Haber

Yalnızca Erkeklerin Değil, Kadınların da Cayır Cayır Oynadığı 5 Popüler Mobil Oyun

Yalnızca Erkeklerin Değil, Kadınların da Cayır Cayır Oynadığı 5 Popüler Mobil Oyun

Önceden oyun dünyasını erkeklerin domine ettiği bir gerçek. Bunun en büyük sebeplerinden birisi kadınların oyun konusunda hevesini kıran önyargılar ve tabulardı fiilen. Bu tabu ve önyargılar, artık yavaşça yıkılmaya başladı ve kadınlar da oyun dünyasında asgari erkekler dek başarılı olabileceğini kanıtladı. Yani silahlarla rakipleri öldürmek zorunda olduğunuz, kaos bazlı oyunları yalnızca erkekler değil, kadınlar da gayet başarılı bir şekilde oynayabiliyor, hatta turnuvaları bile kazanabiliyorlar. 

Yapılan araştırmalara kadar kadınlar, mobil platformlarda erkeklere kadar daha fazla oyun oynuyor ve oynanan oyunlara baktığımız süre PUBG, Call of Duty gibi oyunların sadece erkeklere yok, bununla birlikte kadınlara da hitap ettiğini görüyoruz. Biz de mobil oyun dünyasında kadınların da ilgisini çeken oyunları ve yetenekleriyle çoğu erkeğe taş çıkartabilecek bazı kadın oyuncuları sizler için listeledik. 

PUBG Mobile:

PUBG Mobile

PUBG Mobile, hepimizin bildiği gibi battleground tarzında bir hayatta kalma oyunu. Bu oyun şüphesiz sadece erkeklerin değil, kadınların da ilgisini üstünde toplamayı başarıyor. Pazar ve alıcı verilerinde uzmanlaşmış bir şirket olan Statista,’ya tarafından ABD’de  %42,6’sı PUBG Mobile oyuncularının %42,6’sının bayan. Bu rakamların ülkemizde de fazla fazla farklı olduğunu düşünmüyoruz.

şu anda en popüler 5 kadın PUBG oyuncusu, Hindistan’da bulunuyor. Hindistan’daki kadınların PUBG’ye karşı gerçekte çok büyük bir ilgisi var ve PUBG Mobile Superwomens’ Tournament gibi turnuvalara genelde Hindistan’dan katılan kadınların sayısı fazla daha artı oluyor. 

Fortnite MobileİNDİR Fortnite MobileİNDİR

PUBG Mobile oyuncusu Hintli Pooja Khatri, YouTube’da 633.000 aboneye sahip;

Hindistan’ın en çok izlenen kadın oyuncularından biri olan Pooja Khatri, aslında de PUBG konusunda son derece başarılı ve yetenekleri çoğu erkeğe taş çıkartacak cinsten. Khatri, uyumlu aralıklarla ayrıca PUBG Mobile ayrıca de bayağı PUBG oynayarak hünerlerini YouTube’dan sergilemeye devam ediyor. 

Call of Duty Mobile

Call of Duty Mobile

Mobil platforma geldikten daha sonra daha artı kitleye ulaşan Call of Duty Mobile, elbette bayan mobil oyuncuların da ilgisini çekti ve Facebook, Youtube ve Twitch gibi platformlarda kadın Call of Duty oyuncularının varlığı bir hayli artmış durumda. Call of Duty’nin yapımcıları da kadınların ilgisini çektiğini ayrım etmiş olmalı ki, geçtiğimiz aylarda oyuna ilk kez Erin Baker adında bayan bir karakter getirildi. 

Call of Duty: MobileİNDİR Call of Duty: MobileİNDİR

Mirarah, Call of Duty Mobile’da resmi olarak şov yapıyor:

Mirarah, Facebook üzerinden Call of Duty Mobile, Mobile Legends ve PUBG Mobile yayınları yapan başarılı bir oyuncu. Yayın hayatında daha yeni başlamış olmasına karşın kendisine vefalı bir kitle yaratmayı başaran Mirarah, çoğunlukla CODM üzerinde yoğunlaşıyor ve Facebook’ta düzenli aralıklarla yayın yapıyor.

Mobile Legends

Mobile Legends

Mobile Legends, LoL ve Dota türünden çok oyunculu bir MOBA oyunu. Her yaştan ve her tarzdan insanın ilgisini çekmeyi başarmış bu oyunun gerçekte de tiryakilik yarattığını söylemekte fayda var. Moonton göre geliştirilen bu oyun aylık yaklaşık olarak 75 milyon oyuncuya sahip.

Mobile LegendsİNDİR Mobile LegendsİNDİR

Mobile Legends sadece genç kadınların değil, annelerin bile ilgisini çekiyor

Öğrenci olan ya da hafta sonu tatillerinde oyun oynamayı seçim eden kadınlara zaten alıştık. Ama aralıksız oyun oynamak, evlendikten ve özellikle 2 çocuk sahibi olduktan daha sonra epey kuvvet bir işmiş gibi görünüyor. Fakat Filipin’li 46 yaşındaki bir anne olan Alma Enario, öğrenmenin ve oyun oynamanın yaşı yoktur diyerek bütün bu önyargılarımızı bir güzel yıkıyor.

