Haber

Windows 10’lu Lumia 950XL’de Surface Hub OS Çalıştırıldı

Windows 10'lu Lumia 950XL'de Surface Hub OS Çalıştırıldı

Yazılımcılar bir süredir, ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un en başarısız ürünlerinden olan Lumia telefonlar üstünde farklı alanlara yönlendirilmiş araştırmalar gerçekleştiriyorlar. Bunun nedeni elbette bu telefonlara yüklü olan yazılıma yerinde mobil uygulamalar değil. Amaç ise laf konusu telefonlar üstünde ayrı işletim sistemlerinin çalıştırılıp çalıştırılmayacağını bakmak.

Gustave Monce isimli bir yazılımcı, Lumia 950XL modelinde Surface Hub OS‘u çalıştırmayı başardı. Ancak Surface Hub OS’un ARM tabanlı sistemler için özel bir sürümü olmaması, söz konusu işlemi epey zorlu bir işlem haline getiriyor. Ancak sistemi hacklemeyi başaran Monce, Windows Update üzerinden indirdiği yazılımlarla Surface Hub OS’u Lumia 950XL üstünde çalıştırmayı başardı.

Surface Hub OS’la çalışan Lumia 950XL’den ekran görüntüsü

Lumia 950XL

Kendi internet sitesinde oluşturduğu bir gönderiyle projesini anlatan Monce, yaptığı işlemin düşüncesiz olduğunu kabul ediyor. Oysa süreç içerisinde çok eğlendiğini açıklayan Monce, bir sistemi hacklemek kadar güzel bir şey olmadığını vurguluyor. Üstelik Monce, dileyen her kullanıcının da Lumia 950XL’ye Surface Hub OS yükleyebileceğini söylüyor. Monce, bu işlemler için yapılması gereken bütün adımları, internet sitesinde açıklıyor.

Yıllar önce piyasaya sürülen Microsoft Lumia 950XL, Windows 10 Mobile işletim sisteminden şiddet alıyordu. Oysa bu işletim sistemi için geliştirilmiş uygulamaların beceriksiz oluşu, kullanıcıları bu telefonlardan uzaklaştırdı. Zaten Microsoft da bir vakit daha sonra bu konudaki başarısızlığını kabul etti. Şirket bir süredir, zeki telefon ve sözde ürünler için çalışmalarını sürdürüyor oysa bu ürünlerin, Windows 10 Mobile ile çalışmayacakları sugötürmez bir hakiki.

Comments
To Top