Haber

Windows’un ‘Dosya veya Dizin Bozuk ve Okunamaz Durumda’ Hatası ve Çözümü

Windows'un 'Dosya veya Dizin Bozuk ve Okunamaz Durumda' Hatası ve Çözümü

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınıza harici değişmez disk, USB flash hafıza ve SD kart gibi harici bir depolama aygıtı bağlayıp açtırmak istediğiniz zaman karşınıza “Dosya ya da dizin bozuk ve okunamaz durumda” hatası çıkabilir. Böyle bir hata son derece sıkıcı olmakla birlikte genelde hatadan kurtulmak için verilerinizi de feda etmeniz gerekebilir.

Peki, verilerinizi kaybetmeden “Dosya ya da dizin bozuk ve okunamaz durumda” hatası nasıl çözülür? Hatanın çözümü için uygulayabileceğiniz programlı ve programsız yöntemler var. Ama veri kaybı olmadan çözüm için harici depolama aygıtının fazla pozitif hasar almamış olması önemli.

“Dosya ya da dizin bozuk ve okunamaz durumda” çözüm yöntemleri:

Usul #1: Komut İstemi ekranı üzerinden kusur çözümü Yöntem #2: EaseUS Partition Master programı ile çözüm Yöntem #3: EaseUS Veri Recovery Wizard programı ile dosyaları kurtarma Usul #4: Şekillendirme işlemi ile aygıtı kurtarma

dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda

Komut İstemi ekranı üzerinden “Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda” hatası çözümü Windows araçları ile uygulanabilen bir yöntemdir. Öteki iki usul için ise EaseUS programlarını kullanmak gerekiyor. Programların ücretsiz, test versiyonları ile hatanın çözümüne ulaşabilirsiniz. Biçimlendirme yöntemi ise aygıtı kurtarma için gereklidir. 

Yöntem #1: Komut İstemi ekranı üzerinden kusur çözümü:

Adım #1: Windows arama çubuğunu açın. Adım #2: Komut İstemi yazın ve aratın. Adım #3: Komut İstemi üzerinde sağa tıklayarak yönetici olarak çalıştırın. Adım #4: Meydana Çıkan ekranı onaylayın. Adım #5: Komut İstemi ekranına system32>chkdsk / f h: yazın ve Enter’a basın. Komutta bulunan “h” yerine kusur uyarısı veren aygıtın adını yazın. Adım #6: Komut ile beraber sistem aygıtı denetleme etmeye başlayacak. Adım #7: İşlem bitince aygıtı tehlikesiz olarak bilgisayarınızdan kaldırın. Adım #8: Bilgisayarı baştan başlatın. Adım #9: Kusur veren aygıtı bilgisayara baştan bağlayın. Adım #10: Hatanın devam edip etmediğini denetleme edin.

dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda, komut istemi

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda öyle çok hatanın çözümünde olduğu gibi “Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda” hatası çözümü için de Komut İstemi ekranını kullanabilirsiniz. Yukarıdaki komutu yazdığınız vakit sistem aygıtı tarayacak ve hataya sebep olan küçük sorunları ortadan kaldıracaktır. 

Elbette, Komut İstemi ekranı üzerinden bu komutu yazarak başlatacağınız sistem aracı diskte var olan büyük hataların çözümü için tatmin edici gelmeyebilir. Bu usul daha önce bahsettiğimiz minik sorunları ortadan kaldırır oysa gerçi “Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda” hatası için ilk uygulanması gereken çözüm yöntemidir. 

Yöntem #2: EaseUS Partition Master programı ile çözüm:

Adım #1: Buradan EaseUS Partition Master programını indirin ve kurulumu tamamlayın. Adım #2: Programı başlatın ve hata veren aygıtı bulun. Adım #3: Üzerinde sağa tıklayın ve Check File System seçeneğine tıklayın. Adım #4: Açılan ekranda Try to fix errors if found seçeneğini onaylayın. Adım #5: Start butonuna tıklayın. Adım #6: Cihaz boyutuna göre değişen bir zaman sonunda tarama tamamlanacak. Adım #7: Aygıtı tehlikesiz olarak bilgisayarınızdan kaldırın. Adım #8: Bilgisayarı yeniden başlatın. Adım #9: Aygıtı bilgisayara yeniden bağlayın. Adım #10: Hatanın devam edip etmediğini yoklama edin.

dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda, easeus partition master

EaseUS Partition Master, “Dosya ya da dizin bozuk ve okunamaz durumda” ve güya disk hataları için geliştirilmiş bir programdır ve kullanımı ücretlidir. Fakat profesyonel ve uzun süreli uygulama düşünmüyorsanız ücretsiz deneme sürümünü kullanarak hatanın çözümüne kolayca ulaşabilirsiniz.

