Haber

Yeni MacBook Air ile MacBook Pro Arasındaki En Büyük Fark, Bir Fan

Yeni MacBook Air ile MacBook Pro Arasındaki En Büyük Fark, Bir Fan

Apple, dün akşam gerçekleştirdiği lansman etkinliğinde yeni MacBook Air ve MacBook Pro’yu resmi olarak tanıttı. Apple’ın yeni cins dizüstü bilgisayarlarının önceki nesle göre sunmuş olduğu en büyük fark ise Intel işlemciler yerine ARM tabanlı Apple Silicon işlemciden zorlama alıyor olması. Zira ayrıca MacBook Air hem de MacBook Pro’nun kalbinde Apple M1 işlemci bulunuyor.

Bu iki yeni dizüstü bilgisayarın hangi işlemciden baskı aldığı oldukça kayda değer zira iki dizüstü bilgisayar arasındaki en büyük farklardan biri, benzer işlemciye sahip olmalarına karşın işlemcinin yapısından kaynaklanıyor.

MacBook Pro, bir soğutma sistemine sahip olduğundan daha uzun süre yüksek performans gösterebilecek

macbook pro

ARM tabanlı işlemciler, standart Intel işlemcilere kadar daha düşük güç tüketimine sahip olduklarından genellikle daha eksik ısınırlar. Dolayısı ile yüksek performans gerektiren işlerde karşılaşılan ısınma sorunu, ARM tabanlı işlemcilerde daha az kendini gösteriyor. Ama daha eksik gösteriyor olması, hiç göstermediği anlamına gelmiyor…

macbook pro

M1 işlemcili MacBook Pro’nun boyutları

MacBook Air ile MacBook Pro arasındaki fark da tam olarak bu noktada kendini gösteriyor. Apple’ın yeni “profesyonel” dizüstü bilgisayarı MacBook Pro’nun gövdesinde fanlı bir soğutma sistemi yer alırken, MacBook Air’da herhangi bir fan bulunmuyor. Dolayısı ile MacBook Air, aynı işlemciye sahip olmasına rağmen MacBook Pro’ya kıyasla potansiyel olarak daha kısa süreli yüksek performans gösterebilecek. Zira işlemci ısısı yükselmeye başladığı anda sistem, potansiyel bir arızayı engellemek için işlemcinin frekans hızını kısacak. MacBook Pro’da ise bir soğutma sistemi olduğundan bu olay çok daha nadir yaşanacak.

MacBook Pro, MacBook Air antre modelinden 1 adet daha pozitif GPU çekirdeğine sahip

macbook air

M1 işlemcili MacBook Air’ın boyutları

Aslına bakacak olursak MacBook Air ile MacBook Pro’nun büyük oranda benzer cihazlar olduğunu bildirmek mümkün. Her ikisi cihaz da aynı büyüklükte bir ekrana ve aynı ekran çerçevelerine sahip. Ayrıca her iki cihaz da benzer işlemciye, hafıza seçeneklerine ve temas noktalarına sahip. Elbetteki fiyat noktasında bir benzerlikten söz etmek güç.

Soğutma sistemini bir kenara bırakacak olursak MacBook Air ile Pro arasındaki en büyük farklardan birinin GPU’daki çekirdek sayısı olduğunu söyleyebiliriz. Pro model, dosdoğru 8 çekirdekli bir GPU ile gelirken; Air’ın giriş varyantında GPU çekirdek sayısı 7 olarak karşımıza çıkıyor. bununla birlikte Pro modelin azıcık daha büyük bir bataryaya, daha yüksek en fazla ekran parlaklığına ve deneyimi oldukça artıran bir Touch Bar’a sahip olduğunu unutmayalım.

Comments
To Top