Haber

Yapay Zeka Tarafından Üretilen Aslında Var Olmayan İnsanların Fotoğrafları Satılmaya Başladı

Yapay Zeka Tarafından Üretilen Aslında Var Olmayan İnsanların Fotoğrafları Satılmaya Başladı

Teknoloji ve yapay zeka ilerledikçe epeyce farklı ve acayip kullanımlarıyla karşılaşmaya devam ediyoruz. Artık hiç var olmamış insanların fotoğraflarını satın alabileceğiniz internet siteleri var. Bu sahte ahali sanılandan daha yaygın.

Diyelim fakat Tinder’a girdiniz ve biriyle eşleştiriniz. veya sosyal medyada trollük yapan birinin profil fotoğrafına baktınız. Olur Ya de bir sitede bir mahsul yorumu okurken eşit geldiniz. Bu insanların hiçbiri hakiki olmayabilir. NVIDIA’nın geliştirdiği suni zeka, son yıllarda iyiden iyiye gelişti. New York Times’ın interaktif içeriğinde de bir yapay zekanın insanları nasıl şekillendirebileceği çok net bir şekilde gösteriliyor. 

Sahte insan fotoğrafı pazarı

yapay zeka insan

Yapay zeka tabanlı olarak var olmayan insanların görüntülerinin oluşturulduğu ve satıldığı öyle fazla platform veya internet sitesi var. Generated.Photos adlı sitede “özel, dertsiz” bir sahte insan edinmek için 2,99 dolar tatmin edici oluyor. İsteyenler 1000 dolara 1000 birey alabiliyor.

Diyelim ama firmanızın sitesini daha küresel uygulamak istiyorsunuz fakat rakiplerinizin de bulabileceği stok fotoğraflardan da uzak duruyorsunuz. Çözüm kolay, bu haberimizdeki siteye girerek ücretsiz bir hayali insan fotoğrafı edinebilirsiniz. Hatta bu gerçek dışı kişiyi ırksa köken, yaş gibi kıstaslarla belirleyebilirsiniz.

yapay zeka yaş insan

Bu sahte ırk son yıllarda internette daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Var olmayan bir fotoğraf kullanarak internette trollük yapanlar, başka gruplara sızmaya çalışanlar, sahte profillerle insan dolandıranlar ortaya çıkmaya başladı.

Sistemler gitgide gelişiyor

İlk olarak 2014 yılında bu teknolojinin ortaya çıktığını söyleyen araştırmacı Camille François, ilk başlarda ortaya meydana çıkan görüntülerin The Sims oyunundaki karakterlere benzediğini söylüyor. Derhal ise özenli bakmadan görüntüleri bozmak adeta imkansız gibi gözüküyor.

sahte yüz

Natürel bu suni zekalar hatasız değil. Temel olarak bütün yapay akıl sistemleri insanların onları eğitmek için kullandığı verileri, binlerce ayırma sorusuyla ele alıyor. Haliyle insanların önyargıları ve kusurları da yapay zekaya geçiyor. Kadınların cam tavana takılıp daha yüksek düzey idareci kademelerine getirilmemelerinden nedeniyle, insan kaynakları yapay zekalarının geçmiş CV’leri inceleyerek eğitildiği durumlarda erkekleri kadınlardan önce terfi ettirmesi gibi olaylar da bu durumun bir yansıması.

İnternette dolaşırken gözlükleri yanlış duran, gözleri kayık, kulakları dengesiz ya da arkadaki planı blurlanmış/abes olan insan fotoğraflarının sahte olma ihtimali daha yüksek oluyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Comments
To Top