Haber

Xiaomi CEO’su Şirketin Adının Neden “Xiaomi” Olduğunu Açıkladı

Xiaomi CEO'su Şirketin Adının Neden "Xiaomi" Olduğunu Açıkladı

Son birkaç yılda bilhassa akıllı telefon pazarında Çinli markaların red edilemez bir yükselişinin olduğunu bildirmek olası. bununla beraber Çinli markaların satışları ve popülerliği artıyor olmasına karşın özellikle batı ülkelerindeki kullanıcılar markaların isimlerini telaffuz etmekte hala zorlanıyorlar. 

Xiaomi, takriben 10 yıllık, genç diyebileceğimiz bir şirket olmasına rağmen akıllı telefon pazarının sözü geçen oyuncuları aralarında yer almayı başarmış durumda. Peki hiç “Xiaomi” kelimesinin ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? Kısa zaman önce bazı girişimciler ile bir araya gelen Xiaomi CEO’su Lei Jun, bu sorunun yanıtını paylaştı.

xiaomi ceo'su

Aktarılan bilgilere göre kurucuları, o vakit demin adı emin olmayan marka için ad aratışındayken Türkçe karşılığı “Kızılyıldız”, “Kırmızı Biber” ve “Siyah Pirinç” olan isim önerilerinde bulundular. Son olarak şirketin ismi için Pirinç (Çincesi “Mi”) demeyi teklif ettiğinde ise yatırımcı Liu Qin, “İnternet, doğası gereği kaçamak yapmaya meyillidir.” diyerek şirketin isminin Xiaomi olmasını önerdi ve bu önerge kabul edildi.

“Xiaomi” isminin markaya kattığı değerinde ile ilgili de konuşan CEO Lei Jun, bir şirketin iyi ürünleri yoksa, kullanıcı deneyimine önem vermiyorsa adının ne olduğunun manâlı olmadığını, buna rağmen iyi ürünlere, kullanıcı deneyimine ve çekirdeğe sahip olan bir şirketin basit bir isimle dahi başarılı olabileceğini açıklama etti. 

Kısacası Lei Jun’a göre isim, markanın nasıl bir değere sahip olacağı konusunda yaklaşık olarak hiçbir etkiye sahip değildir. bu vesileyle; Xiaomi hakkında eksik tanıdık bazı gerçeklerden bahsettiğimiz haberimize buradan ulaşabilirsiniz

Comments
To Top