Haber

Yakın Zamanda Sürpriz Bir Şekilde Duyurulan ve Beklemeye Değer 10 Şahane Oyun

Yakın Zamanda Sürpriz Bir Şekilde Duyurulan ve Beklemeye Değer 10 Şahane Oyun

2020 yılı, genel olarak bol bol yeni oyunun çıktığı ve birçoğumuzun da bol miktarda oyun oynadığı bir sene olarak geçti. Özellikle Cyberpunk 2077 ve The Last of Düşünce Part II gibi münakaşacı ve büyük oyunların senesi olan 2020 bitmeden yeni oyunlar duyurulmaya devam ediyor.

The Game Awards 2020 yakın bir tarihte düzenlendi ve birçok oyun ödülleri evine götürdü. Etkinlikte dağıtılan ödüllerin yanı sıra sürpriz bir şekilde çoğu yeni oyun da duyuruldu. Oldukça ilginç oyunların bulunduğu bu yeni duyurulan oyunlar listemize, hep beraber yakından bir göz atıyoruz.

Yakın zamanda duyurulan 10 yeni oyun:

Evil West Tchia Century: Age of Ashes Open Roads The Castillo Protocol Perfect Dark Season Evil Dead The Game Ark II The Next Mass Effect

Vakşi batı teması ile doğa üstü varlıklara karşısında çaba: Evil West

Çıkış yılı: 2021 Platform: PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S

Kovboy temalı bir yeni oyun olacak olan Evil West, mobil platformda bulunan ve bir dönemin efsanesi olan Six Guns gibi doğaüstü varlıkları kovboy ve Kaba Batı temaları ile birleştirecek. Her ne dek yayınlanan fragman oynanış içermese de oyunun içeriği hakkında oldukça doyurucu bilgileri bize veriyor.

Oldukça karanlık atmosfere sahip olan Evil West, vampir avcısı kovboy bir karakteri yöneteceğimiz Bloodborne tarzı öğelere sahip olacak bir oyun gibi duruyor. Hem Evil West, ABD’nin kuruluş yıllarında geçen mitlere ve efsanelere de epeyce fazla yer verecek.

Zelda efsanesinin izinden dışarı giden oyun: Tchia

Çıkış yılı: Bilinmiyor Platform: PC, Stadia

Açık dünya oyunu olacak olan Tchia, fizik kurallarına dayalı Sandbox tarzı bir yapıya sahip olacak. The Legend of Zelda: Breath of the Wild’ı kendine misal bölge Tchia, hikâye tarafında oldukça küçük bir ada ülkesi olan Yeni Kaledonya’dan ve bu ülkenin ulusundan ilham alıyor ve adanın kültüründen çoğu detaylar oyuna dâhil edilmiş durumda.

Fizik kurallarının epeyce önemli olduğu oynanışa sahip olacak olan Tchia, hem hikâye ayrıca de oynanış yönünden fazla şey vaad eden bir oyun olacağa benziyor. Keza oyunun grafiklerinin de oldukça tatlı göründüğünü belirtmekte avantaj var.

Uçaklar ya da uzay gemileri yerine Orta Dünya’da ejderhalarla savaşmak: Century: Age of Ashes

Çıkış yılı: 2021 (Şubat) Platform: PC

“İt dalaşı” teması, uçak kullandığımız oyunların emen anında hepsinde bulunuyor. Century: Age of Ashes ise bu temayı bir adım öteye taşıyarak uçaklarla ve uzay gemileriyle değil, ejderhalar ile gerçekleştiriyor.

Oynanış bakımından it dalaşı yaptığımız uzay gemisi oyunlarına çok eş Century: Age of Ashes büyük ihtimalle çevrimiçi olacak ve oyuncuların birbirleri ile ejderha üzerinde savaşmasını sağlayacak. Oyunda bulunan çoğu ejderhanın ise birbirinden öbür özellikleri olacak. Age of Ashes, oynanış ve us bakımından duyurulan oyunların en ilginçlerinden biri olmayı başarıyor.

Egemen bir bulmaca oyunu: Open Roads

Çıkış yılı: 2021 Platform: PC, Konsollar (Duyurulacak)

Çok sevilen bağımsız oyun Tacoma ve Gone Home’un yapımcıları, Open Roads ile oyun dünyasındaki maceralarına devam ediyorlar. Bundan Böyle iyice kendi hikâye atma tarzlarını oturtan Fullbright ekibi, grafik bakımından da Open Roads ile üst düzey bir iş çıkartmış gibi duruyor. İki arkadaşın çıktığı yolculuğa eşlik edeceğimiz bu oyunda, tekrar stüdyonun diğer oyunlarına benzer şekilde çözülmesi gereken gizemler ve bulmacalar yer alacak gibi duruyor.

Dead Space yapımcılarınan yeni bir efsane geliyor gibi: The Castillo Protocol

Çıkış yılı: 2022 Platform: PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S

2000’lerin en başarılı uzay/korku temalı oyunlarının başında gelen Dead Space yapımcılarının elinden çıkacak olan The Castillo Protocol, doğruyu söylemek gerekirse oldukça acayip bir oyun olacak gibi duruyor. The Castillo Protocol, günümüzden birkaç asır sonradan 2320 yılında geçecek ve bizleri Jupiter’in uydularından birine götürecek. Oyunun en acayip kısmı ise PUBG evreninde geçiyor olması.

