Haber

Xiaomi, Yeni Bir IoT Platformu Olan Xiaomi Vela’yı Yayınladı

Xiaomi, Yeni Bir IoT Platformu Olan Xiaomi Vela’yı Yayınladı

Çin’in önde gelen üreticilerinden biri olan Xiaomi, MIDC 2020 etkinliğinde ekosistemi için yeni bir ekosistem ürünleri yazılım platformu yayınladı. Bu platform tamamen işyeri, bütün ekosistem teknolojilerini tek bir çatı aşağıda birleştirmeyi amaçlıyor.

Xiaomi’nin IoT Platformu Genel Müdürü Fan Dian, “Vela”nın Latince’de yelken başlamak anlamına geldiğini açıklama etti. Buna uygun olarak da işyeri öbür platformlardan geliştiriciler ile çalışmayı amaçlıyor. Dian ileride bu platformu zeki saatlere, fitness peşine düşüp takip cihazlarına ve akıllı hoparlörlere de dağıtmak istediklerini söylüyor.

Xiaomi Vela nedir?

xiaomi vela

Xiaomi Vela, açık kaynak kodlu gömülü işletim sistemi NuttX üstüne geliştirilmiş olan bir ekosistem yazılım platformudur. Bu platform temelde üç kısma ayrılıyor. Bunlardan en altta NuttX Kernel bulunurken ona geliştirici araçları ve üst katmandaki Vela dilekçe çerçevesi eşlik ediyor.

NuttX Kernel esas olarak tahsis sıralam platformlararası irtibat, dosya sistemi ve öteki işletim sistemi fonksiyonlarını yürütüyor. Ek olarak cihaz sürücüleri, TCP/IP protokolleri, baskı idare bileşenleri gibi farklı fonksiyonlar da burada bulunuyor. 

Xiaomi Vela çerçevesi ise kendi içinde iki katmana sahip. Bu katmanlardan üstteki tabaka ayrı ekosistem platformlarına göre ayrılıyor. Daha alt katmanda ise ORA, GUI, yerel depolama gibi daha esas özellikler yer alıyor.

Önizleme programı başlıyor

xiaomi vela

Xiaomi Vela bilhassa de hedeflediği IoT alanında böylece fazla çiple çalışabiliyor. Böylece bu platform ile farklı MCU donanımları, yazılımları ve iletişim protokolleri bir araya getirilebiliyor. Işyeri ise asıl senaryoda her uygulamayı desteklemeyi hedefliyor. 

Fan Dian konuşmasında keza Xiaomi’nin ekosistem ürünlerinin sayısının da 271 milyonun üstüne çıktığını açıkladı. Firmanın AIoT platformunda 3800 partneri bulunuyor. Xiaomi, Vela önizleme programını da bugünden itibaren erişime açtı. Keza parça üreticileri hem de geliştiriciler platforma ziyafet edildi.

Comments
To Top