Haber

Yenilenen Land Rover Defender’ın Dikkat Çeken Özellikleri ve Fiyat Listesi

Yenilenen Land Rover Defender'ın Dikkat Çeken Özellikleri ve Fiyat Listesi

İngiliz arazi otomobili üretici olan Land Rover’ın sevilen modellerinden birisi Defender, ayrıntılarıyla yenilenerek yepyeni bir görünüme sahip oldu. Ayrıca zorlu arazi koşullarına keza de şehir içine harmoni sağlayabilecek yeni ekipman ve tasarımıyla araç yeni versiyonuyla Türkiye’de de satışa sunuldu.

Açık Konuşmak Gerekirse Land Rover Defender model aracın radikal bir kararla ayrıntılarıyla değiştirilmesi, arazi arabulucu severlerin azıcık tepkisini toplamış durumda. Nesillerdir devam ettirilen bir görünümün bir anda değiştirilmesi bir yanlamasına beğeni toplasa da bir yandan da otomobil severlere bizim sevdiğimiz alışılmış model nerede dedirtti. Dilerseniz araçta ne stil değişim üretilmiş, hangi motorlar kullanılmış daha yakından bakalım.

Tasarım

Dış tasarım

yeni land rover defender

Ilk Kez arabaya ilk bakışta arabadan hiç anlamayan birisi bile Defender’ın ne kadar değiştiğini anlayabilir. Land Rover Defender, önceki nesillerinde daha sert, keskin hatlara sahip bir araçtı. Defender’ın doğduğu ülke İngiltere’de bu araç genelde askeri amaçlarla kullanılmasından, aracın bir zamanlar neden bu dek sert bir görünüme sahip olduğu kolaylıkla anlaşılabiliyor. 

Land Rover, uzun süredir koruduğu bu görünümü Defender’ı kent içine de uyumlu bir araç haline getirmeye çalışarak azıcık yumuşatmış. Ön tampona baktığımız vakit bariz küt çizgilere sahip tasarımın artık daha yumuşak bir şekilde arabayı sardığı açık açık apaçık. 

Muhakkak Land Rover, eski Defender modellerinde kullanılan bazı detayları yeni modelde kullanmaya devam etmiş. Yuvarlak farlar ve kaputun üzerinde bulunan kauçuk korumalar her ne kadar son derece reformcu dursa da bu ayrıntı Defender’dan alışkın olduğumuz klasik görünümün azıcık da olsa korunmasına yol açmış.

İç tasarım

land rover defender kokpit

Land Rover Defender’ın iç kabini, dış tasarımından fazla daha önce yenilenerek üst sınıf bir aracın sunabileceği premium deneyimi sürücüye zaten yansıtabiliyordu. Ancak yeni modelin eski modellere göre çok daha sade ve kibar bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Natürel bu tarzda bir arazi arabulucu satın alacak insanın iç kabinde ne dek şıklık isteyeceği birazcık tartışılır. 

Vites kutusunun multimedya ekranının hemen aşağıda konumlandırılması, yarı önceki nesillerde kullanılan yüksek vites topuzuna bir gönderme yapılmış gibi duruyor. Ancak yeni vites kutusunun son derece teknolojiye etap uydurabilen ve yenilikçi bir görünüme sahip olduğunu da söyleyelim.

land rover defender iç kabin

Land Rover Defender, iç kabininde kullanıcıya koltuk konfigürasyonu sunuyor. Bu sayede arkadaki tarafta bulunan koltukların hepsini veya yalnızca bir tanesini kapatarak bagaj hacmini ihtiyacınıza tarafından genişletebiliyorsunuz. yaklaşık olarak 2380 litre bagaj hacmi sunan Defender, bununla birlikte 7 koltuk kapasitesine de ulaşabiliyor.

Teknolojik özellikler

Multimedya ekranı

land rover defender multimedya ekranı

Land Rover Defender, 10 inç boyutlarında Navigation Pro ile uyumlu bir multimedya ekranına sahip. Reel zamanlı trafik yoğunluğunu gösterebilen Navigation Pro, bununla beraber park yeri ve park etme ile ilgileri detayları da sürücüye sunuyor. 

Dokunmatik olan bu ekranda aracın bulunduğu koşullara tarafından sürüş modlarını ayarlayabiliyor, Premium Kabin Aydınlatması adı bahşedilen araç içi ışıklandırma sistemini kişiselleştirebiliyorsunuz. 

Head Up Display

land rover defender head up display

Defender, üst segmente ait araçlarda görmeye alışılmış olduğumuz Head Up Display özelliğine sahip. Navigasyon bilgileri, vites ve hıza dair ayrıntıların yansıtıldığı bu nitelik tüm verileri yüksek çözünürlükte kokpitin ön camına yansıtıyor. 

Clearsight Ground View teknolojisi:

land rover defender clearsight ground view

Land Rover Defender’ın dört bir yanına konumlandırılmış kameralar bir uçtan bir uca kaputun içerisinden aracın aşağısını ve daha alçak tamponları 3 boyutlu bir şekilde görebiliyorsunuz. Clearsight Ground View, özellikle zorlu arazi şartlarında lastiklere ve alt kısıma neler olup bittiğine egemen olabilmeniz için son derece manâlı bir nitelik. 

Clearsight dikiz aynası

land rover defender clearsight dikiz aynası

Bagaja konulan büyük valizler ya da arkaya oturan boylu boslu bir insan birçok süre sürücünün dikiz aynası görüşünü kapatabiliyor. Land Rover bu engeli ortadan kaldırmak için aracın arka tarafına yerleştirilen kameradan gelen görüntüyü özelleştirilmiş dikiz aynası doğruca hiç gecikme olmadan sürücüye yansıtabiliyor.

