Haber

Yeni Bir Çalışmaya Göre Strateji Oyunu Oynayanların Profesyonel Becerileri Daha İyi

Yeni Bir Çalışmaya Göre Strateji Oyunu Oynayanların Profesyonel Becerileri Daha İyi

İnsan kaynakları uzmanları, değerlendirme araçlarını adaylar için daha çekici ve cazip ışık halkası getirmek için oyun öğeleriyle harmanlıyor ve hüner değer biçme ve geliştirmeyi destekleyebilecek “önemli oyunlar” tasarlayıp kullanıyor. Bu noktada profesyonel olarak kıymetli olan dağıtılmış becerilerin göstergesi olduklarına dair kanıtlar olmasına rağmen ticari video oyunları, adayları göz atmak veya test etmek için böylece fazla seçim edilmiyor.

Şimdiyse bir araştırma ekibi, strateji türündeki video oyunlarının idare becerilerinin göstergesi olup olmadığını, öyleyse hangi idare becerilerinin göstergesi olduğunu araştırdı. Sonuçlar ise oldukça çarpıcı görünüyor.

Strateji oyunu oynayanlar, problem çözme, organize etme ve planlamada daha iyi:

Civilization

Alıştırma dahilinde takım, kırk işletme öğrencisinden piyasadaki popüler taktik oyunlarından biri olan Civilization’ı oynamalarını ve birtakım değerleme alıştırmalarına katılmasını istedi. Yapılan çalışmalar sonucu oyunda yüksek puan alan öğrencilerin, düşük puan bölge öğrencilere kıyasla problem çözme, organize etme ve tasarlama becerilerinin daha iyi olduğu fark edildi.

bununla beraber oyuncuların etkileşimleri ve sohbet mesajları da dahil almak üzere oyun içi verilerin ön analizi, Civilization gibi strateji oyunlarının, karakter değerlendirmelerinin de dahil olduğu daha kusursuz ve bütüncül “bakımlı değerlendirmeler” için kullanılabileceğini öneriyor.

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan ve aynı zamanda sosyal medya devi Facebook’u da kuran Mark Zuckerberg, 2016 yılında verdiği bir demeçte “Ortaokuldan beri Civilization oynuyorum. En sevdiğim taktik oyunu ve mühendisliğe girmemin nedenlerinden biri” demişti.

Birçok vakit satrançla karşılaştırılan bir strateji oyunu olan Civilization’da oyuncuların, sınırları genişletmek ve korumak, yeni şehirler inşa etmek, altyapıları ilerletmek, yeni teknolojileri keşfetmek ve ekonomiyi sürdürmek de dahil elde etmek üzere birçok farklı alanda etkinlik göstererek antik çağdan modern çağa sıfırdan bir medeniyet yapı etmeleri gerekiyor. Siz de araştırmanın detaylarını tahlil etmek isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Comments
To Top