Haber

Windows’taki ‘msvcr120.dll Hatası’ Nasıl Çözülür?

Windows'taki 'msvcr120.dll Hatası' Nasıl Çözülür?

Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 öncelikle almak üzere bütün bambaşka Windows versiyonlarına sahip bilgisayarlarınızda Sims 4, Payday 2, ETS 2 gibi ayrı oyunlar veya öbür programlar kaynaklı olarak dll dosyalarda sorun meydana gelmiş olabilir ve msvcr120.dll hatası karşınıza çıkabilir. Hata uyarısı genel olarak msvcr120.dll bulunamadı, dosyası yetersiz, bulunamıyor gibi başlıklar şeklinde görülebilir.

Peki, msvcr120.dll hatası nasıl çözülür? İlk olarak ayrıntıları ile belirtmek gerekiyor ki yanlış DLL dosyasını bir internet sitesinden indirerek sistem klasörüne eklemek sorunu çözmek yerine daha da büyütecektir. böylece elbette kusur veren DLL dosyasını ayrı kaynaklardan indirmeye çalışmayın. Bunun yerine msvcr120.dll hatası çözümü için uygulayabileceğiniz alternatif yöntemler var. Bazıları biraz kompleks olsa da hatayı ortadan kaldıracaktır.

msvcr120.dll hatası nasıl çözülür?

Usul #1: Geri değişim kutusunu denetim edin. Usul #2: Sisteminizi detaylı virüs taramasından geçirin. Yöntem #3: İşletim sisteminizi güncelleyin. Yöntem #4: 32 bit msvcr120.dll dosyasını SysWOW64 klasörüne kopyalayın. Yöntem #5: Son eklediğiniz donanımları teftiş edin. Yöntem #6: msvcr120.dll hatasına neden olan programı baştan yükleyin. Usul #7: Tescil Defteri temizleyici yazılımlar kullanın. Yöntem #8: Orijinal Microsoft servis paketini indirin. Yöntem #9: Sistem Geri Yükleme aracını kullanın. Yöntem #10: Windows’u baştan yükleyin.

Usul #1: Geri dönüşüm kutusunu teftiş edin:

geri dönüşüm kutusu

msvcr120.dll hatasının en sık karşılaşılan ve en basit nedeni, dosyanın yanlışlıkla silinmiş olmasıdır. Öbür yöntemleri denemeden önce bilgisayarın geri mutasyon kutusunu teftiş edin, eğer dosya oradaysa geri yükleyin. Yanlışlıkla silindiğinden eminseniz ancak dosya geri mutasyon kutusunda yahut dosyayı geri getirmek için dosya kurtarma programlarını kullanabilirsiniz.

Usul #2: Sisteminizi ayrıntılı virüs taramasından geçirin:

antivirüs

Dosya silinmiş olmasa bile çalışmasını engelleyen bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım msvcr120.dll hatasına niçin oluyor olabilir. Güvenilir bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı detaylı olarak tarayın. Sistemin temiz olduğundan belirlenmiş olduktan sonradan bilgisayarı bitmiş başlatın ve hatanın devam edip etmediğini teftiş edin.

Yöntem #3: İşletim sisteminizi güncelleyin:

güncelleme

Öyle çok soruna olduğu gibi msvcr120.dll hatasına da aktüel olmayan Windows işletim sisteminiz neden olabilir. Bilgisayarınızdaki Güncelleştirme ve Güvenlik sayfası üzerinden yeni bir güncelleme olup olmadığını yoklama edin. Eğer yeni bir güncelleme varsa mutlaka yükleyin ve bilgisayarı her tarafta başlatarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Yöntem #4: 32 bit msvcr120.dll dosyasını SysWOW64 klasörüne kopyalayın:

32 bit msvcr120.dll

Eğer bilgisayarınızda yalnızca 32 bit msvcr120.dll dosyası varsa ve 64 bit bir program bu dosyayı kullanamıyorsa msvcr120.dll hatası alabilirsiniz. Bu durumun çözümü için System32 klasöründeki msvcr120.dll dosyasını kopyalayın ve SysWOW64 klasörüne yapıştırın. Bilgisayarı baştan başlatın ve sorunun devam edip etmediğini denetleme edin.

