Haber

Yeni Bir Araştırma, Dünyada En Yaygın Kullanılan 16 Yüz İfadesini Ortaya Çıkardı

Yeni Bir Araştırma, Dünyada En Yaygın Kullanılan 16 Yüz İfadesini Ortaya Çıkardı

Kaliforniya Üniversitesi’nde felsefe profesörü olarak ödev yapan Dacher Keltner, farklı insanların yüz ifadelerini inceleyen bir araştırma başlattı. Yapılan çalışmalar sonucunda, dünyanın dört bir yanından insanların birbirleriyle aynı yüz ifadeleri sergilediği ortaya çıktı. 

Kaş çatmak, yüz ekşitmek, gülmek gibi ifadelerin evrensel olduğunu belirten bu egzersiz, dünyada en çok kullanılan 16 yüz ifadesini de açıklıyor. Araştırma; din, dil, ırksa köken ne olursa olsun insanların, olaylara karşı karşılıklı tepkiler verdiğini gösteriyor. 

Dünyanın dört bir yanından halk, kayıtlı olaylara aynı tepkileri veriyor

16 yaygın yüz ifadesi

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu proje için Google’ın derin asap ağı olarak tanıdık bir algoritma sistemini kullandı. 144 farklı ülkeden YouTube’a yüklenmiş 6 milyon video incelendi ve bu videolardaki yüz ifadeleri teker teker tahlil edildi. Araştırmanın başyazarı Alan Cowen; “Bu araştırma jurnal hayatta yüz ifadelerinin nasıl kullanıldığını belirten birincil bilimsel analizdir. Yapılan analiz, insanların hissi ifadelerinin, sanılanın tersine ne dek varlıklı ve karışık olduğunu gösteriyor.” 

Araştırma; misafir etme, hiddet, nefret edilen şey, konsantrasyon, kafa karışıklığı, aşağılanma, tatmin, istek, hayal kırıklığı, kesin olmama, mutluluk, ilgi, acı, üzüntü, hayret ve zafer edinmek üzere toplamda 16 farklı yüz ifadesine odaklandı. Videolar üzerinden dünyanın dört bir yanından insanların, tartışma etme, havai fişek gösterisi izleme gibi eylemlere nasıl tepki verdiği de gözlemlenerek müşterek bir harita çıkarıldı.

en yaygın 16 yüz ifadesi

Bu harita, bambaşka şahısların ayrı duygu ve durumlara aleyhinde verdiği tepkilerin %70 benzerlik gösterdiğini açığa çıkardı. bununla birlikte dünyada en yaygın kullanılan 16 bambaşka yüz ifadesi de gözler önüne serildi. 

Günlük yaşamda yüz ifadelerinin nasıl kullanıldığını ilk defa bilimsel olarak bildiren bu araştırmanın, sosyal olarak büyük bir amacı bulunuyor. Ortaya çıkarılan 16 farklı yüz ifadesi, otizmli ve engelli bireylerin açıklanmış duyguları diğer insanlara uyarlamak için ne yapmaları gerektiğine ışık tutacak.

Comments
To Top