Haber

Yeni Araştırma, COVID-19 Hastası Hamile Kadınların Ölüm Riskinin 2 Kat Fazla Olduğunu Ortaya Koydu

Yeni Araştırma, COVID-19 Hastası Hamile Kadınların Ölüm Riskinin 2 Kat Fazla Olduğunu Ortaya Koydu

Dünya genelinde 1 milyon 200 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine niçin olan koronavirüse karşı farklı alanlara yönlendirilmiş aşı ve hap çalışmaları devam etse de hemen şimdi tamamen bir çözüm bulunabilmiş değil.

Toplamda 47 milyondan artı kişiye bulaşan virüsün, bazı kişilerde normalden fazla daha ölümcül ülkü geldiği biliniyor. Fakat yapılan yeni bir araştırmaya kadar vefat riski normale tarafından daha yüksek olan bir grup daha bulunuyor: hamile kadınlar.

Gebelik, COVID-19’dan ölüm riskini ikiye katlıyor

hamilelik, hamile kadın, hamile kadın karnı

CDC (ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi) kadar 22 Ocak – 3 Ekim tarihleri arasında toplanan veriler incelendiğinde, COVID-19 hastalığına yakalanan kadınların, öteki hasta kadınlara tarafından 2 kat daha sık öldüğü ortaya çıktı.

Araştırma kapsamındaki tarihler arasında COVID-19 hastası 19 binden fazla gebe bayan muayene edildi. Bu hamile bayan hastaların 33’ü hayatını kaybetti. COVID-19 hastası gebe kadınların ölüm oranı %0,2 olarak ortaya çıktı. Bu oranın hamile olmayan kadınlarda 2 kat daha az olduğu tespit edildi.

hamilelik, hamile kadın, hamile kadın karnı

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne kadar COVID-19 hastası gebe kadınlarda vefat riskinin iki kat daha fazla olmasının sebebi, gebelik sırasında meydana gelen yüksek yürek atış hızı ve oksijen tüketimi, eksilen akciğer hacmi ve bağışıklık sistemindeki şartların değişmesi olabilir.

Ayrıca iki hafta önce sizlere aktardığımız bir haberimizde, ölüm riskini 6 kat artıran başka bir faktörden bahsetmiştik. Liverpool Üniversitesi’nde yapılan araştırmada grip ve COVID-19’a peş peşe yakalanmanın ölüm riskini 6 kat artırdığı ortaya konulmuştu.

Comments
To Top