Haber

Yeniden Yapılanmaya Giden SEGA, 650 Çalışanından Gönüllü Emeklilik İstedi

Yeniden Yapılanmaya Giden SEGA, 650 Çalışanından Gönüllü Emeklilik İstedi

1,3 milyondan pozitif insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgınının dünya ekonomisini birçok alanda olumsuz etkilediği biliniyor. görünen o ki bu salgından olumsuz etkilenen şirketlerden bir tanesine de SEGA oldu.

Japonya merkezli oyun şirketi SEGA’nın üstteki kuruluşu Sega Sammy Holdings, 650 çalışanına gönüllü emeklilik için istekte bulundu. Şirket, ayrıca idare kadrosunda yer alan çalışanlarının da ücretlerinde indirime gitti.

97 milyon dolarlık kayıp

sega, sega şirketi

Hype Beast’te yer alan habere tarafından bu karar, Sega Sammy Holding’in baştan yapılanmasının bir parçası olarak verildi. Hem şirket, bu kalkınma zarfında oyun ve oyuncak üreticisi olan Sanrio’daki 3,51 milyon hissesinin satışını gerçekleştirdi. Sega Sammy, gerçekleştirdiği bu satışla birlikte %11,27’lik hisse payını %7,09’a indirdi ve artık en büyük hissedar konumunda da bulunmuyor.

Yukarıda söylediğimiz gibi SEGA, koronavirüs salgınından en fazla etkilenen şirketlerden bir tanesi. Japonya merkezli şirket, Mart 2021’de bitecek olan mali yıl sonunda 97 milyon dolarlık kayıp beklentisi içerisinde.

sega, sega mağaza

Keza SEGA’daki küçülmeler sadece bunlardan da ibaret değil. SEGA Entertainment, bu ay başlarında “arcade” işinden çekildiğini duyurmuştu. Şirket, hisselerinin %85,1’ini bir diğer Japonya merkezli arcade şirketi olan Genda’ya satmıştı. 30 Aralık’ta tamamlanacak hisse satışı sonrası Sega Sammy’nin payı %14,9 olarak kalacak. Genda ise SEGA arcade makinelerinin isminde herhangi bir değişim yaşanmayacağını söyledi.

Oyun dünyasında koronavirüs salgınından olumsuz olarak etkilenen farklı şirketler de olmuştu. CD PROJEKT RED, bu senenin en çok beklenen oyunlarından bir her birine olan Cyberpunk 2077‘yi aniden fazla kere ertelemişti ve bunların sebeplerinden bazıları salgındı. Ayrıca yeniden bu sene meydana çıkan ve hayranları ikiye bölen The Last of Akıl Part II de salgın nedeniyle ertelenmişti.

Comments
To Top