Haber

Yeni Genelgeye Göre Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Olan “Bazı” Vatandaşlara Ceza Kesilebilecek

Yeni Genelgeye Göre Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Olan "Bazı" Vatandaşlara Ceza Kesilebilecek

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma kısıtlamalarının kapsamıyla ilgili olarak, 81 ilin valiliğine yeni bir genelge yolladı. Bu genelge, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan vatandaşların, bu durumu kötüye kullanmalarının engellenmesini kapsıyor. Genelgeye tarafından kısıtlamadan muaf olan vatandaşlar da denetlemeye ast olacaklar. Bu sayede muafiyetin kötüye kullanılması engellenecek.

Daha önce yapılan açıklamalarda; üretim, arz, lojistik, sıhhat, tarım ve orman faaliyetlerinde çalışanların, kısıtlamalardan muaf olmasına karar verilmişti. Fakat “bir takım” vatandaşlar, bu durumu kötüye kullandılar. Edinilen bilgilere kadar muafiyetin kötüye kullanımının bilgisini alan bakanlık, konuyla ilgili olarak harekete geçti. Genelgeye göre denetlemelere yakalanan ve muafiyeti kötüye kullanan vatandaşlara, yönetimsel yaptırım uygulanacak.

Sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler, muafiyetten kısıtlı olacak

Sokağa çıkma kısıtlaması

Edinilen bilgilere kadar bir takım art niyetli vatandaşlar, kısıtlama muafiyetini öbür amaçlar için kullandılar. Örneğin; açıklanan sektörlerde çalışan bazı vatandaşlar, kısıtlama günlerinde çalıştığını ibraz edip başka amaçla dışarı çıktılar. Yeni genelge, bu gibi durumları ortadan kaldıracak. Yani kısıtlamadan muaf olan bir vatandaşa genel bir muafiyet sunulmayacak. İstisnai koşul, sadece muafiyet nedeniyle sınırlı tutulacak.

Güzergah ve süre dilimi yoklama edilecek

İçişleri Bakanlığı kadar hazırlanan yeni genelgeye göre kısıtlamadan muaf olan vatandaşlar, polis çevirmesi sırasında zaman dilimi ve güzergah açısından denetim edilecek. Bunu biraz daha başlatmak gerekirse; İstanbul Anadolu yakasında yaşamış ve çalışan, kısıtlamalardan da muaf olan bir vatandaşın, İstanbul Avrupa yakasında yakalanması durumunda, cezai işlem uygulanacak. Benzer bir şekilde vardiya saati dıştan yakalanan vatandaşlara da artık ceza kesilecek.

Comments
To Top