Haber

Yaşlı yetişkinler, COVID-19 aşısı randevu web sitelerine erişmekte zorlanıyor

Yaşlı yetişkinler, COVID-19 aşısı randevu web sitelerine erişmekte zorlanıyor

Buggy web siteleri ve karmaşık çevrimiçi araçlar, ABD genelinde COVID-19 aşı randevularını aranje etmek için kullanılıyor. Sistemlerde gezinmek çoğu insan için zordur, fakat özellikle yaşlı yetişkinler için erişilemezler. 65 ve 75 yaşın üzerindeki kişiler, erken aşılama dalgaları için önceliklendirilir ve en fazla COVID-19 riski altındadırlar – oysa aynı zamanda çoğunlukla rahatsız olurlar ve teknolojiye aşina değillerdir.

Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’nde tıbbi onkolog olan Ethan Basch, “En savunmasız halk, teknoloji odaklı bir çözümden daha pozitif kullanmamış olsaydık çok daha artı geride kalıyor” diyor ve North Carolina Kanser Hastanesinde başhekim.

Ülke genelinde aşı randevuları için kayıt web siteleri, hizmete girer girmez taleplerle karşılaştı ve dakikalar içinde doldu. Florida eyaletindeki birçok sağlık durumu departmanı randevuları sıralamak için etkinlik yönetimi platformu Eventbrite’ı kullandı. New York City’de, bazılarının doldurulacak ve insanlardan ek yüklemelerini isteyen düzinelerce bölge yer alan birdenbire pozitif kayıt web sitesi vardır. Bir randevu aralığını teminat altına alacak değin seri bir şekilde bu platformlarda gezinmek, bilgisayar ya da internet konusunda bakımlı olmayanlar için zorlama olabilir ve bu araçlara erişimi olmayanlar için imkansız olabilir.

“Bu sorunun en büyük ironisi, aşı ile ulaşmamız ve bilgi almamız gereken kişilerin çevrimiçi olma olasılığı minimum olanlar olmasıdır” diyor. “Aşı ile ulaşmamız ve veri almamız gereken kişiler çevrimiçi olma olasılığı asgari olan kişilerdir”

Pandemi aracılığıyla internet erişimi ve dijital okuryazarlıktaki boşluklar afiyet hizmetlerinin diğer yönlerini de değiştirdi teknolojiyi kullanmakta zorlanan millet için engebeli bir teslimat. Pek fazla hekim tele-sağlığa taşındı, ancak internet erişimi olmayan – daha ihtiyar, beyaz olmayan ve düşük gelirli olma eğiliminde olan – tele-afiyet randevuları planlama olasılığı daha düşük ve bakımlarında çatlak riski altındalar. Nash, örneğin, diğer hizmetlerin açık havada bırakıldılar: İnternet erişimi olmayan biri bir çevrimiçi hizmet yoluyla market alışverişi siparişi veremezdi, diyor.

“Başından beri ihtiyar insanlarda bu eşitlik sorunları yaşandı. Salgını deneyimlediğimiz için en basit düzeltmelerden bazıları çevrimiçi almak oldu ve bu da tüm nüfusu geride bırakıyor ”diyor.

Aşı uygulaması esnasında hız ve ölçek ihtiyacı yetkilileri dijital planlama araçlarına yöneltti.

Çekimler birincil çıktığında, çoğu kişi dozları yerinde kişilere tahsis etmek için platformlar kurmaya çalıştı.

Michigan Teknoloji Üniversitesi’nde dijital okuryazarlık programları yürüten bilgisayar bilimleri doçenti Charles Wallace, bilhassa kırsal alanlarda birçok küçük bölümün sıkılmış durumda olduğunu söylüyor. “Bazı yoksul halk, bu bilgileri web’e belirlemek için inanılmaz derecede yoğun bir programa birazcık zaman dağıtmak zorunda kaldı ve iyi bir arayüz tasarlamak zaman alıyor” diyor.

Çabucak geliştirilen, jüri tarafından düzenlenmiş dijital kayıt platformlarının, teknolojiye daha az aşina olan halk için zorlayıcı veya stresli unsurlara sahip olma olasılığı yüksek, diyor Wallace. Mesela, lokal bir Michigan sıhhat departmanı, kullanıcıları sıhhat departmanının web sitesinden ayrıldıklarına dair bir açılır pencere aracılığıyla ikinci bir web sayfasına yolladı. “Bu açılır pencereler ve uyarılar, yeni gelenlerle uğraşırken insanları kaçıran türden şeyler,” diyor.

Florida ve New York City’deki birçok tescil sitesi, insanları bilgilerini girmek için muhtemel olan en hızlı şekilde.

Yanlış bir başarı duygusu var. Her şeyi web sitesine koyduk ve şahane, işimiz bitti diyebiliriz. Öyle fazla insan için, insanların ekleri eklemeye hazır oldukları varsayımları ve buna benzer şeyler çılgınca yanlış. ”

Nash, insanlardan COVID-19 aşı randevusunun kaygıyı artırması dek önemli bir şey düzenlemek için bu karmaşık sistemleri kullanmalarını dilemek, diyor. “Endişelenecek daha fazla şey var ve birinin bir insanla konuşmasının” Aslında randevum var mı? ” Bana tabi etkilerden bahsedin “diyor.

Basch ve meslektaşları, kırsal nüfusa ve düşük eğitim ve afiyet okuryazarlığı düzeyine sahip gruplara hizmet veren bir ulus tesisi olan Kuzey Carolina Kanser Hastanesinde hastaları için bu sorunu ayrım ettiler. Eyalet henüz 75 yaş üstü insanlara aşı açtı ve o yaş grubundaki kanserli hastaları bilhassa aşıya ihtiyaç duyuyor.

Hastane, elektronik sıhhat kayıtları ve hasta portalları yoluyla hastalarla irtibat kurmayı planladı, ancak çoğu hasta bu sistemi doktorlarıyla iletişim kurmak için kullanmıyor. “İnsanları geride bırakacağımızı fark ettik” diyor.

Nash, hastalarla doğrudan haberleşmek için doktorlara dış kaynak sağlamanın dijital uçurum sorununu ortadan kaldırmanın bir yolu olduğunu söylüyor. Fakat bu, halihazırda aşırı yüke maruz kalan sağlık hizmeti sağlayıcılarına yük bindiriyor. Onlara koymak diğer bir şey ama işe yarıyor, dedi.

Yaşlı yetişkinler de web sayfalarında gezinmek ya da onlar namına randevu ayarlamak için çocuklara veya torunlara yöneliyor. Nash, bunun diğer bir geçici çözüm olduğunu söylüyor – ama sorunu yalnızca internete erişebilen akrabaları olan ahali için çözüyor.

Yükümlülük bölge tanımlanmış bir grup yoktur

İlk aşı uygulamasının keşmekeş ve tutarsızlığında, insanları aşı kaynaklarına bağlantı kurmak için sorumluluk bölge tanımlanmış bir grup yoktur. Yönergeler çabucak değişiyor ve yardıma ihtiyacı olan kişileri cesaretlendirmek için net bir irtibat yok. Bunun yerine, aşıdan en çok menfaat sağlayacak çoğu insan, kendi başlarına nasıl aşı yaptıracaklarını göz önünde bulundurmak zorunda kalıyor.

“farketmek ve bağlamak hastaya mı düşüyor? Yahut sağlık durumu sistemi mi yoksa devlet mi? ” Basch diyor. “Kimin sorumluluğu olduğu konusunda netlik değil.”

.

Comments
To Top