Haber

Yerli İHA Anka, İlk Uçuşunun 10. Yıldönümünde Yurt Dışına İhraç Edildi

Yerli İHA Anka, İlk Uçuşunun 10. Yıldönümünde Yurt Dışına İhraç Edildi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendisleri tarafından tasarlanan ve üretiminde pek çok yerli firmanın payı yer alan yerli insansız hava arabulucu Anka’nın üretim ve kurulum süreci yaklaşık 10 yıl önce işlenmiş ve ilk olarak Temmuz 2010’da hangardan çıkarılarak motoru çalıştırılmıştı.

TUSAŞ, Anka 30 Aralık 2010’dan ilk uçuşunu gerçekleştirdiğinden bu yanlamasına “dünyanın en iyi operatif sistemi olma” hedefiyle yerli insansız hava aracını geliştirmeye devam etti ve Anka’nın hangardan çıkışının 10. yıldönümünde Anka-S platformunu Tunus’a ihraç ederek kayda değer bir ihracat başarısına imza attı.

Türk Savunma Sanayii ile Tunus arasındaki anlaşmanın 150 milyon dolar layık olduğu açıklama ediliyor

anka-s

Geride bıraktığımız 10 yıllık süreçte, Anka’daki en büyük gelişme uydudan denetim yeteneği kazandırılması oldu. Anka’nın görüntü hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilmesini karşılayan uydudan denetim, böylece sınır güvenliği ve terörle mücadele harekatlarında kullanılan Anka-S platformunu ortaya koydu.

TUSAŞ’ın yanı sıra BMC, Nurol Makina,  Katmerciler AŞ. ve ASELSAN’ın da aşağı imzası yer alan ihracat anlaşmasının 150 milyon dolar bedel olduğu açıklama ediliyor. Söz konusu anlaşmada ihraç edilecek ürünler arasında insansız hava aracı Anka-S’in yanı sıra zırhlı vasıta, tanker ve elektro-optik sistemler de bulunuyor. 

Comments
To Top