Haber

Yeni Bir Araştırma, Sıcak Çikolata İçmenin Beyne Yararlı Olduğunu Ortaya Koydu

Yeni Bir Araştırma, Sıcak Çikolata İçmenin Beyne Yararlı Olduğunu Ortaya Koydu

Yeni bir araştırmaya tarafından beynimizin sağlıklı ve hafızamızın güçlü olması için oldukça lezzetli bir yol var: Sıcak çikolata harcamak. Bunun nedeni ise bitkilerde, bilhassa de kakaoda bulunan bir takım maddelerin beyin sağlığı ve iyi bir hafızayla ilişkili olması.

Kakaoda bulunan bir çeşitlilik gıda olan flavonoidler, kandaki oksijen seviyesinin yükselmesini sağlayabiliyor. Bu Vesile Ile beynin daha dinç olmasını olası ayla getiriyorlar. Hatta bu besinler doğruca sıcak çikolata, bilişsel süreçlere de takviye oluyor.

Sıcak çikolata beyne yararlı

sıcak çikolata

Birmingham Üniversitesi ve Illionis Üniversitesi’nden araştırmacılar, 18 yetişkin erkeğe gitgide zorlaşan bilişsel testler yaptı. Bu testlerde gönüllülerin yarısına içinde flavonoidler yer alan kakao içeceği verilirken kalan 9’u ise plasebo aldı.

Araştırma sonucunda hakiki kakao içeceği tüketenlerin testteki galibiyet oranı, diğer gruba oranla %11 daha yüksek oldu. Gerçek içeceği tüketenler, sorulara çok daha hızlı bir şekilde cevap verebilmeyi başardı.

Yapılan incelemelerde vücudunda daha fazla flavonoid bulunan gönüllülerin beynindeki kanın oksijen seviyesinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu da akıllara flavonoidler başarılı olma nedeninin daha yüksek oksijen seviyesi olduğunu, bu nedenle bilişsel kapasiteyi geliştirdikleri fikrini getiriyor.

Nehir da aynı etkiye sahip

sıcak çikolata

öte taraftan sıcak çikolata sevmeyenler için de bir alternatif bulunuyor. Ülkemizin gayrıresmi olarak milli içeceği diyebileceğimiz akarsu da flavonoidler anlamında varlıklı bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Hem kırmızı şarap, incir ve elma da bu bileşen açısından varlıklı.

Daha önceki çalışmalarda da bilim insanları bu bileşeni içeren besinlerin beyin faaliyetlerine olumlu yönde tesir ettiğini ortaya koymuştu. Yani deney her ne dek sıcak çikolata özelinde üretilmiş olsa da diğer bir flavonoid kaynağından da beslenmek isteyenlerin önünde hiçbir engel bulunmuyor. Bu madde öyle çok sebze ve meyvede bambaşka düzeylerde de olsa bulunuyor.

Comments
To Top