Haber

Windows’taki ‘Kablosuz Bağdaştırıcı veya Erişim Noktası’ Sorunu ve Çözümleri

Windows'taki 'Kablosuz Bağdaştırıcı veya Erişim Noktası' Sorunu ve Çözümleri

İnternet sağlayıcınız tarafından evinize getirilen internet hattı, modem ve router gibi bir yönlendirici yardımıyla, kablosuz olarak kullanabileceğiniz bir ağa dönüşür. Temas esnasında ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemine sahip dizüstü bilgisayarlarda ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ daha sık görülebilir.

Bu soruna küçük kullanıcı hataları niçin olabileceği gibi, biraz daha çaba gerektiren nedenler de olabilir. Öbür nedenlere yan olsa da ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ için kullanabileceğiniz alternatif çözüm yöntemleri bulunuyor. Sorunun nedenini bilmiyorsanız, yöntemleri sırayla deneyebilirsiniz.

‘Kablosuz bağdaştırıcı ya da erişim noktası sorunu’ çözüm yöntemleri:

Usul #1: Wi-Fi temas şifrenizi yoklama edin. Yöntem #2: Kablolu bağlantıyı kullanın. Yöntem #3: Windows güncellemelerini yoklama edin. Yöntem #4: Ağ sürücünüzün etkin olup olmadığını denetim edin. Usul #5: Ağ sürücülerini güncelleyin. Yöntem #6: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın Yöntem #7: Ağ profilinizi her tarafta yapılandırın. Usul #8: Ağ adınızı ve şifrenizi değiştirin. Yöntem #9: Yönlendiriciyi sıfırlayın.

Usul #1: Wi-Fi bağlantı şifrenizi denetleme edin:

wifi şifre

Bilhassa yeni bir Wi-Fi ağına bağlandığınız süre yanlış parola girmeniz son derece bayağı bir şart. genellikle şifrelerin epeyce kompleks olduğunu düşünürsek, ‘Kablosuz bağdaştırıcı ya da erişim noktası sorunu’na yanlış parola niçin olmuş olabilir. Ağ ile bağlantınızı keserek şifreyi baştan girin. Klavye ile ilgili bir sorun olup olmadığından kesin edinmek için farklı bir uygulamayı kullanabilirsiniz. 

Usul #2: Kablolu bağlantıyı kullanın:

ethernet kablosu

Bu yöntem ‘Kablosuz bağdaştırıcı ya da erişim noktası sorunu’ için bir çözüm yok ama öteki yöntemler için internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. böylece geçici bir çözüm olarak internete kablo ile bağlanabilirsiniz. genellikle yönlendirici cihazın kutusundan bir tane ethernet kablosu çıkacaktır. Eğer yoksa yerinde fiyata bir tane bulabilirsiniz.

Yöntem #3: Windows güncellemelerini yoklama edin:

Adım #1: Windows tuşuna basın. Adım #2: Ayarlar butonuna tıklayın. Adım #3: Buradan Güncelleştirme ve Emniyet sayfasını açın. Adım #4: Windows Update sayfasını açın. Adım #5: Güncelleştirmeleri Denetle butonuna tıklayın. Adım #6: Eğer varsa güncellemeleri yükleyin. Adım #7: Bilgisayarı bitmiş başlatın. Adım #8: ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ devam ediyor mu denetim edin.

windows güncelleme

Öyle fazla soruna olduğu gibi ‘Kablosuz bağdaştırıcı ya da erişim noktası sorunu’na da güncel olmayan Windows işletim sistemi niçin oluyor olabilir. Böyle bir durumun önüne geçmek için otomatik güncelleştirmeleri etkin hale getirebilir ya da ahenkli aralıklarla güncelleme kontrolü yapabilirsiniz.

Yöntem #4: Ağ sürücünüzün etkin olup olmadığını denetleme edin:

Adım #1: Windows tuşu + X kombinasyonunu tuşlayın. Adım #2: Aygıt Yöneticisi’ne tıklayın. Adım #3: Ağ Bağdaştırıcıları sekmesini genişletin. Adım #4: Ağ sürücünüze çift tıklayın. Adım #5: Aygıt durumunda “Bu cihaz akıcı çalışıyor” yazmalı. Adım #6: Eğer yazmıyorsa Etkinleştir butonuna tıklayın. Adım #7: Bilgisayarı bitmiş başlatın. Adım #8: ‘Kablosuz bağdaştırıcı ya da erişim noktası sorunu’ devam ediyor mu kontrol edin.

ağ sürücüsü

Ağ sürücünüz bir nedenden dolayı faizsiz ışık halkası gelmiş ve bu durum ‘Kablosuz bağdaştırıcı ya da erişim noktası sorunu’na niçin olmuş olabilir. Yukarıdaki adımları izleyerek sürücüyü her tarafta etkinleştirmeniz mümkün.

