Haber

Windows’taki ‘Yüklü Ses Çıkış Aygıtı Yok’ Hatası Nasıl Çözülür?

Windows'taki 'Yüklü Ses Çıkış Aygıtı Yok' Hatası Nasıl Çözülür?

İş ve jurnal başvuru formu almak üzere günümüzün büyük bir bölümünü ele geçirmiş olan bilgisayarlar, kullanıcıları donanımsal ve yazılımsal sorunlarla da tanışmaya iten unsurlar haline geldi. Onlarca yazılımsal sorundan biri olan “yüklü ses çıkış aygıtı değil” hatası ise çoğunlukla HP ve Dell marka dizüstü bilgisayarlarda kullanıcıları karşılıyor.

Bahsi geçen kusur, kullanıcının sistem üzerindeki hiçbir sesi duymamasına yol açıyor ve bu da dilekçe deneyimini önemli oranda baltalıyor. Yeni bir Windows güncellemesi, ses sürücülerinizin aktüel olmaması ve ses aygıtlarının olağandışı bir şekilde devreden çıkması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bu hatanın çözümüne yönelik birkaç yöntem mevcut. Yazımızda bu yöntemlerin birkaçından sizlere bahsedeceğiz.

‘Yüklü ses çıkış aygıtı yok hatası’ çözüm yöntemleri:

Usul #1: Windows 10’un Sorun Giderici aracını kullanmak Usul #2: Ses sürücülerini güncellemek Usul #3: Yüklü sürücüyü silip tekrar yüklemek Usul #4: Windows 10 güncellemelerini belirlemek Yöntem #5: Donanımsal yoklama temin etmek

Usul #1: Windows 10’un Sorun Giderici aracını kullanmak:

Adım #1: Sağ alttaki ses ikonuna sağ tıklayın. Adım #2: “Ses sorunlarını gider” seçeneğini seçin. Adım #3: Sorununu onarmak istediğiniz aygıtı seçin. Adım #4: “İlerle” butonuna tıklayın.

Sorun giderici

Microsoft, Windows’ta ortaya çıkabilecek onlarca farklı hata için Sorun Giderici adlı bir özelliği entegre etti. Sorun Giderici, seçmiş olduğunuz aygıtı kısa süreli bir teste sokarak herhangi bir yazımsal veya donanımsal sorunu olup olmadığını raporluyor. Böylece Windows’un yapmış olduğu tespitlere göre sorununuzun çözümüne bir adım daha yaklaşmış oluyorsunuz.

Usul #2: Ses sürücülerini güncellemek:

Adım #1: “Windows Tuşu+X” kombinasyonunu kullanın. Adım #2: “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini seçin. Adım #3: “Ses, video ve oyun denetleyicileri” sekmesini genişletin. Adım #4: Sorunlu aygıtınızın namına sağ tıklayın. Adım #5: “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğine tıklayın. Adım #6: “Sürücüleri otomatik olarak ara” butonunu kullanın.

Aygıt yöneticisi

Yüklü ses çıkış aygıtı değil” hatası ile karşılaşmanızın sebeplerinden biri de sürücülerinizin aktüel olmaması olabilir. Sorun yaşadığınız aygıtınızın sürücüsünü “Aygıt Yöneticisi” yoluyla güncelleyerek hatanın önüne geçebilirsiniz.

Usul #3: Yüklü sürücüyü silip her tarafta yüklemek:

Adım #1: “Windows Tuşu+X” kombinasyonunu kullanın. Adım #2: “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini seçin. Adım #3: “Ses, video ve oyun denetleyicileri” sekmesini genişletin. Adım #4: Sorunlu aygıtınızın namına sağ tıklayın. Adım #5: “Cihazı kaldır” seçeneğine tıklayın. Adım #6: Bilgisayarınızı bitmiş başlatın. Adım #7: Windows güncellemelerini denetleyin ve indirin.

Sürücü kaldırmak

Eğer ses sürücülerini güncellemeniz soruna çözüm olmadıysa yüklü olan ses sürücüsünü bilgisayarınızdan kaldırıp tekrar yüklemeniz bir sonraki adımınız olmalıdır. Cihaz Yöneticisi aracılığıyla ses sürücüsünü kaldırıp bilgisayarınızı her yerde başlattığınızda eksik olan sürücüler “Windows Update” sekmesinde bitmiş indirilecektir.

Yöntem #4: Windows 10 güncellemelerini belirlemek:

Adım #1: “Windows Tuşu+I” kombinasyonuyla “Ayarlar” sekmesine antre yapın. Adım #2: “Güncelleştirme ve Güvenlik” butonuna tıklayın. Adım #3: “Güncelleştirmeleri denetle” butonuna tıklayın.

Windows Update

Herhangi bir aygıtınızla ilgili problem yaşamamak için Windows’u tekrar tekrar aktüel yetişmek en faydalı saldırı olacaktır. Bir Takım güncellemelerle birlikte diğer sorunlar ortaya çıkabiliyor olsa da Microsoft’un bu sorunlar için yeni bir güncelleme yayımlaması uzun sürmüyor.

Yöntem #5: Donanımsal denetleme karşılamak:

Eğer yukarıdaki 4 yöntemin hiçbiri sorununuza çözüm olmadıysa problemin kaynağı donanımsal olabilir. Donanımsal problemlere misal olarak ses cihazının bedenen hasar görmüş olması ve kullanılan kablonun zedelenmesi verilebilir. Ses aygıtınızın sorunlu olup olmadığından belirlenmiş elde etmek için cihazı başka bir bilgisayara bağlayıp denemenizi öneririz. Eğer kendi bilgisayarınızda soruna yol açan cihaz diğer bir bilgisayarda sorunsuz çalışıyor ise problemin esas kaynağı bilgisayarınızın ta kendisi olabilir.

Eğer yukarıdaki yöntemlerin sonucunda bilgisayarınızın donanımsal olarak problemli olduğu kanaatine varırsanız bireysel müdahalede bulunmadan önce cihazınızı yetkili servisine göndermenizi öneririz. Eğer garanti zarfında bir cihaz kullanıyorsanız ve servise yollamak yerine kendiniz müdahale ederseniz cihazın garantisini geçersiz kılabilirsiniz.

Comments
To Top