Haber

Yaklaşık 1 Ton Ağırlığındaki Büyük Beyaz Köpek Balığı, Miami Açıklarında Tespit Edildi

Yaklaşık 1 Ton Ağırlığındaki Büyük Beyaz Köpek Balığı, Miami Açıklarında Tespit Edildi

Yaklaşık 1 ton ağırlığında olan Unama’ki, dünyanın en büyük beyaz köpek balıklarından biri olarak kabul ediliyor. Geçtiğimiz eylül ayının sonlarında Nova Scotia açıklarında bir elektronik izleme cihazıyla işaretlenen kadınsı köpek balığı, 4,7 metre uzunluğunda ve bütün 940 kilogram ağırlığında.

Unama’ki, büyük deniz hayvanlarını işaretleyip peşine düşüp takip eden kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ocearch kadar şimdiye değin işaretlenmiş en büyük ikinci büyük beyaz olarak kabul ediliyor. Ama bu, Unama’ki’nin daha artı büyüyemeyeceği anlamına gelmiyor.

Unama’ki, Miami açıklarında saptandı:

köpek balığı

Araştırmacılar, 2,2 ton ağırlığa ve 6 metreden pozitif uzunluğa sahip bazı büyük beyazların bulunduğunu söylüyorlar. Egemen araştırma kuruluşu, daha önce 1600 kilogram ağırlığında ve 5,2 metre uzunluğunda bir dişi büyük beyaz köpek balığını keşfedip etiketlemişti. Tıpatıp Unama’ki gibi Nova Scotia açıklarında keşfedilen bu büyük beyaza Nukumi adı verildi.

Eylül ayında Nova Scotia açıklarında keşfedilen Unama’ki, ilk işaretlendiği günden bu yanlamasına azıcık yolculuk etti ve kısa vakit önce Miami yakınlarında, bir uyduya sinyal yolladı. Köpek balığının sırt yüzgecinde bulunan uydu takipçisi, 5 Kasım günü Miami’nin güneyinde yer alan Key Largo açıklarında TSİ 13.46’da sinyal yolladı.

Büyük beyaz köpek balıkları her ne değin korkutucu ve vahşi olsalar da Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği kadar savunmaz kabul ediliyor. Bu yüzden keşfedilen büyük beyazlar işaretlenip yakından peşine düşüp takip ediliyor.

Büyük beyazların uyduya sinyal gönderebilmeleri için sırt yüzgeçlerinin su yüzeyinin dışına çıkması gerekiyor ve bu da bu canlıları peşine düşüp takip etmeyi zorlaştırıyor. Zira büyük beyazlar defalarca okyanus yüzeyinin yakınında vakit geçirmiyor, yani yerleri bilinmeden uzunca bir vakit gözden kaybolabilirler. Unama’ki’yi izleyen bilim insanları, balığın onları doğum yaptığı yere götüreceğini umuyor.

Comments
To Top