Europol’e tarafından 500.000’e yakın kullanıcıyı barındırdı ve 320.000’den pozitif işlemi kolaylaştırdı. Dark web pazarı, uyuşturuculardan ve sahte paralardan çalınan kredi kartı bilgilerine ve kötü amaçlı yazılımlara kadar her şeyi takas etti. Europol’ün tahminine göre, site, Bitcoin ve monero karışımı olarak, bugünün parasıyla 140 milyon € eşdeğerinde operasyon yaptı. Avrupalı ​​yetkililer, siteyi cezai işlemler için kullanan alıcıları ve satıcıları araştırmak için Ukrayna ve Moldova’dan ele geçirilmiş DarkMarket sunucularını kullanmayı planlıyor.

DarkMarket, web barındırma şirketi Cyberbunker, The Veli raporları. Cyberbunker (gerçekten eski bir NATO sığınağında bulunuyordu) geçmişte keza The Pirate Bay hem de WikiLeaks için sunucular barındırıyordu ve bu DarkMarket vakası herhangi bir örnekse, diğer yasadışı sitelerle ilgili gelecekteki çalışmalar için kıymetli bir başlangıç ​​noktası gibi görünüyor. /

Son birkaç yılda DarkMarket gibi karanlık internet sitelerinde mengene güya bir tutuşun sıkıldığını gördük. Bir başka karanlık web pazarı olan Wall Street Market, 2020’de bir Avrupa soruşturması sırasında benzer bir sonla karşılaştı ve Empire Market gibi öteki siteler, ister kovuşturma korkusuyla ister operatörlerin kayıplarını kesip parayı almaları sebebiyle tamamen ortadan kalktı. Alphabay ya da The Silk Road gibi sitelerin yıllar önce sahip olduğu avantajlar ne olursa olsun, devlet kurumları bu pazarları avlarken daha kavgacı ülkü geldikçe ve nasıl çalıştıklarını daha iyi anlayabildikçe ortadan kalktı.

Comments
To Top