Ayrıca oyun doğal olarak bir noktada Dead Space evrenine de bağlanacak. PUBG’nin arkadaki plan hikâyesi ise multi-milyoner bir bireyin eski paralı askerleri toplayarak misafir etme için ölümüne hayatta kalma maçları düzenlemesini içeriyordu. The Castillo Protocol bu hikâyeye nasıl bir bağlantı kuracak, hepimiz merakla bekliyoruz.

Yabancı yaşamın gerisinde gittiğimiz gizemli bir dünya: Perfect Dark

Çıkış yılı: Bilinmiyor Platform: PC, Xbox Series X/S

Xbox özel oyunu olacak olan Perfect Dark, gerçekte böylece de çıkması ihtimal verilmeyen bir oyundu. İlk olarak 2000 yılında çıkan uzaylı hikâyeli meşhur FPS oyunu Perfect Dark, sonunda yeni tür ile baştan başlatılacak gibi duruyor. Konsollarda FPS türünü popüler hâle getiren GoldenEye 007 oyununun mekanikleri üzerine kurulan Perfect Dark, zamanın oyunlarına tarafından lüzum oynanışı, gereke hikâyesi ve evreni ile üstteki düzey bir meslek sergilemiş bir oyundu. Yeni oyunun Perfect Dark serisini bitmiş başlatıp başlatmayacağı hemen şimdi bilinmiyor. Yeni çıkacak Perfect Dark, bir remaster ya da devam oyunu olabilir.

Küresel bir afet öncesi önemli eserleri ve anıları toplamak: Season

Çıkış yılı: Bilinmiyor Platform: PC, PlayStation 5

Birçok oyuncu göre yeni Journey olacağı söylenen yeni bağımsız oyun Season, tıpatıp Journey gibi özgün bir hikâye anlatımına ve kocaman görsel tasarıma sahip olacak gibi duruyor. Lakin Season’ın farklı olduğu nokta ise oyunda diyaloglar bulunacak ve ulaşım arabulucu olarak belli başlı karakterimiz bir bisiklete sahip olacak.

Bu iki değişikliğin ise bilhassa oynanış ve hikâye anlatımı yönlerinden Season’ı Journey’den ayıracak iki temel nokta olacağı düşünülüyor. Oyunun hikâyesine baktığımızda ise dünyada meydana gelecek bir afet var ve bu felaketten önce kayıtlı eserleri ve anıları toplamaya çalışıyoruz. Bu eylemlerimiz sonucunda laf konusu felaketi engelleyip engelleyemeyeceğimiz ise şu lahza muhakkak değil.

O ünlü zombi filminin oyun hali: Evil Dead The Game

Çıkış yılı: 2021 Platform: PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch

Evil Dead The Game, Sam Raimi’nin yönettiği ünlü film Evil Dead’in evreninde geçecek olan bir çok oyunculu TPS oyunu olacak. Çoğu yönden Left 4 Dead’e benzer oyunda Evil Dead film serine dair birçok acayip ayrıntısıyla uğraşma ve filmlerden karakterler bulunacak. Nefret Edilen Şey öğeleri olduğu kadar işin komedi kısmına da tartı veren stüdyo, bu şekilde hikâye anlatımı kısmında da filmlerin genel yapısına sadık kalacak gibi duruyor.

Hayatta kalma güdüsünü iliklerimize dek işletmesi beklenen oyun: Ark II

Çıkış yılı: Bilinmiyor Platform: PC, Xbox Series X/S

Bazı problemleri olsa da ilk ARK oyunu, geniş kitlelerce hayran eden ve oynanan bir oyun hâline gelmeyi başardı. Uzun süredir dedikoduları dolaşan Ark II ise nihayet The Game Awards etkinliğinde sürpriz bir şekilde duyuruldu. Vin Diesel’in dinazor avcısı olacağı bu oyun, Ark animasyon serisinin başlamasına da ön etap olacak ve dizide de Vin Diesel rol alacak. İlk oyuna tarafından daha çok hikâye odaklı olacak olan Ark II’de Vin Diesel’in yanı sıra Russell Crowe, Elliot Page ve David Tennant gibi çoğu ünlü isimde yer alacak.

Uzay gerilim ve aksiyonu olan unutulmaz Mass Effect serisi devam edecek: The Next Mass Effect

Çıkış yılı: Bilinmiyor Platform: PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S

Dosdoğru Mass Effect 3’ün bıraktığı yerden devam edecek gibi duran The Next Mass Effect, serinin öteki oyunlarına tarafından daha çok evren hikâyesi işleyecek ve daha büyük olacak. Hikâye hakkında her ne kadar detaylar açıklanmamış olsa da yeni oyun ile birlikte serinin önde gelen karakterlerinin hikâyelerine yer verilecek ve Mass Effect evrenine daha derin bir dalış yapılacak gibi duruyor.

The Game Awards etkinliğinde sürpriz şekilde duyurulan yeni oyunlara baktığımız 10 yeni oyun listemizin sonuna geldik. Yeni konsollar ile birlikte birbirinden güzel görünen daha birçok oyun önümüzdeki günlerde duyurulmaya devam edecek gibi duruyor. Sizler yeni duyurulan oyunlar hakkında neler düşünüyorsunuz? En çok beklediğiniz yeni oyun hangisi?

Comments
To Top