Emniyet önlemleri

Kör nokta asistanı paketi

land rover defender kör nokta asistanı

Opsiyonel olarak satın alınabilen bu paket, âmâ nokta asistanı, güvenli çıkış ve arkadaki trafik monitörleri gibi özellikleri bünyesinde bulunduruyor. Âmâ nokta asistanı sinyal verildikten sonra Defender’ın âmâ noktasında diğer bir araç bulunuyorsa sürücüyü sağ ve sol aynalar yoluyla uyarıyor ve sürücü bu uyarılara karşın bir şey yapmazsa direksiyona baskı uygulayarak sürücünün şerit değiştirmesini engelliyor.

Tehlikesiz çıkış monitörü sürücü araçtan inmek istediği zaman, kapıyı açmadan önce aracın çevresinde bisikletli gibi başka bir engel varsa sürücüyü hemencecik sesli bir şekilde uyarıyor. Paketin içerisinde bulunan son nitelik olan arka trafik monitörü, vasıta geri bu arada arkadan veya çaprazdan başka bir engelin gelmesi durumunda sürücüyü ihtar etmek içi tasarlanmış.

Sürücü asistanı paketi

land rover defender sürücü asistanı

Şoför asistanı paketi, bundan böyle her yeni model araçta görmeye alışılmış olduğumuz adaptif sürat asistanını ve arka çarpışma önleme monitörünü içeriyor. Adaptif sürat sabitleyici, öndeki araçla arasındaki takip mesafesini korurken, mesafenin kısaldığı durumlarda otomatik olarak lastiklere fren uyguluyor.

Arka çarpışma önlemi Defender’ın sürücüsünü yok, arkadan gelen sürücüyü ikaz etmek için planlanmış bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Arkadan hızını hiç kesmeden gelen bir araç olduğu durumlarda Defender dikkat ışıklarını açıp kapatarak diğer araçta yer alan sürücüyü yavaşlaması için uyarıyor. 

3D çevre görünüm kamerası

land rover defender 3D çevre görüşü

Land Rover Defender, dört bir yanına yerleştirilmiş kameralar sayesinde sürücüye 3 boyutlu 360 derece görüntü imkanı sunuyor. Park yardımı gibi özelliklerin de dahil edildiği bu sistem, sürücünün aracın çevresine dair bütün bağımsızlık kazanmasını sağlıyor. 

Yeni Land Rover Defender motoru, performansı ve yakacak tüketimi

land rover defender karlı yol

S, SE, HSE ve First Edition elde etmek üzere 4 farklı ekipman paketine sahip Land Rover Defender, Türkiye’de sadece tek bir motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Oysa yakın zamanda Land Rover Defender’da dizel motor üretimi durdurulacak ve Ocak ayında Türkiye’ye 2.0 litrelik benzinli motor seçeneği gelecek. 

derhal yer alan dizel motor seçeneğinde sadece otomatik şanzıman sunulması, arazide düz vites bağımlılarını hayal kırıklığı yaratacak gibi duruyor. Dilerseniz ülkemizde aidat diliminden güzel bir şekilde nasibini alan 2.0 litrelik motorun sahip olduğu teknik özelliklere daha yakından bakalım. 

2.0 D240 otomatik

land rover defender arazi

Motor tipi: 4 silindir dizel Beygir: 240  Azami sürat: 188 km 0-100 km hızlanma: 9,7 saniye Kent içi yakacak tüketimi: 8,4 lt Kent dışı yakıt tüketimi: 7,1 lt Ortalama yakacak tüketimi: 7,6 lt 

Land Rover Defender fiyat listesi

land rover defender tasarımı

Land Rover Defender S 2.0 D240 1.519.555 ₺ Land Rover Defender SE 2.0 D240 1.672.395 ₺ Land Rover Defender HSE 2.0 D240 1.846.076 ₺ Land Rover Defender FIRST EDITION 2.0 D240 1.915.548 ₺

Land Rover Defender’ın dizel motor seçeneğiyle sunulan fiyat listesine birlikte göz attık. Ocak ayında Türkiye’ye gelip Şubat ya da Mart ayında satışa sunulacak benzinli versiyonunun 1.900.000 ₺ ila 2.100.000 ₺ aralarında bir fiyat listesine sahip olacağı söyleniyor.

yeni land rover defender 2020

Land Rover Defender’ın sahip olduğu donanımlara söylenecek pek de bir laf değil. Zaten bu dek yüksek meblağlar ödeyeceğiniz bir arabada bu tarz donanımlar mutlaka bulunmalı. Ancak yeni Defender’ın tasarım açısından çizgisini en ince ayrıntısına kadar bozarak güncel beklentilere etap uydurmaya çalışmış olması azıcık hayal kırıklığı yaratıyor.

Defender tarzındaki arabalar akla azıcık da ilk görünümleriyle yerleşik olağan modellerin içine giriyor. Mercedes’in G kasa modelleri de buna verebileceğimiz en büyük örneklerden birisi. Mercedes donanımı ne kadar yükseltirse yükseltsin G kasa modellerinin alışılmış çizgisini hiç bir şekilde bozmadan devam ettirmeyi başarıyor. En büyük rakibi sayılabilecek Land Rover Defender’ın da bu dek değişikliğe gitmeden aracı modernleştirmesi daha iyi olabilirdi. 

Fiyatını göz önünde bulundurmazsak tamir edilmiş Land Rover Defender hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce Defender arazi aracı olarak ilk tercih edilen modellerden birisi olarak kalabilecek mi yoksa Jeep Compass gibi araziden dönme şehir halkı aracı kervanına katılacak mı? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. 

Comments
To Top