Haber

Yeni Bir Araştırmaya Göre Atlar, Kırbaçlandığında İnsanlar Kadar Acı Çekiyor

Yeni Bir Araştırmaya Göre Atlar, Kırbaçlandığında İnsanlar Kadar Acı Çekiyor

Bilim insanları, küresel yarış endüstrisinde kırbaç kullanımını haklı içeri almamak için baskıların arttığı dönemde yeni bir çalışmaya imza attı. İnsan derisine kıyasla at derisinin acıyı algı kapasitesinin anlaşılması için yapılan çalışmada, atların kırbaçlandığında minimum halk değin acı çektiği ortaya çıktı.

Kraliyet Hayvanlara Karşı Zulmü Önleme Derneği’nin (RSCPA) Avustralya’daki şubesinin fonladığı ve Animals isimli bilimsel dergide 11 Kasım tarihinde yayımlanan araştırmaya göre millet ve atlar aralarında bir kırbaç darbesinin acısını deneyimleme biçimleri aralarında önemli bir fark bulunmuyor.

Beygir ve insanlardan alınan deri örnekleri incelendi:

yarış atı

Çalışma dahilinde bilim insanları, 10 insandan ve safkan veya safkan tipi 20 attan alınan cilt örneklerini inşa ve sinir sistemleri bakımından kıyaslayarak inceledi. Yapılan araştırmalar sonucu ayrıca insanların ayrıca de atların derilerinde “acıyı algılayan temel anatomik yapıların aynı olduğu” ortaya çıktı.

Atların derilerinin üstündeki tabaka (dermis) insanlarınkine kıyasla daha kalın ve dayanıklı. Veteriner patolojist Dr. Lydia Tong liderliğinde yürütülen çalışmada ise bu katmanın bazı darbe travmalarına dirençli olmasına karşın “dışarıdan deriye gelen darbelerdeki acıya karşısında koruyucu olmadığı” belirtildi.

Yapılan çalışmada, atların derilerinin üstündeki katman “sinir hücresi bakımından insanlarınkiyle büyük bir farklılık göstermediği” için bu hayvanların da kırbaçlanınca insanlar dek acı çekebileceği ifade edildi.

Araştırma, Avustralya’nın en ünlü safkan at yarışı Melbourne Kupası’nda yaşanan bir olaydan daha sonra geldi. Kurallara göre yarış boyunca atlar, son 100 metrelik düzlük hariç azami 5 kere kırbaçlanabilecekken jokey Kerrin McEvoy, atını belirlenen kurallardan daha fazla kırbaçladığı için 50 bin dolar para cezası almıştı.

Comments
To Top