Programın bedava test sürümü adı üstünde sadece esas bazı hizmetleri kullanmanıza izin verir. Daha profesyonel hizmetler istiyorsanız ücretli abonelikleri tercih edebilirsiniz ama “Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda” gibi hataların fazla sık başına gelmeyeceğini umarak, yalnızca ücretsiz test sürümünün sizin için yeterli olacağını söyleyebiliriz. 

Yöntem #3: EaseUS Veri Recovery Wizard programı ile dosyaları kurtarma:

Adım #1: Buradan EaseUS Veri Recovery Wizard programını indirin ve kurulumunu tamamlayın. Adım #2: Programı başlatın ve kusur veren aygıtı bulun. Adım #3: Aygıtı seçin ve Scan seçeneğine tıklayın. Adım #4: Tarama ilerledikçe aygıtta yer alan veriler karşınıza çıkmaya başlayacak. Adım #5: Cihaz boyutuna göre değişen bir süre sonunda tarama tamamlanacak. Adım #6: Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin. Adım #7: Recover seçeneğine tıklayın. Adım #8: Dosyaları kaydetmek istediğiniz hedef klasörü seçin. Adım #9: Kaydet butonuna tıklayın. Adım #10: Kurtarmak istediğiniz tüm dosyalar için aynı işlemi gerçekleştirin.

dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda, easeus data recovery wizard

EaseUS Bilgi Recovery Wizard programı, “Dosya ya da dizin bozuk ve okunamaz durumda” gibi hatalar veren ve içindeki verilere ulaşılamayan harici depolama aygıtlarında bulunan verilerin kurtarılması için geliştirilmiş bir programdır. Program ile 2 GB boyuta değin dosyayı ücretsiz olarak kurtarabilirsiniz. 

Eğer hiçbir usul işe yaramadıysa ve aygıtı biçimlendirmekten diğer çareniz kalmadıysa şekillendirme işlemi ile bilgi kaybetmeden önce EaseUS Bilgi Recovery Wizard programını kullanın ve en azından kurtarabildiğiniz değin veriyi kurtarın. 

Yöntem #4: Biçimlendirme işlemi ile aygıtı kurtarma:

Adım #1: Kusur veren aygıtı bilgisayara bağlayın. Adım #2: Bu Bilgisayar klasörünü açın. Adım #3: Aygıt üstünde sağa tıklayın. Adım #4: Biçimlendir seçeneğine tıklayın. Adım #5: Şekillendirme seçeneklerini düzenleyebilir ya da varsayılan olarak bırakabilirsiniz. Adım #6: Başlat butonuna tıklayın. Adım #7: Aygıt boyutuna kadar değişen bir vakit sonunda biçimlendirme işlemi tamamlanacak. Adım #8: Aygıtı tehlikesiz olarak bilgisayarınızdan kaldırın. Adım #9: Bilgisayarı her tarafta başlatın. Adım #10: Biçimlendirdiğiniz aygıtı bilgisayara her yerde bağlayın. Adım #11: Hatanın devam edip etmediğini denetim edin.

dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda, aygıt biçimlendirme

Şekillendirme işlemi ile kusur veren aygıtta bulunan tüm verilerin silineceğini ve bu nedenle öncesinde EaseUS Data Recovery Wizard programı ile verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Biçimlendirme yöntemi verileri silse bile kusur veren aygıtı daha sonra güvenle kullanabilmeniz için gerekli bir işlemdir. 

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınıza bağlamış olduğunuz bir harici depolama aygıtını açmak istediğiniz vakit karşınıza çıkabilen “Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda” hatası çözümü için uygulayabileceğiniz programlı ve programsız yöntemleri deneyerek bilgi kaybına uğramadan bu hatanın çözümüne ulaşabilirsiniz. 

Comments
To Top