Haber

Yeni Insignia Grand Sport Fiyat Listesi ve Dikkat Çeken Özellikleri

Yeni Insignia Grand Sport Fiyat Listesi ve Dikkat Çeken Özellikleri

Türkiye’de isim yapmayı başarmış kayda değer Alman markalarından biri olan Opel’inİ bilhassa Corsa, Astra gibi hatchback modelleri ülkemizde her sene fazla sayıda satılmakta. Bu saydığımız modeller değin olmasada Opel’in fazla sattığı modellerden biri de Insignia.

Opel Insignia 2020 modeliyle yeni bir kasa ile karşımıza çıkmadı. Sadece ufak makyajlar almakla yetindi. Buna karşın Insignia Grand Sport bir takım D segmenti sedan rakiplerine göre daha sportif ve kompakt bir görünüme sahip. Teknolojik olarak da kendine bir takım yeni donanımlar ve yazılımlar ekleyen yeni Insignia’ya yakından bakıyoruz.

Tasarım

Dış tasarım

Yeni Opel Insignia Grand Sport dış tasarım

Yeni Opel Insignia, 2017’den beri görmeye alıştığımız kasayı kullanıyor olsa da güzel makyajlar ve yeni eklentiler doğruca, dış tasarım konusunda aktüel bir model ve yakışıklı kalmaya devam ediyor. Önceki kasaya kıyasla daha uzun ve geniş olan Yeni Insignia Grand Sport, 4879 mm uzunluğu ile eski kasadan 5 cm daha uzun. 

Aracın dış tasarımı hakkında bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir diğer nokta ise aerodinamik görünümüne bahşedilen yük. Opel Insignia, yapılan yeni makyajlarla birlikte daha keskin bir dış görünüş kazanırken; keza aerodinamiğini güçlendirildi keza de kompakt bir dış tasarıma sahip oldu.

İç tasarım

Yeni Insignia iç tasarımı

Otomobilin içerisine girdiğimizde bize konforu sağlayacak birincil öğe, mutlaka koltuklar olacaktır. Opel, bu konuda da iyi iş çıkarmış gibi duruyor. Çoğu şekilde şahsi ayarlanabilen ergonomik, bez koltuklar ile Opel Insignia, uzun süren yolculuklarda sırt ağrısı yaşamanıza engel oluyor.

Yeni Insignia Grand Sport tam 490 litre valiz hacmine sahip. böylece Insignia’nın, seyahatsever aileler için seçim edilebilir bir seçenek olması bekleniyor. Hacimsel olarak kullanıcısını böylesine tatmin eden bagajın kullanıcılar göre şikayet edilen bir tarafı olduğunu da belirtelim: Otomatik açılan bir bagaj kapağı bulunmaması. Tamamıyla manuel olarak, kol gücünüzle valiz kapağını yukarı kaldırmanız gerekiyor. 

Güvenlik

Şerit peşine düşüp takip sistemi

Yeni Insignia şerit takip sistemi

Günümüzde yeni araçlarda sık sık görmeye alıştığımız şerit takip sistemi 2020 Opel Insignia’da da bulunuyor. Şerit takip sistemi doğru, araç şerit üstünde giderken gönülsüzce tabi şeritlere kaydığında kendisini otonom olarak şeritin ortasına dürüst hizalamak için atak yapıyor.

Otomatik acil şart freni

Otomatik fren sistemi

Yeni Insignia Grand Sport’un sahip olduğu en kıymetli özelliğinin otomatik acil freni olduğunu söylesek hiç de yanılmış sayılmayız. Bu teknolojinin her araçta kuvvetle bulunmasını istesek de malesef bir takım modellerde hâlâ bulunmuyor. Otomatik acil durum frenini bu değin kayda değer yapan şeyi can kurtarıyor olması. Bu sistem doğru, aracın bir anda önüne meydana çıkan yayaya aleyhinde açıklanmış bir mesafeye değin otonom fren uygulanıyor. Böylelikle ya kazayı engelliyor ya da şiddetini hafifletiyor.

