Haber

Yeni Bir Araştırmaya Göre Pilotlar, Beynin İşlevsel Bağlantılarında Eşsiz Bir Örüntü Gösteriyor

Yeni Bir Araştırmaya Göre Pilotlar, Beynin İşlevsel Bağlantılarında Eşsiz Bir Örüntü Gösteriyor

Çin’de gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya kadar pilotlar, beyinlerinde farklı bir işlevsel bağlantı düzeni gösteriyor. Gerçekleştirilen çalışmada, beynin öbür bölgeleri arasındaki etkileşimler ve senkronize aktiviteler inceleniyor. Bu çalışmalar sonucunda, pilotların pilot olmayanlara göre gelişmiş bilişsel esnekliğe daha meyilli olduğu ortaya çıkıyor.

PLOS One’da yayınlanan araştırmanın yazarı “Sivil havacılık çok bambaşka bir kariyer. Pilotlar, kompleks ve dinamik bilgilerin olduğu bir ortamda çalışıyor. Bu ortamla ilgili bütün bilgilerden farkında olmalılar ve bunların öneminin ve anlamının farkına varmalılar” ifadelerini kullandı.

Pilot beyninin işlev bağlantıları

pilot, uçak pilotu

Araştırmacıların, pilotların pilot olmayanlara göre bambaşka beyin temas örüntüleri göstereceğini düşünmesinin sebebi, pilotlardan beklenen bilişsel talepti. Bilim insanları, benzer eğitim seviyesine sahip 26 pilot ve pilot olmayan 24 kişinin nörobilişsel ağlarını tahlil etmek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme kullandı.

26 pilottan 14 parça başına Çin Sivil Havacılık Uçuş Üniversitesi’nden uçuş öğretmeniyken 12 adam başına de havayollarında tezgâhtar pilotluk yapıyordu. Pilotlar, yoklama grubuyla kıyaslandığında merkez yönetsel ağ içerisinde eksilen bir fonksiyonel bağlantı sergilerken merkez yönetsel ağ, dikkat çekicilik ağı (salience network) ve varsayılan mod ağı (default mode network) arasındaki fonksiyonel bağlantılarda çoğaltma gösterdi.

pilot, uçak pilotu, yardımcı pilot

Araştırmacılar, merkez yönetsel ağdaki eksilen bağlantının, ağın daha artı farklı işlevlere sahip olmasını sağlayabileceğini dile getiriyor. Öteki yandan merkez yönetsel ağ, uyarı alımlılık ağı ve varsayılan mod ağı arasındaki çoğalan temas da genel bilişsel performansla ilintili olabilir.

Benzer diğer bir araştırmada ise pilotların, varsayılan mod ağı içerisinde dinlenme hali işlevsel bağlantısında artma sergilediği belirtilmişti. Bu ağ, beynin otopilotu olarak adlandırılıyor. Bilişsel görevler arasındaki değişimde de oldukça önemli bir rol oynuyor. Araştırmacılar, günlük uçuş pratiklerinin pilotların varsayılan mod ağını sürekli olarak aktifleştirmiş olabileceğini ve sonuç olarak da dinlenme hali esnasında hareketlenme seviyesinin güçlenmiş olabileceğini açıklama etti.

Comments
To Top