Haber

Yeni MacBook’ların Force Touch Özelliğiyle Gelebileceği Ortaya Çıktı

Yeni MacBook'ların Force Touch Özelliğiyle Gelebileceği Ortaya Çıktı

Bugün, ABD Berat ve Marka Ofisi, Apple tarafından yapılmış olan bir patent başvurusunu yayınladı. Bu başvuruya göre gelecekte MacBook Pro’larda bulunan dokunmatik çubuğa Force Touch özelliği gelecek.

Ne eyvah ki oyunlarda bu tuşa daha sert bastıkça daha süratli gidip gidemeyeceğimiz demin belirli değil. yine de patente ayrıntılı olarak baktığımızda Apple’ın özelliği nasıl kullanabileceğine dair net fikirleri bulunuyor.

Dikkat çeken patent başvurusu

macbook touch

Apple’ın patent başvurusunda yeni nitelik için “genel olarak elektronik cihazlara bağlanan ve bilhassa de ekrana sahip cihazlarda en azından kısmi olarak çevresel olarak yerleştirilen, ekrana ast ve ahenkli” ifadesini kullandı. Buradaki ekran da ikincil ekran olarak nitelendirildi.

Patentte bulunan birinci figürde MacBook Pro’nun dokunmatik çubuğunda Force Touch özelliğinin nasıl kullanılacağına dair ayrıntı yer alıyor. Genelde bu ikinci ekranın üzerinde sırça, plastik, karborundum veya diğer malzemelerden yapılmış saydam bir tabaka bulunuyor. 

Bu kaplama yüzeyinin özelliği ise dıştan bir baskı uygulandığı süre şeklinin geçici olarak deforme olması ve uygulanan kuvveti iletmesi oluyor. Her ne kadar bu biçimsizleşme pek fazla kullanıcının ayrım etmeyeceği dek eksik olsa da gücün sisteme akışına yetiyor.

Patent başvurusu 1,5 takvim

force touch

Apple zaman içerisinde Force Touch özelliğini de 3D Touch özelliğini de Apple Watch’tan kaldırmıştı. yine de bu teknoloji ayrıntılarıyla unutulup gitmeyecek ve MacBook’larda kendisine yeni bir yuva edinecek gibi duruyor.

Öteki detaylara baktığımızda ise patentin numarasının 20200371632 olduğunu ve uygulama tarihinin de Mayıs 2019 olduğunu görüyoruz. Bu özelliğe sahip bir ürünü ne vakit piyasada göreceğimiz sorusu ise şimdilik cevapsız sorular arasında kalıyor. Bu özellik hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Force touch özelliğinin gelmesini ister misiniz?

Comments
To Top