Haber

Yapay Zekanın Verimliliğe En Çok Yardımcı Olacağı Ülkeler Açıklandı Zirvede Büyük Sürpriz

Yapay Zekanın Verimliliğe En Çok Yardımcı Olacağı Ülkeler Açıklandı Zirvede Büyük Sürpriz

Keza distopik hem de ütopik gelecek hayallerinde önemli bir rol oynayan suni akıl, çoğu alanda aktif olarak kullanılıyor. Ancak yapay zekânın potansiyelinin tamamının kullanıldığını bildirmek şu an için o kadar olası yok, bunun için daha gidilecek uzun bir yol bulunuyor.

Suni zekânın gelecekteki potansiyeliyle ilgili dağıtılmış incelemeler yürütülüyor. Statista’da yayınlanan bir araştırmaya tarafından, yapay zekânın etkisiyle 2035 yılına kadar gelişmiş ülkelerdeki iş verimliliği %40’a dek artış gösterebilir.

Suni zekânın iş verimliliğini artıracağı ülkeler

yapay zeka iş verimliliği etki oranları

Accenture ve Frontier Economics göre gerçekleştirilen bir araştırmaya tarafından, suni zekâdan iş verimliliği açısından en yüksek oranda etkilenecek ülke, akla ilk gelen ABD veya Japonya yok, İskandinav ülkesi İsveç olacak. Yapılan çalışmaya göre yapay akıl, İsveç’teki iş verimliliğini 2035 yılına kadar %37 oranında artıracak.

Kuzey Avrupa ülkesi İsveç’i takip edenler ise bu konuda akla ilk gelen ülkeler olan ABD ve Japonya. Buna kadar 2035 yılına dek ABD ve Japonya’daki verimlilik, sırasıyla %35 ve %34 oranında büyüme gösterecek. Bu üç ülkeyi takip eden ülkeler ise şu şekilde sıralanacak:

Avusturya: %30 Almanya: %29 Birleşmiş Krallık: %25 Fransa: %20 İspanya: %11

Tabii bütün bunlar “yapay zekâ insanların işini elinden mi alacak?” sorunu akıllara getiriyor. Otomasyon arttıkça mavi yaka olarak adlandırılan iş gücüne olan ihtiyaç da artan bir şekilde azalıyor. McKinsey’e göre dünya genelindeki otomotiv üreticileri, 2019 yılında yapay akıl nedeniyle işgücünü %3 ile %10 arasında düşürdü. Ayrıca bu şirketlerin %10’unda işgücünü düşürme oranının daha da yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Comments
To Top