Haber

Yapılan Bir Araştırmaya Göre Covid-19’a Karşı Bağışıklık 8 Ay Sürebiliyor

Yapılan Bir Araştırmaya Göre Covid-19’a Karşı Bağışıklık 8 Ay Sürebiliyor

Covid-19 virüsüne bir defa maruz kalan halk, vücutlarında antikor üretildikten sonradan virüsten ne dek korunabileceklerine dair merak içerisindeydi. Benzer şart onaylanmış Covid-19 aşıları için de geçerli oldu. Aşıların etkisi kayda değer bir ölçüde kanıtlanmış olsa da, aşı uygulanan insanların kazandığı bağışıklığın ne dek süreceği bilinmiyordu. 

Avustralya’da bulunan Monash Üniversitesi, Alfred Hastanesi ve Burnet Sıhhat Enstitüsü, antikorların insan vücudunda yarattığı bağışıklığın ne dek sürebildiğine dair bir araştırma başlattı. Yapılan çalışmalar sonucunda insan vücudunun, antikorlar ve B hücreleri bir uçtan bir uca 8 aya dek bağışıklık gösterebildiği gözlemlendi. 

B hücreleri, aracısız başak proteinleriyle savaşıyor

Covid-19 pozitif

Araştırmayı yapan bilim insanları, araştırmalarının iyice belli sonuçlar sunamayabileceğini, incelemeleri yalnızca kısıtlı sayıdaki halk üstünde denediklerini önceden belirtiyor. Monash Üniversitesi’nde atama yapan immünolog Menno Van Zelm; “Aşının yarattığı bağışıklığın ne kadar uzun süreceği, dünya üzerinde dolaşan bir kara buluttu. Yapmış olduğumuz araştırma, aşının uzun vadede koruma sağlayacağına dair büyük bir umut veriyor” açıklamalarında bulundu.

Araştırma için önce Covid-19 teşhisi konulan 25 gönüllü hastadan kan örnekleri toplandı. Bu kan örneklerinde hücrelerin Covid-19 ile ne dek sürede etkileşime geçtiği ve antikorların ne değin dayanabildiği gözlemlendi. 

covid-19

Araştırmanın diğer tarafında ise daha önce Covid-19 geçirmeyen bir grup insandan kan örnekleri alındı. Enfeksiyona maruz bırakılan kan örneklerinde, semptomlar görülmeye başlandıktan 20 gün sonra, antikorların etkisinin yitirildiği gözlemlendi. Bilim insanları, antikorlar gitse de B hücresi adı verilen lenfositlerin kalmaya devam ettiğini, bu hücrelerin de Covid-19’un sahip olduğu başak proteinlerini tanıyıp, onlarla savaştığını belirtiyor. 

Araştırmacılar, B hücrelerinin etkisini daha iyi kanıtlayabilmek için, aylar önce Covid-19 geçmişine sahip bir kan örneğinin üzerine tekrar enfeksiyon enjekte etmeye başladı. Bu B hücrelerinin aylar sonradan bile başak proteinlerini tanıdığı ve vücudu sırık koruma altına aldığı gözlemlendi. Bilim insanları, geliştirilen aşıların özellikle bu başak proteini üzerinde yoğunlaşmak üzere geliştirildiğini, bu vesile ile aşıların en az 8 ay koruma getireceğini beklediklerini açıkladı. 

Comments
To Top