Haber

Yeni Nesil Xbox Konsolları, İnternet Trafiğinde Rekor Kırılmasını Sağladı

Yeni Nesil Xbox Konsolları, İnternet Trafiğinde Rekor Kırılmasını Sağladı

Microsoft, yeni tür konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S‘i 10 Kasım tarihinde piyasaya sürmüştü. Keza şirketten yapılan açıklamada yeni nesil konsolun satışlarında şirket rekorlarının kırıldığı dile getirilmişti.

Xbox’ın yeni tür konsollarına olan yoğun istek, internet servis sağlayıcıları tarafında da etkilerini gösterdi. Güncellemeler ve oyun indirmeleri, internet trafiğinde rekorların kırılmasına sebep oldu.

Xbox Series X ve Series S, Birleşmiş Krallık’ta etkilerini gösterdi

xbox series x, xbox series s

Birleşik Krallık merkezli Virgin Media, tarihlerindeki en yüksek bilgi tüketimini deneyimlediklerini ve ortalamanın %30 üzerine çıktıklarını dile getirdi. Şirketin açıklamasına tarafından toplamda 108 petabyte, yani kullanıcı başına 20 GB veri tüketimi gerçekleştirildi.

Tekrar Birleşmiş Krallık’ta etkinlik gösteren TalkTalk ve Openreach’ten de benzer talimatlar geldi. TalkTalk, ağ trafiğinde en yüksek pik noktasına ulaştıklarını dile getirirken Openreach de ağının oldukça zorlandığını açıkladı.

playstation 5

İnternet servis sağlayıcılarının, bilhassa birincil gün güncellemelerini de düşünecek olursak PlayStation 5’in çıkışında da aynı sorunlar yaşayacağını söylemek olası. Keza Microsoft keza de Sony, yeni tür konsollarına olan talebin rekor düzeyde olduğunu açıkladı. Buna ilave olarak yeni tür oyunların 150 – 200 GB gibi devasa boyutları da düşünülecek olursa oyuncular internet servis sağlayıcıların hizmetlerini oldukça zorlayacak diyebiliriz.

Lüzum yeni cins konsolların gerekse konsol oyunlarının cep yakan fiyatları nedeniyle ülkemizdeki internet servis sağlayıcılarının bu nesil sorunlarla karşılaşmayacağını söylememiz muhtemel.

Comments
To Top