Kör nokta uyarı sistemi

Kör nokta uyarı desteği

Vasıta kullanırken, dikiz aynalarıyla birlikte çevremize egemen olduğumuzu düşünsek de mutlaka göremediğimiz âmâ noktalar oluyor. Trafikteyken bu âmâ noktalarda bilhassa motorları bakmak az kalsın imkansız oluyor; bu nedenle her yıl, büyük minik binlerce kaza gerçekleşiyor. Kör nokta uyarı sistemi işte tam bu durumu alıkoymak için sürücüye deyim yerindeyse üçüncü göz oluyor.

Konfor

Bağlanılabilirliği yüksek 8 inç multimedya sistemi

Opel Insignia multimedya sistemi

Aracın ön konsoluna sürücüye bakar şekilde yerleştirilmiş multimedya sistemi, epeyce sade ve şık bir görünüme sahip. Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerinin ikisini de benzer anda bünyesinde barındıran Opel Insignia, bağlanılabilirlik açısından biz teknolojiseverlerin istediği her şeyi kullanıcısına sağlıyor.

Kablosuz Çok Miktar özelliği

Kablosuz Şarj Özelliği

Zeki telefon kullanan herkesin felakete uğramış olduğu çok miktar problemini gidermek namına araçlarda entegre edien kablosuz sıkıntı özelliği, Insignia için de kullanılmış. Ama bu özelliğin opsiyonel olduğunu da açıklama edelim.

Açılabilir cam tavan

Yeni Insignia sunroof

Yeni Insignia Grand Sport yine opsiyonel olarak açılabilir sırça tavan özelliğine sahip. Ferah bir görünüş ve doğal ışık akışı sağlayan sırça tavan ile Insignia, uzun yolculuklarda içinizin sıkılmasına engel oluyor.

Her ekipman paketinde standart bulunan Start-Stop desteği

Start-Stop

Artık her araçta olması beklenen Start-Stop (anahtarsız giriş sistemi), yeni Opel Insignia’da da bulunuyor. Bu özellik baştan sona aracı çalıştırmak için tek bir dokunuş tatmin edici oluyor. bununla beraber başlangıç-stop’un doğru kullanılması ile yakıt tasarrufuna katkı maddesi sağlamak da olası.

Insignia Grand Sport’un performansı ve motor gücü

Opel Insignia performans

Yeni Insignia Grand Sport ülkemizde tek motor seçeneğiyle satılıyor. 1.6 litre turbo dizel, 4 silindirli bu motor, 136 beygir gücünde ve 320 Nm tork üretiyor. 0’dan 100 km hıza 10.9 saniyede ulaşan aracın azami hızı 203 km/s. Yani Insignia Grand Sport, ola ki hız tutkunlarına hitap etmeyebilir, ama otomobilin performansının hiç de fena olmadığını belirtelim.

Yeni Insignia Grand Sport yakıt tülketimi

Yeni Insignia yakıt tüketim değerleri

Şehir içi 6,1 lt/100km Şehir Halkı dışı 4,5 lt/100km Ortalama 5,1 lt/100km 

2020 Opel Insignia’nın diğer avrupa ülkelerinde 2 ya da 3 farklı motor seçeneği bulunsada ülkemizde sadece 1.6 litre dizel motor seçeneğiyle satışa çıkıyor. Yakacak tüketim değerlerine baktığımızda, 1.6 litre bir motor için iyi sayılabilecek seviyelerde olduğunu görüyoruz. Ancak bu değerlerin yüzde yüz dürüst olduğundan bahsedemeyiz; çünkü yakıt tüketimi, birçok bambaşka değişkene emrindeki bir şart olduğu için doğrusu bu değerleri yukarılara veya aşağılara sürüklemek iyice size bağlıdır.

Yeni Insignia Grand Sport fiyat listesi (Aşağıdaki fiyatlar Ekim ayına aittir):

Opel Insignia Grand Sport fiyat listesi

1.6 Dizel BEYGIR-6 136 HP Enjoy – 423.900 TL 1.6 Dizel AT-6 136 HP Excellence – 453.900 TL 1.6 Dizel BEYGIR-6 136 HP Exclusive – 474.900 TL

Fiyatlar epeyce yüksek gibi gözükse de günümüzde, D segmenti araç fiyatları malesef bu seviyelerde oluyor. Rakiplerle karşılaştırdığınızda yeni Insignia sizce cezbedici bir model olabilir mi? Dikkat çeken özellikleri ve fiyat listesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtmenizi fazla isteriz.

Comments
To Top