Haber

Xiaomi, Üçüncü Çeyrekte Türkiye’nin En Çok Akıllı Telefon Satan Şirketi Oldu

Xiaomi, Üçüncü Çeyrekte Türkiye'nin En Çok Akıllı Telefon Satan Şirketi Oldu

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi’nin her gün birazcık daha büyüdüğü sugötürmez bir reel. Hatta kısa bir vakit önce de şirketin, geçtiğimiz çeyrek dönemde Apple’ı geride bıraktığı açığa çıkmıştı. Benzer bir koşul, Türkiye’de de yaşanıyor gibi görünüyor. Canalys kadar paylaşılan verilere tarafından Xiaomi, temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte Türkiye’de en çok akıllı telefon satışı yapan şirket olarak kayıtlara geçti.

Yapılan araştırmaya göre Xiaomi’nin Türkiye’deki pazar payı, yıllık bazda yüzde 26 oldu. Şirketin Türkiye’deki çoğalma oranı ise yüzde 340 olarak karşımıza çıktı. Bu pazar payı ile çoğaltma oranları, Türkiye’deki tüketicilerin son çeyrekte, en çok Xiaomi’yi seçim ettiklerini ortaya koyuyor. Şirket Türkiye’de, Samsung, Apple ve Huawei gibi güçlü rakiplerini ezip geçmiş durumda.

İşte Canalsy göre paylaşılan veriler

Xiaomi

Canalsy’nin verilerine baktığımızda, Xiaomi’yi takip eden şirketin Samsung olduğunu görüyoruz. Buna göre Samsung, Türkiye pazar payının yüzde 21’ini elinde tutuyor. Şirketin son çeyrekteki durumu ise yüzde 17 olarak karşımıza çıkıyor. Keza Samsung’la benzer bir kaderi Huawei yaşıyor. Üçüncü çeyrekte pazar payının yüzde 18’ini elinde tutabilen Huawei, Türkiye’de yüzde 7 oranında küçüldü. Açıklanan verilerin dördüncü esnasında bulunan Apple, Türkiye pazar payının yüzde 15’ini elinde tutarken ülke genelinde yüzde 290 büyüdü. Keza, diğer bir Çinli şirket olan OPPO, pazar payının yüzde 7’sini elinde tutabildi. OPPO da Xiaomi veya Apple dek olmasa da Türkiye içinde büyümeyi başardı.

Xiaomi’nin Türkiye’deki başarısıyla ilgili konuşan Xiaomi Türkiye Satış Direktörü İrfan Öztürk, bu başarıya ulaşmalarını karşılayan herkese minnet duyduklarını açıkladı. Şirketin bu denli büyümesinde Xiaomi hayranlarının büyük payının olduğunu söyleyen Öztürk, kullanıcılardan aldıkları geri dönüşler doğruca bu noktaya ulaştıklarını belirtti. İrfan Öztürk, üç ilkeyi yol gösterici olarak belirleyip, bu ilkeleri peşine düşüp takip ettiklerini açıklama etti.

Öztürk’e tarafından Xiaomi, en iyi fiyat performans ürünlerini sunmaktan vazgeçmeyecek, reformcu teknolojilerin Ar-Ge çalışmalarını bırakmayacak ve tüketicileri etkileyecek ürünler tasarlamaya devam edecek. Bu ilkelerin Türk halkı tarafından da kabul gördüğünü söyleyen Öztürk, 2 yıldır pazarda olup görünmeyen seviyelerde büyümelerinin, bunun en net göstergesi olduğunu ifade ediyor. 

Comments
To Top