Haber

Yeni Bir Araştırma ile Oyuncuları En Çok Hangi Oyunun Strese Soktuğu Açıklandı: Mario Kart

Yeni Bir Araştırma ile Oyuncuları En Çok Hangi Oyunun Strese Soktuğu Açıklandı: Mario Kart

Video oyun sektöründe oyunculara ayrı duygular yaşatan böylece fazla oyun bulunuyor. Peki maksimum strese neden olan oyunun hangisi olduğunu varsayım edebilir misiniz? Yeni bir araştırmaya tarafından Mario Kart; FIFA ve Call of Duty gibi oyunları geride bırakarak dünyanın en stresli oyunu oldu.

Her şeyden önce, araştırmanın 14 oyuncudan oluşan son derece ufak bir örneklem ile gerçekleştirildiğini belirtelim. bu nedenle çalışmada elde edilen sonuçların yüzde 100 geçerliliği bulunuyor diyemeyiz. bununla birlikte, netice edinmek için kullanılan yöntemlerin makul olduğunu bildirmek muhtemel.

en stresli oyun

Araştırmacılar, 14 oyuncuya gerginlik düzeyi yüksek 16 ayrı oyunu 30 dakika her tarafında oynattı ve bu basmakalıp kalp atış hızlarını ölçtü. Nintendo kadar geliştirilen ve piyasaya sürülen Mario Kart, 8 saatlik süreçte sıradan kalp atış hızını maksimum yükselten oyun olarak en stresli oyun oldu.

Açıklanan araştırma sonuçlarına Mario Kart oynarken oyuncuların sıradan yürek atış hızı 85 BPM oldu. Bu değerinde; FIFA 20’de 84’e Call Of Duty: Modern Warfare’da 83’e, Dark Souls III ve Fortnite’ta 81’e, Doom Ethernal’da 80’e, Fall Guys’ta 78’e, Battlefield V’te 76’ya, Street Fighter’da 75’e Among Akıl’ta ise 69’a geriledi.

Araştırmacılar, katılımcıları belirlerken haftada en düşük 15 saat oyun oynayan ve video oyunlarına fazlasıyla ihtiraslı katılımcıları seçtiklerini ifade etseler de haberimizin başında da söylediğimiz gibi 14 karakter bir örneklem bilimsel bir egzersiz için tatmin edici değişkenlere sahip olmadığından araştırmanın sonuçları şaşılacak ama kesin olmayan sonuçlar ortaya koyuyor diyebiliriz.

Comments
To Top