Haber

Yerli İşletim Sistemi Pardus’un Eski Mühendislerinden Duygulandıran Paylaşımlar

Yerli İşletim Sistemi Pardus’un Eski Mühendislerinden Duygulandıran Paylaşımlar

Pardus, günümüzde devlet kurumlarında kullanılması için özelleştirilmiş, Linux tabanlı yerli bir işletim sistemi. Oysa projenin kökenlerinde yatan vizyon, Pardus’un Linux veya herhangi bir açık kaynaklı işletim sistemi tabanında geliştirilmesi değildi. 2003 yılında TUBİTAK kadar kurulan ekip 2005’te tamamen yerli bir çekirdek yazılımına sahip ilk Pardus sürümünü ortaya çıkarmıştı. 

2011 yılında TUBİTAK bünyesinde gerçekleştirilen yapılandırma çalışamaları kapsamında Pardus’un ilk ve iyice özgün sürümlerini geliştirilen ekip tasfiye edilmişti. Dönemin TUBİTAK ekibinde bulunan genç mühendisler, sektörde bambaşka şirketlerde manâlı roller üstlendiler ya da kendi şirketlerini kurdular.

Başlıca ekipte yer alanlardan birisi de Akın Ömeroğlu’ydu, Pardus’tan ayrılışının yıl dönümü nedeni ile bir resim paylaştı:

akın ömeroğlu

Aynı ekipte yer alan ve eşsiz Pardus’u geliştiren yazılımcılar da kendi fikirlerini paylaştı:

murat eren

fatih arslan

Pardus’un ilk sürümünü kullananlar da o günlere döndü:

eyüp ağaoğulları

ismail ünsal

orhan engin

bilal adak

ali akdurak

Günümüzün yeni yazılımcıları da Pardus’un akıbetini sorguladılar:

midori kocak

Pardus bugün ne durumda?

En ilk önce da söylediğimiz gibi Pardus, bundan böyle Linux tabanlı bir bölüştürme. Proje TUBİTAK bünyesinde desteklenmeye devam etse de 2000’li yılların başında hedeflenen vizyon değin yüksek bir yerlilik oranı bulunmuyor. Dönem dönem devlet kurumlarının Pardus’a geçiş yapmaları için araştırmalar başlatılıyor. Fakat çağdaş yazılımlar ve günümüz standartları, artık ne yazık oysa Pardus’un Windows ve macOS gibi dev rakiplerine karşı bir adım geride kalmasına yol açıyor. 

Eğer Pardus’un bugünkü haline göz atmak isterseniz buradan 17.5 sürümüne göz atabilir, ücretsiz şekilde indirip deneyebilirsiniz.

Comments
To Top