Alma Enario, yayıncı ismiyle Nanay Gaming, çocuklarının Mobile Legends’a olan bağımlılıklarını gördükten sonra oyunu merak ediyor ve telefonuna indiriyor. Süre geçtikçe çocuklarıyla birlikte aralıksız Mobile Legends oynamaya başlıyor ve bir gün çocuklarından birinin Facebook’ta yayın başlattığını görüyor.

Çocuğunun yayınını kimsenin izlemediğini fark eden Alma, acaba ben yayınlama yapsam izlerler mi diye düşünüyor ve resmi olarak çocuklarını biraz da olsa trolleyerek yayıncı olmaya karar veriyor. Nanay Gaming kesinlikle profesyonel bir e-spor kanalı değil. Fakat Alma Enario’nun bir yanlamasına çocuklarıyla zaman geçirip bir yana eğlenceli yayınlar yapması aslında de ilham verici. Nanay Gaming’in yayınladığı videolara buradan ulaşabilirsiniz. 

Hearthstone

Hearthstone

Hearthstone, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir dijital kart oyunu. Gittikçe popülerleşen ve türünün az kalsın en iyi örneklerinden birisi olan Hearthstone, 2018 yılında 100 milyon oyuncu sayısına ulaşmayı başardı. 

Hearthstone’un aslında de basit bir oyun olmadığını söyleyelim. Sinerji ve stratejik hamleler gerektiren bu oyun, cinsiyet ayrım etmeksizin zekasına güvenen herkesin kazanabileceği ve gelişebileceği bir sisteme sahip. 

HearthstoneİNDİR HearthstoneİNDİR

Hearthstone turnuvasını kazanan ilk kadın; VKLiooon

hearthstone birincisi vkliooon

Çin asıllı Hearthstone oyuncusu VKLiooon, Hearthstone Grandmasters Global turnuvasını kazandı ve Blizzcon Esports finallerini şampiyon birincil kadın olarak tarihe geçti. VKLiooon, henüz 24 yaşında olmasına rağmen göstermiş olduğu başarı bir uçtan bir uca tüm kadın oyunculara ilham olmayı başaran bir isim haline geldi.

Turnuvalara uzun süredir katıldığını belirten VKLioon, birkaç yıl önce diğer bir turnuvaya adını yazdırmak için sıraya girdiği zaman bir erkeğin ona “burası kadınlar için uygun bir yer değil” dediğini söyleyerek oyun dünyasındaki cinsiyet ayrımından bahsetti. VKlioon, turnuvayı birinci tamamladıktan sonradan “e-spor hayalini olan tüm kızlar, kendinize inanıyorsanız cinsiyetinizi boşverin ve kendinizi zorlamaya devam edin” diyerek tüm hayranlarına ilham kaynağı oldu. VKLioon’un turnuva finalinde verdiği mücadeleyi izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Fortnite Mobile

Fortnite Mobile

Etkin olduğu her platformda büyük ses getirmeyi başaran Fortnite, tekrar her yaştan ve her tarzdan insanın ilgisini çeken bir hayatta kalma oyunu. İlk çıktığı günden beri popülaritesini hiç kaybetmeyen bu oyunun az daha 130 milyon faal oyuncusu bulunuyor. 

Fortnite Mobile, canlandırma türünden olsa da birincil bakışta yalnızca erkeklere hitap ediyor gibi gözükebilir. Ama oyunun keza mobil keza de PC platformlarında kadın oyuncu sayısı oldukça artı ve kadın yayıncılar Twitch, Facebook ve YouTube gibi platformlarda son derece yüksek izleyici sayısına sahip. 

Fortnite MobileİNDİR Fortnite MobileİNDİR

Avustralyalı bayan e-sporcu Loserfruit, göz dolduran performansı doğruca oyuna karakter olarak dahil edilmişt:

Avustralyalı bir oyuncu olan Loserfruit, profesyonel bir Fortnite oyuncusu ve YouTube kanalında 2,88 milyon, Twitch’te ise 2 milyon abonesi bulunuyor. Yayınlamış olduğu Overwatch ve Fortnite oyunlarıyla bir hayli popülerleşen Loserfruit, en popüler oyuncuların arasında yer alıyor.

Fortnite, Yıldızlar Serisi adlı koleksiyonunda Loserfruit’in kendi tasarlamış olduğu skin paketini oyun içerisinde satışa sundu ve paket gerçekten de büyük alaka fark etti. Ninja gibi tekrar başka bir profesyonel oyuncunun da içinde bulunduğu bu koleksiyona bir bayan oyuncunun da dahil edilmesi son derece kibir verici olmuş. Loserfruit’in YouTube kanalına buradan göz atabilirsiniz. 

Comments
To Top