Haber

Windows’taki ‘Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu’ Hatası ve Çözümü

Windows'taki 'Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu' Hatası ve Çözümü

Windows işletim sistemine sahip dizüstü veya masaüstü bilgisayarınız açıldığı zaman karşınıza ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel koşul oluştu’ hatası çıkabilir. Devam butonuna tıklayarak bu hatayı görmezden gelebilir ve bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Oysa ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatasının devamlı çıkıyor olması can sıkıcı olacak ve ileride öbür sorunlara altyapı oluşturacaktır.

Peki, ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel şart oluştu’ hatası nasıl çözülür? genel olarak bu hataya; antivirüs yazılımınız, bilgisayarınıza bulaşmış bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım, içten yüklenmemiş Microsoft .NET Framework uygulaması ya da bir ekipman sorunu neden olabilir. Nedenleri bambaşka olsa bile aşağıdaki yöntemleri deneyerek, biri ile mutlaka ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel şart oluştu’ hatasının çözümüne ulaşacaksınız.

‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatası nasıl çözülür?

Usul #1: Bilgisayarınıza antivirüs taraması yapın. Usul #2: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın. Usul #3: Donanım ve Cihaz Sorun Giderici’yi çalıştırın. Usul #4: Microsoft .NET Framework uygulamasını her yerde yükleyin.

Yöntem #1: Bilgisayarınıza antivirüs taraması yapın:

uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu, antivirüs tarama

Bilgisayarınıza bulaşmış olan bir virüs veya kötü amaçlı yazılım sebebiyle ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatası ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Hatanın nedeninin böyle bir durum olup olmadığını öğrenmek için güvendiğiniz bir antivirüs yazılımı ile detaylı bir virüs taraması yapın.

Tarama sonucuna göre bilgisayarınızda bir virüs ya da fena amaçlı yazılım olup olmadığını görebilirsiniz. genelde güvenilir olmayan kaynaktan indirilmeyen bir program ya da güvenilir olmayan bir internet sitesine girmeniz nedeniyle bilgisayarınıza bir virüs veya fena amaçlı yazılım bulaşmış olabilir. 

Yöntem #2: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın:

uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu, antivirüs, devre dışı

Antivirüs yazılımları bilgisayarınızı virüs ve kötü amaçlı yazılımlardan koruduğu gibi ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ gibi hataların ortaya çıkmasına da niçin olabilmektedir. Bunun nedeni, yazılımın tehditlere karşısında bilgisayarı kısıtlayıcı önlemler almasıdır.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz antivirüs yazılımını bir süre devre dışı bırakın veya en ince ayrıntısına kadar kaldırın. Bilgisayarı her yerde başlattığınız vakit ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ hatası çıkmıyorsa alternatif bir antivirüs yazılımı kullanmanız öğüt ediliyor. 

Ayrı antivirüs yazılımları, ayrı hatalara niçin olabilecek kısıtlamalar getirebilir. Misal belirlemek gerekirse bazı antivirüs yazılımları çevrimiçi alışveriş esnasında güvenliğiniz için öyle çok kısıtlama getirebilir. Benzer şekilde bazı antivirüs yazılımları ise güncelleme ve yeni yazılım doldurma esnasında güvenliğiniz için bazı kısıtlamalar getireceklerdir. 

Yöntem #3: Teçhizat ve Aygıt Sorun Giderici’yi çalıştırın:

Adım #1: Windows arama çubuğunu açın. Adım #2: %systemroot%system32msdt.exe -id DeviceDiagnostic yazın ve Enter’a basın. Adım #3: Komut çalışacak ve Ekipman ve Aygıt Sorun Giderici aracını açacaktır. Adım #4: İleri butonuna basın ve taramayı başlatın. Adım #5: Tarama değişen bir vakit sonunda tamamlanacak ve sonuç ekranı çıkacak. Adım #6: Sonuç ekranında aracın bulduğu, çözdüğü ve hakkında öneri sunduğu sorunları göreceksiniz. Adım #7: Aracın sunduğu adımları peşine düşüp takip edin. Adım #8: Bilgisayarı her tarafta başlatın. Adım #9: Sorunun devam edip etmediğini yoklama edin.

uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu, donanım ve aygıt sorun giderici

Bilgisayarınızın donanım ve aygıtlarında yer alan sorunlar ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu’ gibi hataların oluşmasına neden olabilir. Donanım ve Aygıt Sorun Giderici aracı bilgisayarınızdaki teçhizat ve aygıtlardaki küçük sorunları çözecek, öteki sorunları bulacak ve size gösterecektir. Aracın sunduğu önerilere tarafından sorunlara müdahale edebilirsiniz. 

Donanım ve Aygıt Sorun Giderici aracının bulduğu ve çözemediği sorunlar genelde aktüel olmayan cihaz sürücülerinden veya içten yüklenmemiş donanımlardan oluşuyor. bu nedenle son yüklediğiniz donanımları ve Aygıt Yöneticisi üzerinden aygıt sürücülerini teftiş ederek ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel koşul oluştu’ hatasına neden olacak sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. 

Yöntem #4: Microsoft .NET Framework uygulamasını baştan yükleyin:

Adım #1: Bilgisayarınızdaki yüklü uygulamaları denetleme edin. Adım #2: Eğer herhangi bir Microsoft .NET Framework versiyonu varsa adamakıllı kaldırın.  Adım #3: Buradan Microsoft .NET Framework son versiyonunu indirin. Adım #4: Kurulum işlemlerini tamamlayın. Adım #5: Bilgisayarınızı tekrar başlatın. Adım #6: Sorunun devam edip etmediğini denetim edin.

uygulamanızda işlenmemiş özel durum oluştu, microsoft .net framework

‘Uygulamanızda işlenmemiş özel şart oluştu’ hatasının en esas nedenlerinden biri Microsoft .NET Framework uygulamasının yüklenmesi esnasında oluşmuş bir hatadır. bu nedenle bilgisayarınızda yüklü olan uygulamayı iyice kaldırmalı ve Microsoft devlete ait internet sitesinden son versiyonu indirmelisiniz. Eğer bilgisayarınız son versiyonun sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa size en yerinde olan versiyonu indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz. 

‘Uygulamanızda işlenmemiş özel şart oluştu’ hatasına neden olan Microsoft .NET Framework uygulamasının yüklenmesi sırasında oluşmuş hatalar genelde yanlış versiyon yüklemeleri kaynaklı oluşmaktadır. böylece yükleme öncesi Microsoft resmi internet sitesinde her bir Microsoft .NET Framework versiyonu için yazar sistem gereksinimlerini ayrıntılı olarak incelemekte yarar var.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızı açtığınız vakit karşına ‘Uygulamanızda işlenmemiş özel şart oluştu’ hatası çıkıyorsa çözümü için yukarıdaki yöntemleri sizin için zorlama olandan basit olana doğru deneyin, birinde mutlaka çözüme ulaşacaksınız. 

Comments
To Top