Haber

Xiaomi’nin Piyasa Değeri 100 Milyar Doları Buldu

Xiaomi'nin Piyasa Değeri 100 Milyar Doları Buldu

Uzakdoğulu teknoloji üreticileri arasında öne meydana çıkan firmalardan biri de Xiaomi oldu. Son yıllarda adını gitgide daha pozitif duymaya başladığımız firmanın piyasa değeri de buna bağlı olarak 100 milyar dolar noktasına ulaştı.

Fiilen şirket hisselerinin arz toplantısında firmanın kurucusu olan Lei Jun, 2018 yılında 100 milyar dolar piyasa değerine ulaşmayı hedeflediklerini açıklamıştı oysa bu hedeflerini gerçekleştirmeleri, planlanandan 2 yıl uzun sürdü.

Xiaomi hisseleri yükselişte

xiaomi grafik

Firmanın hisseleri, Hong Kong borsasında %9,1 yükselerek rekor kırdı. Hang Seng Endeksi içinde 13. sıraya yükselen firmanın piyasa değeri böylece 100 milyar doları aştı. Gün sonunda firmanın değeri 103 milyar dolar oldu.

Gelirinin manâlı kısmını zeki telefonlardan elde eden Xiaomi, 100 milyar dolar hedefini daha önce açıklamıştı. O dönemde firmanın değeri şu andakinin yarısından birazcık daha fazlaydı ve hisseleri de 17 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Firmanın yükselişi ise Ağustos ayından sonradan gerçekleşti. Xiaomi’nin Hang Seng Endeksi’ne dahil edileceği açıklandığından bu yanlamasına hisselerin değeri 2 katından fazlasına yükseldi. Çin’in çifte 12 alışveriş festivali de bu ay hisselerin %20 artmasını sağladı. Hang Seng’deki firmalar bu dönemde %5 ile %8 aralarında layık kazandı.

Xiaomi’den çoğaltma rekoru

xiaomi

Xiaomi hem Kasım ayında son iki yıldaki en çabuk çeyrek büyümesini açıkladı. Firmanın kazancı da tahminleri açık şekilde geride bıraktı. Böylece firma hedefine tahmininden yıllar daha sonra da olsa ulaşmayı başardı.

Çin’e karşısında uygulanan idareli ambargodan etkilenmeyen Xiaomi, bu nedenle hem küresel anlamda hem de Çin’in iç pazarında Huawei’den oluşan boşluğu da doldurmaya ve rakibinden pazar payı kapmaya başladı. Sizce Xiaomi bir gün Samsung ve Apple gibi firmalarla boy ölçüşebilecek büyüklüğe erişebilir mi?

Comments
To Top