Usul #5: Son eklediğiniz donanımları teftiş edin:

donanım

Bilgisayarınızdaki harici ve dahili donanımlar, özellikle de son eklemiş olduklarınız sebebiyle msvcr120.dll hatası ortaya çıkabilir. Hatanın teçhizat kaynaklı olup olmadığını öğrenmek içina teçhizat sürücüleriniz güncelleyin. Eğer sorun çözülmüyorsa son eklediğiniz donanımdan başlayarak yüklü donanımları bilgisayardan kaldırın ve sorunun devam edip etmediğini yoklama edin.

Usul #6: msvcr120.dll hatasına niçin olan programı her tarafta yükleyin:

yazılım

msvcr120.dll hatası genellikle bilgisayarınıza yeni bir oyun veya yazılım yüklediğinizde veya mevcut oyun ya da yazılım güncellendiğinde karşınıza çıkacaktır. Hataya neden olan programı bulun ve bilgisayarınızdan kaldırın. Öbür bir kaynaktan edinebileceğiniz doldurma dosyası ile programı her yerde yükleyin.

Usul #7: Tescil Defteri arıtıcı yazılımlar kullanın:

windows kayıt defteri

Çok önerilen bir yöntem olmasa da eğer msvcr120.dll hatasına Tescil Defteri’nizdeki bir sorun neden oluyorsa Kayıt Defteri temizleyici yazılımlar kullanarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Oysa çok artı data kaybına neden olabileceği için nasihat edilen bir yöntem yok.

Usul #8: Orijinal Microsoft servis paketini indirin:

microsoft visual c++

Bambaşka kaynaklardan DLL dosyalarını indirmenin çözümü değil, yeni sorunları getireceğini söylemiştik. bu nedenle orijinal Microsoft servis paketini indirmelisiniz. Buradan bütün Microsoft Visual C++ paketlerine ulaşabilirsiniz. Önerilen Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1 Bitmiş Dağıtılabilir Paketi MFC Güvenlik Güncelleştirmesi’dir oysa sisteminize yerinde olan öbür bir paketi de indirerek yanlış msvcr120.dll dosyasını yenisi ile değiştirebilirsiniz. 

Usul #9: Sistem Geri Yükleme aracını kullanın:

windows sistem geri yükleme

msvcr120.dll hatasını çözme yöntemleri işe yaramadıysa bilgisayarınızı hatanın olmadığı eski güzel günlere götürebilirsiniz. Sistem Geri Doldurma arabulucu üzerinden bilgisayarın kusur almadığı bir tarih seçin ve sistem o tarihe geri dönüş yapsın. Geri dönüş esnasında data kaybı yaşayabilirsiniz. bu nedenle işlem öncesi kayda değer verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Usul #10: Windows’u tekrar yükleyin:

windows

Eğer hiçbir yöntem işe yaramadıysa ve hala msvcr120.dll hatası almaya devam ediyorsanız yapılacak son operasyon, bütün sistemi sıfırlamaktır. Bilgisayarınızdaki Sistem Ayarları sayfası üzerinden Bu Bilgisayarı Sıfırla aracını kullanabilir veya elinizde doldurma dosyası varsa Windows’u yeniden yükleyebilirsiniz.

msvcr120.dll hatasının çözümü için uygulayabileceğiniz tüm alternatif yöntemleri anlattık. Bazı yöntemler biraz karışık olsa bile hatanın çözümüne ulaştıracaktır. Tecrübeniz olmayan yöntemleri denemeden önce bir uzmandan yardım almayı düşünebilirsiniz. 

Comments
To Top