Usul #5: Ağ sürücülerini güncelleyin:

Adım #1: Windows tuşu + X kombinasyonunu tuşlayın. Adım #2: Cihaz Yöneticisi’ne tıklayın. Adım #3: Ağ Bağdaştırıcıları sekmesini genişletin. Adım #4: Ağ sürücünüz üstünde sağa tıklayın. Adım #5: Sürücüyü Güncelleştir seçeneğine tıklayın. Adım #6: Sürücüleri Otomatik Olarak Ara adımı ile devam edin. Adım #7: Güncelleme sonrası bilgisayarı yeniden başlatın. Adım #8: ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ devam ediyor mu denetim edin.

ağ sürücü güncelleme

Aktüel olmayan ağ sürücüleri de ‘Kablosuz bağdaştırıcı ya da erişim noktası sorunu’na neden olabilir. Yukarıdaki adımları izleyerek sürücüyü güncelleyebilir veya sürücüyü kaldırıp bilgisayarı bitmiş başlatarak sürücüyü yeniden doldurma yöntemini tercih edebilirsiniz. 

Usul #6: Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın:

antivirüs

Antivirüs yazılımları, yüklü oldukları cihazları mümkün tehditlerden korumak için bir takım kısıtlama işlemleri yapabilirler. Bu kısıtlamalar sonucu ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın ve sorunun devam edip etmediğini yoklama edin. Eğer sorun çözüldüyse alternatif antivirüs yazılımlarını kullanmayı seçim edebilirsiniz.

Usul #7: Ağ profilinizi baştan yapılandırın:

Adım #1: Windows arama çubuğuna cmd yazın ve aratın. Adım #2: Buradan Komut İstemi ekranını idareci olarak çalıştırın. Adım #3: Komut İstemi ekranına netsh wlan delete profile name=xx yazın ve Enter’a basın. xx yerine kablosuz ağ adınızı yazın. Adım #4: Ağ profiliniz silindi. Adım #5: Ağa her tarafta bağlanın ve yapılandırın. Adım #6: Bilgisayarı her tarafta başlatın. Adım #7: ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ devam ediyor mu teftiş edin.

komut istemi ekranı

Kablosuz ağ profilinizde yaşanmış olabilecek bir hata kaynaklı olarak ‘Kablosuz bağdaştırıcı ya da erişim noktası sorunu’ oluşabilir. böylece ağ profilinizi silerek tekrar yapılandırmak, bu sorunun çözümü için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden bir tanesidir. 

Yöntem #8: Ağ adınızı ve şifrenizi değiştirin:

Adım #1: İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın ve Enter’a basın. Eğer sayfa açılmıyorsa yönlendirici marka ve modeliniz ile arama yaparak arayüz sayfanızın nasıl açıldığını öğrenebilirsiniz. Adım #2: Açılan ağ sayfasına kullanıcı adını ‘admin’, şifresini ise ‘password’ yazarak antre yapın. Eğer antre yapamadıysanız internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçin. Adım #3: Ayarlar sayfası üzerinden yeni bir ağ adı ve şifresi atayın. Adım #4: Ağa bağlanın. Adım #5: Bilgisayarı baştan başlatın. Adım #6: ‘Kablosuz bağdaştırıcı ya da erişim noktası sorunu’ devam ediyor mu denetleme edin.

wifi adı, şifre

Yeni bir ağ adı ve şifresi devretmek basit bir işlem olsa da ‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ çözümü için kullanabileceğiniz etkin yöntemlerden bir tanesidir. Her yönlendiricinin arayüzü farklı olabilir, böylece sorun yaşadığınız durumda internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yöntem #9: Yönlendiriciyi sıfırlayın:

modem, router, yönlendirici

‘Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu’ hatalı yapılandırılmış olan yönlendirici kaynaklı olabilir. bu nedenle yönlendiriciyi sıfırlamak etkin bir seçenektir. Sıfırlama işlemini modem veya router üstünde bulunan sıfırlama tuşu ile yapabilirsiniz. Eğer yahut ağ sayfanızın arayüzü üzerinden sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

‘Kablosuz bağdaştırıcı ya da erişim noktası sorunu’ bambaşka nedenlerle ve daha çok dizüstü bilgisayarlarda ortaya çıkan bir durumdur. Nedeni ne olursa olsun, yukarıdaki yöntemleri sizin için kolay olandan baskı olana dürüst uygulayarak mutlak çözüme ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top