Haber

Yeni Bir Araştırmaya Göre Kullanılmayan Telefonların Ağırlığı, 58 Adet Boeing 747-8 Uçağının Ağırlığından Daha Fazla

Yeni Bir Araştırmaya Göre Kullanılmayan Telefonların Ağırlığı, 58 Adet Boeing 747-8 Uçağının Ağırlığından Daha Fazla

Çağdaş dönemin en büyük sorunlarından bir her birine olarak görülen tüketim çılgınlığı, peki tabii akıllı telefon dünyasında da kendisini gösteriyor. Her sene şirketler kadar birçok yeni zeki telefon modeli çıkartılıyor. Tabii bu nesil “süratli tüketimler” dağıtılmış sorunları da beraberinde getiriyor.

Dünya genelinde 27 ülkede gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, ırk göre bundan böyle kullanılmayan telefonlar 23 bin 964 tonluk bir e-atık (elektronik atık) oluşturuyor ama bu da 54 adet Boeing 747-8 uçağa denk geliyor.

Kişi başına kullanılmayan telefon sayısında İsveç lider

kullanılmış telefon, eski telefon

reBuy göre 27 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre halk, eski telefonlarını ellerinden sonuç konusunda çok fazla uğraş sarf etmiyorlar. Özellikle İsveç, 27 ülke aralarında bu konuda lider konumda bulunuyor. Araştırmaya kadar İsveç’te birey başına kullanılmayan telefon sayısı sıradan 1,31.

Natürel okurken kullanılmayan telefon evin bir köşesinde dursun ne olacak diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama çalışmaya tarafından 27 ülkedeki kullanılmayan ve evin bir köşesinde duran telefonlar altın, gümüş, paladyum ve bakır gibi 2,2 milyar dolar değerinde kıymetli metali içerisinde bulunduruyor.

elektronik atık, e-atık

Bu 27 ülke arasında kullanılan telefonların satılması veya hediye edilmesi konusunda liderlik %49 ile Danimarka’da bulunuyor. Bu kuzey ülkesini %41 ile Fransa ve Polonya takip ediyor. Araştırmaya göre bu 27 ülkenin oluşturduğu elektronik atıklar 23 bin 964 tona denk geliyor. Bu da yukarıda söylediğimiz gibi 54 adet Boeing 747-8 uçağına veya herkes 173 ton olan 138 mavi balinanın ağırlığına eşit.

Peki, siz telefonunuzu değiştireceğiniz zaman eski telefonunuzu ne yapıyorsunuz? Telefonlarınızı evde tozlanmaya mı bırakıyorsunuz yoksa satıyor ya da hediye mi ediyorsunuz? Fikirlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top